banner80

Akyazı’ya Dozer Cemil Anıtı ve Doğa Parkı

Trabzonspor’un 52. Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Akyazı Stadyumu Kampüsü'nde yapımı tamamlanan Dozer Cemil Usta Anıtı ve Doğa Parkı ziyarete açıldı.

Akyazı’ya Dozer Cemil Anıtı ve Doğa Parkı
banner71

Trabzonspor Kulübünün 52. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Akyazı Stadyumu Kampüsü'nde Dozer Cemil Usta Anıtı ve Doğa Parkı açıldı.

 

Açılışa Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp ile Yönetim Kurulu Üyeleri ve Teknik Direktör Ünal Karaman'ın yanı sıra Cemil Usta’nın oğlu Cem Usta ve ailesi, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız ile taraftarlar katıldı.

 

Açılışta Cem Usta tarafından Trabzonspor’un 20 Ekim 1976’da oynadığı Liverpool maçında Cemil Usta’nın giydiği forma kulübe hediye edildi.

 

Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp, bu nazik hediye için Cem Usta’ya teşekkürlerini sunarak formanın Şamil Ekinci Müzesi’nde sergilenmek üzere Arşiv ve Müze Kurulu Başkanı Mehmet Salih Uzun’a teslim etti. Ayrıca Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp, bu güzel günün anısına Cem Usta’ya kulüp adına Dozer Cemil Usta’nın karakalem çalışmasını hediye etti.

 

Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp’in açılış töreninde yaptığı konuşmada şu ifadeler eyer verdi.

“Değerli Trabzonsporlular, sevgili dostlar ve çok kıymetli büyüklerim.

Kulübümüzün unutulmaz oyuncusu, şampiyonluk kupasını tarihte ilk kez İstanbul’un dışına taşıyan o “Efsane” takımın kaptanı, ismi Dozer lakabıyla yüreklere kazınan Cemil Usta’yı anmak ve onun anısını yaşatmak için bugün bir araya geldik. Kulübümüzün 52. kuruluş yıl dönümünde, Cemil Usta’nın anısına bugün bir Doğa Parkı açacağız ve 52 fidan dikeceğiz.

Cemil Usta gençliğinden beri tek hayali Trabzonspor forması giymek olan, sahada hırslı ve mücadeleci bir futbolcuydu. Kaptan’dı, arkadaştı, insandı. 70’li yıllar boyunca tüm kupalara yapışan ilk eller Cemil Usta’nındı. Sessiz sedasız, bilerek, inanarak ve bir defa olsun şikâyet etmeden oynadı. Yine aynı sessizlikle bıraktı futbolu. Tam bir Trabzon Uşağıydı. Öylece yaşadı ve öylece göçüp gitti aramızdan. Ruhu şad olsun.

Bizler; böylesine değerli insanların mirasçıyız. Onlar kulüplerine nasıl sahip çıkmış ve korumuşsalar bilin ki bizler de aynı hassasiyetlerle bu ulu çınarı yönetiyoruz.

Trabzonspor’umuzun bir kültür değeri haline gelen Cemil Usta anısına gerçekleştirdiğimiz bu fidan dikiminde kıymetli futbolcumuzun ailesi de bizlerle beraber. Her biri bize Dozer Cemil’in emanetidir. Kendilerine bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum. Burada bu anlamlı organizasyonda bizlerle birlikte olduğunuz için sizlere de teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Törende konuşan Dozer Cemil Usta’nın doğu Cem Usta ise, “Babam Cemil Usta’nın adının yaşatılması için uğraşan, çalışan ve mücadele eden herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Dozer Cemil’in adının yaşaması için yapılan bu Doğa Parkı dahil her şey için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise yaptığı konuşmada, “2019- 2020 futbol sezonunun şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Trabzonsporumuz inşallah bu sene geçmiş senelerden daha başarılı bir şekilde ligi tamamlayacaktır. Efsane kolay olunmuyor. Cemil Usta ismi, Trabzonspor’dan ayrılma noktasına geldiğinde ‘Ben Trabzonspor kaptanıyım başka bir takımın arkasında sahaya çıkmam’ dediği için bugün oynayacağımız sezon Cemil Usta’nın adını aldı. Kendisini rahmetle, minnetle anıyoruz, mekanı cennet olsun. Trabzonspor’a futbolcu olarak, kaptan olarak, antrenör olarak hizmetleri olmuş değerli bir insan için Trabzonsporumuzun alışkın olduğumuz vefa örneklerinden birini yaşıyoruz. İnşallah takımımız için ve ülke futbolumuz için çok başarılı bir futbol yılı olur. Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak Trabzonumuzun en büyük marka değeri olarak gördüğümüz Trabzonsporumuza her anlamda destek olmaya devam edeceğimizi de buradan ifade ediyorum. Tekrar herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Açılış töreni Dozer Cemil Usta Doğa Parkı’nda ağaç dikiminin ardından son buldu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21