Büyükşehir Belediyesi 18 ilçede halka aşure ikram etti

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Aşure günü vesilesiyle Trabzon’un 18 ilçesinde Cuma namazı çıkışında vatandaşlara 22 bin paket aşure ikram edildi.

Büyükşehir Belediyesi 18 ilçede halka aşure ikram etti
banner71

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Aşure günü vesilesiyle Trabzon’un 18 ilçesinde Cuma namazı çıkışında vatandaşlara 22 bin paket aşure ikram etti.

  

Ortahisar ilçesinde düzenlenen aşure programında iki Suriyeli çocuk ile kürsüye çıkan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İslam dünyasında birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti.

 

Trabzonlulara seslenen Gümrükçüoğlu, “Vatanımızın, milletimizin, devletimizin, bayrağımızın taşı toprağı çimentosu olan bu şehir sizlerin sayesinde bu tarihi yaşamış ve bundan sonra da yaşamaya devam edecektir. Hicri 1939 Muharrem ayındayız. Bütün İslam âlemine ve bütün insanlığa Hicri 1939’un huzur getirmesini ve zulümden kurtulma yılı olmasını Allah-u Teâlâ’nın huzurunda sizlerle beraber temenni ediyoruz” dedi.

 

MEZHEP SAVAŞI OYUNLARINA GELMEYECEĞİZ

Konuşmasında emperyalistlerin İslam coğrafyasında mezhep savaşlarını kışkırtmakta olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu şunları kaydetti: “Cuma’dan sonra İskenderpaşa Camisi’nden buraya gelirken bu iki evladımıza (Suriyeli çocuklar) yolda rastladım. Bu evlatlarımızla bir ve beraberiz. İsimlerini bile bilmiyorum ama ‘gelin beraber aşure yiyelim’ dedim. Bana arkadaşlık ettiler, yanımda oturdular. Allah (c.c.) hepinizden, onlardan ve vicdanı olan bütün insanlıktan razı olsun. Bugün dünya Kerbala’yı hatırlıyoruz. Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizin ‘benim ehlibeytim bunlardır’ dediği Hz. Hasan’ın ve Hz. Hüseyin’in katledildiğini unutmuş değiliz ama o yaralar ve o acıların bilincinde olmakla beraber bütün İslam dünyasında mezhep ayrımı yapmadan birlik ve kardeşliğin değirmenine su taşımamız gerektiğini bilerek herkesi kucaklıyoruz. Bugün bütün emperyalistler İslam coğrafyasında hepimizin bildiği gibi mezhep savaşlarını kışkırtıyorlar. İşte bizler, Müslümanlar olarak mezhep savaşlarına hiçbir zaman taviz vermeyecek şekilde birliğimizi ve beraberliğimizi Muharrem ayı vesilesi ile tekrar hatırlayalım. ‘Müslüman Müslümanın kardeşidir’ bilincini yaşayalım. Daima Müslümanları katletmeye ve birbirine kırdırtmaya çalıştılar! Biz Hz. Hasan’ın Hz. Hüseyin’in hatırası üzerinde bugün artık o oyunlara gelmeyeceğimizi, mezhebimiz ne olursa olsun birbirimizi kucaklayacağımızı tarihi şehir Trabzon’dan siz kardeşlerimizle beraber, bu yavrularımızla beraber dünyaya haykırarak ifade ediyoruz.”

 

ARAKAN YARDIM BEKLİYOR

Konuşmasının ardında 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Meydanı’nda (Meydan Parkı) Trabzonlulara elleriyle aşure ikram eden Başkan Gümrükçüoğlu, sonrasında İHH Trabzon Şubesinin düzenlediği “Arakan Yardım Bekliyor” konulu kermes ve fotoğraf sergisine katılarak yetkililerden sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21