4.Kardeşlik Köprüsü Bayburt’tan başladı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz'e, Karadeniz’den Güneydoğu Anadolu'ya gerçekleştirilen kardeşlik programlarının 4.sü Güneydoğu'nun 8 vilayetinden gelen 100 civarında din görevlileri ve medrese alimlerinin katılımıyla Bayburt’tan başladı.

4.Kardeşlik Köprüsü Bayburt’tan başladı
banner71

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Karadeniz'e, Karadeniz Bölgesi’nden Güneydoğu Anadolu'ya gerçekleştirilen kardeşlik programlarının 4.sü Bayburt’tan başladı.

 

Güneydoğu'nun 8 vilayetinden gelen 100 civarında din görevlileri ve medrese alimlerinin  katıldığı programda ziyaretçiler Of’u ve Trabzon’u da ziyaret edecekler.

 

 

Kardeşlik köprüsünün Bayburt ayağını Anadolu Gençlik Derneği başkanlığında oluşturulan bir heyet organize etti. Bayburt Üniversitesi önünde karşılanan Güneydoğulu hocalar öncelikle Bayburt Kalesini ve Şehit Osman Türbesini ziyaretle başladı.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş'in İmarettepe’deki sosyal tesislerde misafirler onuruna verdiği akşam yemeğine Bayburt Valiliğini temsilen Bayburt Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, Bayburt Belediye başkanlığını temsilen Başkan Yardımcısı Nesümiddin Selçuk, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Nesrullah Hacı Müftüoğlu, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Güven, Dinbirder Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi, Bayburt Saadet Partisi İl Başkanı Osman Nuri Temur, Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Faris Tütüneken, Öğder, Memursen ve İhh Şube Başkanları, birçok işadamı ve esnaf temsilcileri katıldı.

 

TÜRK KÜRT KARDEŞLİĞİNİ PEKİŞTİRDİLER

Verilen ikram yemeği öncesi yapılan konuşmaların ilkini Kardeşlik köprüsünün Bayburt ayağını organize eden AGD Şube başkanı Faris Tütüneken yaptı. Misafieri Bayburt'ta ağırlamaktan gurur duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Tütüneken, "Bayburt’umuzda sizi ağırlamaktan şeref duyuyoruz. Bu organizasyonu düzenleyen kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Türk Kürt kardeşliğini pekiştirdiler. İlimizi ziyaret ederek bizi şereflendirdiler. Medreseleri Güneydoğuda ihya ederek, terörü önlemeye çalışıyorlar. Böylece bu medreseler çok büyük bir gençlik kitlesini batıl yola gitmekten hak yola yönlendiriyorlar. Bunun için müteşekkiriz. Anadolu Gençlik Derneği de milli manevi değerlere bağlı bir gençlik yetiştirmek için çalışmaktadır. Bu bakımdan medreselerle gaye birliğimiz vardır. " diyerek 'Allah birlikteliğimizi bozmasın' temennisinde bulundu.

 

İSLAM KARDEŞLİĞİNİN PRATİĞİNİ YAŞAYALIM

Dinbirder Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım'ın yaptığı konuşmada ise kısaca programın önemine değinerek, "İki yıl önce başlattığımız kardeşlik köprüsü programlarımızın çok şükür dördüncüsünü yapıyoruz. Daha çok programlar yapmayı Rabbim nasip etsin. Bu programlarla biz dört şeyi amaçlıyoruz. Bir Türkiye’nin gündeminde olan terör haberleri yerine Türk Kürt kardeşliğini esas alan tatlı haber niteliğindeki kardeşlik haberlerinin oluşmasını sağlamak. İki bölgeler arasında hafızlık ve Arapça öğrenimi bakımından talebe akışını hızlandırmak. Üç, Karadeniz’in tarihi ve turistik yerlerini Doğu ve Güneydoğulu manevi önderlere tanıtarak kardeşliği pekiştirmek. Dört, ülkemizin iç barışının tesis edilmesine yardımcı olmak. Biz istiyoruz ki bu çalışmaları bütün sivil toplum örgütleri ülkemizin çeşitli bölgeleri arasında farklı şekillerde yapsınlar. Dargınlığın yerini kardeşlik, gerginliğin yerini kucaklaşma alsın.İslam kardeşliğinin pratiğini yaşayarak tadına varalım. Bu kardeşlik köprüsü çalışmalarına destek veren bütün idarecilerimize teşekkür ediyorum. Allah yardımcınız olsun" dedi.

