banner80

Sümel’nın Şifresi’nin Galası Trabzon’da yapılıyor

Çekimleri baştan sona Trabzon’da yapılan ve Trabzonlu yönetmen Adem Kılıç tarafından çekilen “Sümela’nın Şifresi Temel” filminin galası Trabzon’da yapılıyor.

banner71
Trabzonlu ünlü yönetmen Adem Kılıç’ın filmi 14 Aralık da Trabzon'da görücüye çıkıyor.

Temel şifreyi
Varlıbaş'ta çözecek
-Sümela’nın Şifresi’ne görkemli gala
Çekimleri baştan sona Trabzon’da yapılan Trabzonlu yönetmen Adem Kılıç’ın Sümela’nın Şifresi Temel filminin galası Trabzon’da yapılacak. Gala Varlıbaş AVM’de gerçekleştirilecek. Yönetmen Kılıç ile Varlıbaş AVM arasındaki gala gösterimi protokolü imzalandı. Filimde rol alan oyuncuların tümü gala öncesi ve sonrası sinema severler ve hayranları ile Varlıbaş AVM de beraber olacak.

Dört gözle beklenen filimin
Galası Varlıbaş AVM’de
Ayine açılmasıyla dünyanın gündemine oturan Sümela Manastırı bu kez Karadeniz'in mizah kahramanı Temel ile beyaz perdeye taşındı. Sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya mal olan Temel'in ilk kez sinemaya taşındığı Sümela'nın ŞifresiTemel filminin galası için Trabzon'un Alışveriş merkezi Varlıbaş Yönetimi ile Filmin Yönetmeni Adem Kılıç arasında imzalar atıldı. Varlıbaş Alışveriş Merkezi'ndeki imza töreninde, 14 Aralık 2011 tarihinde muhteşem filmin galasında hazırlanacak bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş görkemli organizasyon ile ilgili de bilgiler verildi.
Türkiye'yi kahkaha krizine sokarken önemli mesajlarında verileceği filmin Trabzonlu Yönetmeni Adem Kılıç yaptığı açıklamada kendi memleketinde böylesine önemli bir organizasyona imza atmanın verdiği mutluluğu şöyle ifade etti.
BU FİLİM KARADENİZLLER'İN TOPLAMI
“Mesleğe atıldığım ilk günden beri hep Karadeniz’le ilgili bir film çekmeyi planlıyordum. Bir gün Karadenizlilere ait bir derneğin bahçesinde gördüğüm Temel ve Fadime heykeli sayesinde bu filmin merkezini bulmuştum; Temel’in etrafında gelişecek bir komedi çekecektim. 
Tabi, Temel denince herkesin kafasında çeşitli fıkralardan tanıdığı çok farklı bir karakter canlanıyor. Biz, fıkralardaki karakteri ele alıp, ete kemiğe büründürüp, yeni ve özgün bir Temel yarattık. Ortalama bir Karadenizli çok coşkuludur ve ani iniş çıkışları vardır. Sahip olduğumuz, inatçılık, duygusallık, maceraperestlik, arkadaş canlılığı gibi özelliklere bir de aşk hikayesi ekledik. Sümela’nın Şifresi’ndeki Temel, Karadenizlilerin toplamı gibi bir şey oldu. 
Üç yıldır üzerinde çalıştığımız bu projede oyuncu seçimine, mekanlara, şive kullanımına, müziğe hemen her sürece çok özen gösterdik.  
Senaristimiz Yılmaz Okumuş’la birlikte yarattığımız karakterlere en iyi kim derinlik katabilir diye düşündük ve % 90’ı ortak dili tutturabildiğimiz oyuncular oldu. Sonuç olarak, ortaya inandığımız iyi bir iş çıktı. 

