Televizyon hâlâ etkili bir güçtür

İletişim araç, gereçleri her geçen gün farklı boyutlar ve farklı etkinliklerle karşımıza çıkmaktadır. Kuşkusuz televizyon ortaya çıktığı andan itibaren en etkin kitle iletişim araçlarından olmuştur. Bugün dahi televizyon hâlâ toplumlar için en rağbet edilen iletişim aracı olma vasfını korumaktadır. Bu gerçekten hareketle televizyon hakkında kimileri sihirli kutu, kimileri ise şeytan kutusu tabiri kullanarak bir bakış ortaya konmuştur.

Yıllarca ülkemizde televizyon; toplumu dönüştürmek, geçmişle bağını koparmak, tarihine, kültürüne, dinine, diyanetine, aile yapısına çökmek, onu çökertmek için program yaparak büyük yıkım faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Buna da kimse mâni olmamıştır. Aksine sanki içeriden bir el bu politikaya çanak tutarak onların işlerini kolaylaştırmıştır.   

Ekonomik durum ülkenin; siyasi, sosyal, kültürel hayatını da etkiliyor. Uzun yıllar Batı’dan Batı’nın aile yapısını, inançlarını ve yaşam biçimlerini anlatan adeta onları empoze eden sinema ve dizileri satın alarak paramızla kendi toplum yapımızın temellerine dinamit yerleştirdik. Toplum olarak geldiğimiz noktada “tarlanın” nasıl ekildiğini ve nasıl bozuk ürüne dönüştüğünü gördük. İşin en acı yanı bunu kendi paramızla, bizdenmiş gibi görünen insanlarla yaparak toplumsal harakiri gerçekleştirdik.

Yıllar önce yazmış olduğumuz “Televizyonla kaybettiğini televizyonla kazanmak” köşe yazımızla dikkat çektiğimiz televizyonun etkisine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz. Uzun yıllar tek başına ülkeyi yöneten siyasi iktidar en geç kaldığı alan kültürel yozlaşmanın önüne geçmemek ya da geçememek olduğunu düşünüyorum. Zararın neresinden dönülürse kardır. Son yıllarda TRT eliyle yapılan diziler geç de olsa bu ana kadar yapılan hatalardan ders çıkarıldığını gösteriyor.  Türkiye’de en çok saldırılan iki alan vardır. Onlar da tarih ve aile yapımızdır. TRT de yaptığı yapımlarla tarihi olayları doğru anlatacak, aile yapısını güçlendirecek diziler yaparak toplumun ilgi ve sempatisini kazanmaya başladı.

Türkiye’de yayıncılığın öncüsü olan TRT öncü hamlelerle topluma güzel mesajlar veren yapımlara imza atarak özel kanalarla yarışır hale geldi. Hatta özel kanalları geride bırakan yapımları kıskandıran projelere imza atılıyor.  “Uyanış Büyük Selçuklu”, “Payitaht Abdülhamit” dizileri ile hem tarihi hafızamızı yenilememize hem de milletçe özgüven duygularımızı artırmamıza vesile oluyor. Binlerce yıllık geçmişe sahip Türk Milletinin hayatından yüzlerce yapım çıkarılabilir. Yeter ki istenilsin çok daha büyük ve güzel projeler yapılabilir. Ancak tarih konulu filmlerde savaş sahneleri bu kadar fazla olması çok da seyirci tarafından tercih edilen durum olmuyor. O dönemde yaşanan sosyal, kültürel, siyasi olaylara daha ağırlık verilerek toplumsal hafıza da güçlendirilmiş olunabilir. Bunu göz ardı etmemek lazımdır.

TRT’nin Türk aile yapısının örneklerinden kesitler sunulduğu yapımlar da seyircinin ilgi ve sempatisini kazanmaktadır. Burada verilen doğru mesajlar bir nevi eğitim işlevi de görüyor. Yayımlanmaya başladığından beri izlenme rekorları kıran “Masumlar Apartmanı” ve “Gönüldağı” diziler aile hayatının önemini ve birlikte yaşamanın mutluluğuna dair ufuk çiziyor izleyiciye. Özellikle hafta sonu yayımlanan “Gönüldağı” dizisi aile sıcaklığını, komşuluk dayanışmasını, sevginin gücünü, inancın zaferini, aşkın doğallığını, hemşericilik mefhumunu en samimi ve yalın şekilde anlattığı için büyük ilgi görüyor.

Bu diziler demek ki bizlere toplumun taleplerinin neler olduğunu da gösteriyor. TRT’nin yakalamış olduğu bu çizgiye diğer özel kanallar da gelmesini umuyoruz. İktidar bu tür yapımları özendirmeli gerekirse özel kanallara destekler vererek toplumsal yozlaşmanın önüne bir nebze de olsa set çekmelidir. Elbette burada toplumun gelişmesi ve birlik ve beraberliği için bir dert olmalıdır. Bunları söylerken Dijital platformlar da almış başını gidiyor. O alanın yozlaştırmasının bile farkında değiliz. Bu alana alternatif oluşturacak projeler en kısa zamanda faaliyete geçirilmelidir. Şayet millet için endişe duyuluyorsa bu alan en çok yatırım yapılması gereken alan olmalıdır. Sihirli kutuya ne koyarsanız onun sihrini görürsünüz. Televizyon hâlâ etkili bir güç olduğu için ihmal edilmemesi gerekiyor. Televizyon ihmal edildiği kadar imha eder toplumu.

YORUM EKLE

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21