İçişleri Bakanlığı'ndan HDP operasyonu

Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Savcılıklarının talimatıyla harekete geçen kolluk kuvvetleri, HDP eş başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 11 milletvekilini gözaltına aldı.

İçişleri Bakanlığı'ndan HDP operasyonu
banner71

Türkiye sabaha HDP operasyonuyla uyandı.

 

3 Kasım 2016 Perşembe günü saat 21.30 sularında HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Twitter’dan yaptığı açıklama ile gözaltına alındığı öğrenilirken gecenin ilerleyen saatlerinde diğer Eş Başkan Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 11 HDP’linin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Olayın ardından İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

 

Yapılan açıklamada, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Savcılıklarının ilgili kolluk birimlerine verdiği talimatlar doğrultusunda 11 milletvekilinin adli mercilere götürülmek üzere yakalama işleminin gerçekleştirildiği bildirildi.

 

İKİ İSİM YURTDIŞINDA

İçişleri Bakanlığından, hakkında yakalama kararı bulunan HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğunun tesbit edildiği, gözaltı kararları olan İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan ile ilgili süreç devam ettiği bildirildi.

 

Yürütülen soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmeyen HDP'li Milletvekillerinden Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ve Nursel Aydoğan gözaltına alındı.

 

MAL MAL BAKACAKSIN DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakan olmadan önce 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan milletvekilliği seçimleri öncesinde Of’ta düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda Demirtaş’ın dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’na yönelik olarak “mal mal bakıyor” ifadelerine sert tepki vererek “Biz Kandil’i söndüreceğiz, sen de mal mal bakacaksın” demişti.

 

SOYLU’DAN HDP’YE AĞIR DARBE

Soylu’nun 1 Eylül’de İçişleri Bakanlığına atanmasının ardından PKK’ya ve DDP’li belediyelere yönelik yoğun operasyonlar yapılmaya başlandı. 23 HDP’li Belediye’ye kayyum atanmasının ardından geçen hafta da HDP’nin kalesi olan Diyarbakır’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları tutuklanarak ceza evine gönderilmiş, belediyeye de kayyum atanmıştı.  


Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21