banner80

Başkan Gümrükçüoğlu Trabzon basınını buluşturdu

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü buluşması gerçekleştirildi.

Başkan Gümrükçüoğlu Trabzon basınını buluşturdu
banner71

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü buluşması Zorlu Grand Otelde yapıldı.

 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TGC Başkanı Yusuf Turgut, gazeteciler ve basın kuruluşları çalışanlarının hazır bulunduğu programa yoğun katılım yaşandı.

 

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Yusuf Turgut konuşmasında, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Trabzon’a çok önemli hizmetler kazandırdığını ifade ederken, çok sayıda projesinin yapımın devam ettiğini ve 31 Mart’tan sonra bu projelerin takipçisi olacaklarını söyledi.  Turgut şöyle konuştu: “1990’lı yılarda ne zamanki sermaye basına girdi, emekçilerin hakları 30 yılda eridi gitti! Şurası bilinmeli ki, özgür basın kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirdiği, yansız haber akışını sağlayabildiği ölçüde vatandaşların ve çevresindekilerin gerçekle ve dünya ile birleşmesini sağlayabilir… Artan mali yüksek sonrası yerel basınımızın yaşaması için herkese görevler düşüyor. Gazete sahipleri fedakârlık yapacak ama medya kuruluşlarının itici gücü olan biz çalışanlarda araştıracağız ve çok çalışacağız… Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak son 10 Ocak konuşmamı yapıyorum. 4 Nisan’da inanıyorum ki bayrağı ve çıtayı çok daha yükseğe taşıyacak bir meslektaşım ekibiyle birlikte göreve gelecektir. Bizim gibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da 31 Mart’ta görevine veda ediyor. Kendisine ve Basın Dairesi Başkanı Ahmet Yoloğlu’na gazetecilere her zaman kucak açmaları ve destek olmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Sayın Gümrükçüoğlu Trabzon’a önemli hizmetler yaptı. Devam eden birçok projesi mevcuttur. 31 Mart’tan sonra bu projeleri takip edeceğimizin sözünü veriyorum. Şehitlerimize, vefat eden meslek büyüklerimize Allah’tan (c.c.) rahmet diliyorum. Başta Bekir Koca olmak üzere tüm basın camiasına Allah’tan (c.c.) sağlık şifalar diliyorum.”

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu konuşmasında basının önemine dikkat çekerken, ahrete irtihal eyleyen basın mensuplarını rahmetle yâd etti. Görev süresi boyunca birçok temasını haberleştirmekten hasiyetle uzak durduğunu dile getiren Gümrükçüoğlu, Trabzon basınının 15 Temmuz gecesi tüm Türkiye’ye örnek olduğunu kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu konuşmasında şunları kaydetti: “1961’den beri kutlanmakta olan bugünü, kıymetli zamanlarınızı ayırıp teşrif etmeniz münasebetiyle tebrik ediyorum. Gününüz kutlu olsun. 10 Ocak 2010’dan itibaren belediye olarak bu güzel günü beraberce, kol kola, şehre hizmet için buluşmaya ve kutlamaya heves etmiştik. Bugünde hep beraber yine aynı davete icabetinizi görüyoruz. 10’uncu buluşmamızdayız. 31 Mart 2019’da benim görevim sona eriyor. Çalışan Gazeteciler Günü’nde belediye başkanı olarak sizlerle son kez beraberim. Allah (c.c.) ömür verdikçe her zaman beraber olacağız. 31 Mart 2019’da seçilecek belediye başkanımız ile de bu güzel geleneği devam ettirmenizi temenni ederim. Benim için 10 yıl önce belediye başkanlığı ‘halka hizmet hakka hizmettir’ şuuru ile başladı. Garipleri bulmak ve beraber olmakla, ihtiyacı olan yoksul kardeşlerimizle beraber olmakla, düğünde cenazede olmakla fakat bunları haberleştirmekten hassasiyetle kaçınmakla devam etti. 10 yıl şehrin sorunlarına ve halka sahip çıkmak, 24 saatin 20 saatini ekip arkadaşlarımla, belediyemizin sahadaki işçisi ile çalışmak, vatandaşın rahatı için icraatı bizatihi yürütmek, beni yetiştiren bu topraklara hizmet etmek büyük bir şerefti. Basın yayınımız olarak sizlerle çalışmakta büyük bir onurdu. Çünkü siz demokrasinin ayrılmaz unsurları olan yasama, yürütme, yargının yanındaki 4’üncü unsuru olan basın yayınımızsınız. Bu bilinçle halk adına büyük sevabı olan bir kamu görevini yürütmektesiniz. Sizler, 15 Temmuz 2016’daki FETÖ kanlı darbe saldırısında demokrasi ve hürriyetin yanında kahramanca durmuş olanlarsınız. 10 yıllık görev süremizde kaybettiğimiz bu kadim şehrin önemli değeri olan gazeteci kardeşlerimiz, Turgut Özdemir’i, Ahmet Kayacak’ı, Salih Çamoğlu’nu, Refik Karaağaçlı’yı, Turgay Mürtezaoğlu’nu, Suavi Kaptan’ı, Ömer Güner’i, Ali Zengin’i, Halil Bayram’ı, Ekrem Kamburoğlu’nu ve Cihat Yenidoğan’ı, Trabzon’da basın yayına hizmet edip ahirete irtihal eden bütün kıymetli değerlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Tedavisi devam eden Sayın Bekir Koca ve tüm basın mensuplarımıza Allah’tan (c.c.) acil şifalar diliyorum. Ben sizleri asla unutmayacağım. Bu zaman kadar olduğu gibi bundan sonra da belediye başkanı olarak değil, Trabzon’un bir evladı, sadece vatandaş Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu olarak sizlerin yanında olacağım. Bu 10 yıl boyunca kalbini kırdığım bir basın yayın mensubumuz varsa (ki insan hatadan beri değildir) af ola diye istirham ediyor, bundan sonraki çalışma hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum.”

 

Trabzon Valisi İsmail Istaoğlu ise Çalışan Gazeteciler Günü ile Mülki İdare Amirleri Günü’nün aynı tarihte kutlandığını ifade ederken iki ayrı camianın kader birlikteliği yaptığını ifade etti. Vali Ustaoğlu, “Bugün bir kez daha gördüm ki Trabzon’da basınımız çok büyük bir aile, çok büyük bir camia. Çalışan gazetecilerimizin bu güzel günü kutluyorum. Bugün aynı zamanda Mülki İdare Amirleri Günü. Belki tesadüf ama aynı gün olması da gösteriyor ki, iki güzide camia adeta hayatları boyunca, meslekleri boyunca kader birlikteliği yapmıştır. Mülki idare camiası açısından basın olmazsa olmazdır. Her türlü zor koşullarda birlikte görev yaptığımız, kader birlikteliği yapığımız camiadır basın camiası. Böyle bir kader birlikteliğini hep birlikte paylaşıyoruz” diye konuştu.

 

Trabzon’da bu yıl 10’uncusu düzenlenen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü buluşmasında, önceki yıllardaki buluşmaların konu edildiği video gösterisi sunumu yapıldı. Ayrıca Trabzonlu basın mensuplarının Başkan Gümrükçüoğlu ile olan anılarını anlattıkları video klipler ilgi ile takip edildi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü buluşması toplu hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu. 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21