DKBB’den belediye çalışanlarına MAKS ve CBS eğitimi

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen MAKS/ CBS Eğitimi programı ile Trabzon ve İlçe Belediyelerinde görev yapan teknik personele eğitim verildi.

DKBB’den belediye çalışanlarına MAKS ve CBS eğitimi
banner71

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Teknik Destek Programı 3. Dönem başvuruları arasında Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğinin sunduğu “DKBB MAKS/ CBS Eğitimi” projesi kabul gördü.

 

Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde üç tam gün olarak verilen eğitimle Trabzon ve İlçe Belediyelerinde görev yapan teknik personellere Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) konularında eğitim verildi.

 

Proje kapsamında sunulan eğitimi Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisi Selçuk Erbaş verdi.

 

Eğitim Programının kapanış ve sertifika törenine; Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Ahmet Kurt, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Şentürk, Büyükşehir İmar ve Şehircilik Şube Müdürü Ömer Söylemez, Araklı Belediyesi Meclis Üyesi Ekrem Reis, Of Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Yüksel Yaşar ile belediye personelleri katıldı.

 

Eğitim Programının kapanış konuşmasını yapan Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Şentürk; “Trabzon ilinde yer alan başta 19 belediye olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bir Coğrafi Bilgi Sistemi Yazılımı olan ArcGis kullanımı konusunda eğitim verilmesi planlandı. Coğrafi Bilgi Sistemlerine giriş, CBS nedir, nerelerde kullanılır, neden gereklidir ve CNS alanındaki gelişmeler, CBS’nin temel kavramları, bileşenleri ve fonksiyonları nelerdir. CBS Uygulamalarında ArcGis kullanımı ve CAD Tabanlı Konumsal/Mekansal verilerin entegrasyonu ve sonuç ürün yönetimi ve Coğrafi Konumsal veritabanı hazırlama konularında eğitim verildi. Bu Eğitimle birlikte Proje eğitimi alan teknik personelin Coğrafi Bilgi Sistemi oluşturulması kapsamında konumsal veritabanının hazırlanması ve yönetimde temel alıntıların üretilmesi, böylelikle dinamik ve hızlı bir şekilde altyapı hizmetinin verilmesi, proje hazırlama konusunda uzmanlaşmasıyla birlikte konumsal veriye dayalı sorgu ve analizlere uygulayabilecek marka projelerin daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi, bu sayede oluşturulacak sorumlu bölge konumsal veri altlıklarıyla gerçekleştirilecek kamu hizmeti sürdürülebilir ve güncellenebilir bir yapıda olması sağlanacaktır. Proje ile eğitim almış teknik personeller, kurumlarında yer alan diğer teknik personellerin de bu konularda bilgi sahibi olmalarını ve yazılımı öğrenebilmelerini sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21