HER ŞEY TRABZON KENTİ İÇİN
Trabzon'un alışveriş Merkezi Varlıbaş AVM'nin Genel Müdürü Can Yıldız, Trabzon'un gelişmesi kalkınması ve tanıtılması adına yapılacak her organizasyona katkı sağlamak adına ellerindeki tüm imkanları seferber ettiklerini belirterek, "Söz konusu filmin projesi Üçgen Yapımevi tarafından bize önerildiğinden hiç düşünmeden kabul ettik. Adem Kılıç’ın, Trabzonlu olması nedeniyle Varlıbaş Alışveriş Merkezi'nin yönetimi olarak da bu güzel kentimize kültürel, sanatsal, sosyal, sportif ve benzeri her alanda faydalı olacak projelere ev sahipliği yapmayı ve destek olmayı görev kabul ediyoruz.
Merakla beklenen film ünlü oyuncuların, basın mensuplarının ve protokolün de yer alacağı Gala ile Alışveriş Merkezi’mizde faaliyet gösteren Avşar Sineması’nda gerçekleşecektir. 5 ayrı salonda aynı anda ilk kez gösterime girecektir.
 
Avşar sineması 1080 adet geniş ve konforlu koltuğa sahip 10 adet salonu ile açıldığı günden beri Trabzon halkının yoğun ilgisini çekmektedir. Son derece gelişmiş ses ve görüntü sistemlerine sahip olması bakımından da Avşar Sineması  Trabzon’da rakipsizdir.
14 Aralıkta Varlıbaş AVM'de gerçekleştirilecek gala ile ilgili önemli sürprizleri önümüzdeki günlerde siz değerli bası mensuplarımız ile paylaşacağız. “ dedi.
FİLMDE NELER VE KİMLER VAR
Türkiye’de herkesin yakından tanıdığı, Karadeniz halk kahramanı ‘Temel’ ilk kez bir sinema filminde izleyicisiyle tanışıyor. Pek çok Karadenizli’nin yaşadığı komik olayları tek bir kahramanın bünyesinde toplayan filmde Alper Kul, Aslıhan Güner , Ruhi Sarı, Salih Kalyon, Tarık Ünlüoğlu, Zafer Ergin, Altan Erkekli, Necip Memili, Ali Düşenkalkar ve İsmail Hakkı rol alıyor. 

Filmin Konusu:
Temel, Trabzon’un en zengin ailesi Yücesoyların kızı Zuhal’e tek taraflı ve tutkulu bir aşk beslemektedir.
Babası İmam Necati tarafından sürekli ‘bir baltaya sap olamamakla’ eleştirilen Temel, arkadaşlarının da gazıyla Zuhal’i, babası Hıdır’dan istemeye kalkar. Hıdır Yücesoy, yol yordam bilmez gariban Temel’e çok sinirlenir ve acı gerçeği suratına çarpar; “Sen fakir bir adamsın, senin neyine zengin kız?”
Romantik ve naif kahramanımız Temel, herkesin bildiği bu gerçeği yeni öğrenmiş gibi yıkılmış ama acayip de hırslanmıştır. “Para mı lan bütün derdiniz?” diyerek bir an evvel büyük bir para bulmaya karar verir.   
Tam o sırada kankası Turgay’ın, Sümela Manastırı’nın çatısına çıkarak intihar etmeye kalkıştığı haberini alır. Arkadaşını intihardan vazgeçirmek üzere Sümela Manastırı’nın çatısına çıkan Temel,  durumunun Turgay’dan da vahim olduğunu düşünüp, kendisi intihar etmeye kalkar.
Intihardan vazgeçirilen Temel ve Turgay karakola getirilir. Emniyet amirinin uyarıları sırasında Temel’in kafasında şimşekler çakar; Sümela Manastırı’nda hazine vardır. Zuhal’e ulaşmak için gerekli olan paranın kaynağı işte bu hazinedir.
Temel ’in artık tek bir amacı vardır; Da Vinci Şifresi’ndeki gibi, Sümela’nın şifresini çözüp, ‘Kutsal Hazine’ sayesinde zengin olmak ve Zuhal’i almaktır. Kahramanımız Temel, zorlu ve tehlikeli bir maceraya sürüklenir.
 
Kaynak: Varlıbaş Basın Merkezi

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21