 

IRKÇILIK VE MEZHEPÇİLİK YAPMAYACAĞIZ

Misafirler adına söz alan Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi, resmi ve sivil kuruluşlardan bu çalışmalara katılan ve destek veren herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. Elçi, "Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de belirttiği üzere; bizi farklı ırklarda yaratması tanışıp kardeşliğimizi pekiştirmek içindir. İslam tarihinde Türkler ve Kürtler birlikte olduğu sürece bölgemizdeki hiçbir yabancı güç parmağını sokamadığı görülmüştür. Son dönemlerde zedelenen Türk Kürt kardeşliğini pekiştirmek için bu çalışmalar büyük bir iştiyakla yapıyoruz. Asrı Saadette farklı ırklardan ve farkı kabilelerden teşekkül eden İslam toplumu nasıl İslam ortak paydasında bir araya gelip büyük başarılara imza atmışsa  bizde aynı yolu takip ederek çeşitli ırk ve mezhepler olarak İslam ortak paydasında bir araya gelip hem ülkemizi hem de İslam alemini bulunduğu bu bunalımlardan kurtarabiliriz. Ama bunu uaparkenı ırkçılık ve mezhepçilik yapmayacağız. Selmanı Farisi Hazrelerine sen kimsin ırkın ne sorulduğu zaman “ben selmanibn-i İslamım” dediyse bizde Müslüman olan herkesle aynı şuurla kardeşliğimizi pekiştirip yardımlaşıp iş tutabilmeliyiz. " ifadelerini kullandı.

 

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Bayburt Belediye başkanlığını temsilen Başkan Yardımcısı Nesümiddin Selçuk'ta kısa bir konuşma yaparak, "Ben burada çok duyguluyum. Alimlerimizi ve hocalarımızı Bayburt’ta görmekten ve misafir etmekten çok mutluyum. İslam düşmanları ülkemiz hakkında çeşitli oyular oynamaktadır. Bu oyunları ancak bölgeler arası kardeşliğimiz tesis ederek ve birliğimizi sağlayarak bozabiliriz. Bu organizasyonu yapan bütün kuruluşlara teşekkür ediyorum." diyerek böyle çalışmalar için her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

 

MEDRESELER DE, İLAHİYATLAR DA BİZİMDİR

Yemek öncesi son konuşmayı Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Nesrullah Hacımüftüoğlu yaptı. Güneydoğu'daki bütün medreseleri birkaç hafta önce gezip yerinde incelemeler yaptığını belirterek sözlerine başlayan Hacımüftüoğlu, "Medreseler de, İlahiyatlar da bizimdir. Ben medresede okuduğum yıllarda bu imkanlar yoktu. Şimdi çok şükür bir çok imkana kavuştuk. Mevcut medreseler lise ve üniversite seviyesinde ilahiyat ilimleri öğretiyorlar. Bunun daha da gelişmesi gerekmektedir. Sahih İslam anlayışı yüzyıllar boyu medreselerle taşınmıştır. Bu gelenek korunmuştur. Ben de köyümde medreseyi bitirdikten sonra bir medrese açtım. On kadar talebe gelmiş idi. Dört aylık eğitimden sonra biz maişetimizi temin için gurbete çıkacağız dediler. Bu şekilde bu medreseyi yürütemeyeceğimi görüp İstanbul’a gittim. Hiçte aklımda İlahiyat yoktu. Ama Allah dilediğini yapandır. Sonunda İlahiyat Fakültelerinde binlerce talebe okuttum. Dinini koruyan Allah çeşitli vesileler yaratarak insanları farklı şekilde bu dine hizmet ettirir." diyerek  yaşadığı hayattan bazı örnekler verip bu kardeşlik köprüsü çalışmalarını kuran ve yapanları tebrik etti.

Konuşmaların ardından çeşitli hediyeler takdim edilerek yemek ikramına geçildi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21