banner80

Yetimler iftar sofrasında buluştu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) Trabzon Şubesi tarafından gerçekleştirilen iftar programında yetimler aynı sofrada buluştu.

Yetimler iftar sofrasında buluştu
banner71

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) Trabzon Şubesi tarafından gerçekleştirilen programda katılımcılara seslenen Gümrükçüoğlu, dünyanın neresinde yetim varsa mutlaka sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

 

Başkan Gümrükçüoğlu, “Biz istiyoruz ki bugün sembolik bir gün olsun ama onun ötesinde bütün günler sizin (yetimlerin) olsun, bütün günlerde insanlık size sahip çıksın. Yurt içindekilere sahip çıktığı gibi komşu ülkelerde, İslam coğrafyalarında yetim kalanlara ve bütün insanlığın nerede zulüm görenleri varsa, orada annesini babasını kaybedip yetim kalanlara sahip çıksın” ifadelerini kullandı.

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak yetimler için yapılacak her çalışmaya destek olmaya devam edeceklerini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Burada yetimlerimiz için büyük bir birliktelik var. Küçük yavrularımız için burada olanlara, emeği geçenlere teşekkür ederken her aman yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Konuşmasında yetimlerin en öndeki temsilcisinin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) olduğuna değinen Gümrükçüoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Allah-u Teâlâ’nın (c.c.) ‘Habibim’ dediği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) de bir yetimdir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Hadis-i Şeriflerinde yetimlere sahip çıkanın Cennette kendisinin yanında olacağını söylüyor. Yetimlerin malını teslim etmeyi, onları korumayı, onlara anne-babaları gibi sahip çıkarak iyi birer insan olarak yetiştirmeye gayret etmemizi her hadislerinde ortaya koyuyor. Bu fedakârlıkları yapan, yetimlerimizi koruyan kamu kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın bu tür çalışmaları varken Trabzon Büyükşehir Belediyesinin her zaman emrinizde olduğunu ifade ediyorum.”

 

Gecede katılımcılara seslenen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt ise koruyucu aile uygulamasını anlattı ve bu konuda herkesin desteklerini beklediklerini söyledi. Kurt, “Dünya Yetimler Gününün Türkiye’nin bu saatinde her yerde kutlanması elbette çok anlamlıdır. Bizlerde Büyükşehir Belediyesi ve iHH’nın katkıları ile bu anlamlı güne katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Çocuklarımızın desteğe ihtiyacı var, sevgiye ihtiyacı var. Aileye, kendilerini havaya fırlatacak, sevecek babaya-anneye ihtiyacı var. Birlikte oyun oynayacağı yol göstereceği bir büyüğe ihtiyacı var. Bizler bunun için varız. Türkiye var, Türk insanı var, müminler var, insanlık âlemi var. Ama bunun bir de yöntemi var. Koruyucu aile uygulamamız var. Bir çocuğa destek olmanın en iyi yolu ona koruyucu aile olmaktır. Evinize alarak sevmenin yolu budur. Bu konuda herkesin desteklerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

İHH Trabzon Başkanı Zühtü Kalma da konuşmalarında her Ramazan’ın 15’inci gününün Dünya Yetimler Günü olarak kutlanmaya başlandığını hatırlatarak emeği geçenlere ve yetimlere destek olanlara teşekkür etti.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21