banner80

12 Mart dünya böbrek günü

​​​​​​​12 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle bir basın bülteni yayınlayan Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü hastalıktan korunma yollarına dikkat çekti.

12 Mart dünya böbrek günü
banner71

12 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle bir basın bülteni yayınlayan Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü hastalıktan korunma yollarına dikkat çekti.

Herkes için böbrek sağlığı;

Kronik böbrek hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir.

Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır.

Bakanlığımız tarafından, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 12 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” olarak belirlenmiştir.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için;

Düzenli egzersiz yapın

Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun

Tuzu azaltın, yeterli sıvı alın

Sigara içmeyin

Ağrı kesici ilaçlardan kaçının

Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün

Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

“SAĞLIĞINIZ, BÖBREKLERİNİZİN SAĞLIĞINA DOĞRUDAN BAĞLIDIR”

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 04:59

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21