SİYASETİ HAK İÇİN YAPMAK

Siyaset: Bir yönetme sanatı. Kısaca tanımı budur. Bilim nasılları, felsefe ise niçinleri inceler.


Biz de biraz “niçin siyaset” üzerinde duralım. Her ilmin kendine göre bir faydası ve gerçekleştirmek istediği bir gayesi vardır. İslam Siyaset İlminin gayesi de insani dünya ve ahiret saadetine ulaştırmaktır. Çünkü insan hem dünya hem de ahiret hayatıyla ilgisi olan bir canlıdır. Sadece dünyasını mamur etmek yetmez. Sonsuzluk âlemi olan ahiretini de düşünmek gerekir.


İnsana edebi hayatta mutlu olma imkânı hazırlamayan bir dünya hayatı amacına ulaşmamıştır.  Hayatta yaşanan güzellikler fanidir, dünya hayatıyla birlikte sona erer.


İslam Siyaset Felsefesi ahlak ve hukuk temeline dayalı bir felsefedir. Temelinde ahlak ve hukuk olmayan siyasi oluşumlar asla insanlığa saadet getiremezler. Uzun vadeli ayakta kalamazlar. İşte bunun için Milli Görüş hareketi önce Ahlak ve Maneviyat, ardından Hakkın Hâkim Olması diyor ve Hak için mücadele ediyor.


Hz. Âdem (a.s.) ile başlayan Hak batıl mücadelesinde ki süreç kıyamete kadar devam edecektir. İlahi irade dünya hayatını imanla inkârın, Hakla batılın, bir çatışma alanı yapmıştır. Hakkı yaşatmak, ancak daima direniş konumunda bulunan batılı etkisiz kılmakla mümkündür.


Üstün ideallere; ağır meşakkatleri, güçlü direnişleri yenerek ulaşılabilir. Kişinin değeri de bu yoldaki azim ve sebatıyla ortaya çıkar.


Gerçek şahsiyetler, erdemli kişilikler zor zamanlarda ortaya çıkar. Tarihe iz bırakanlar hep zor zamanlardaki cesur çıkışlarıyla anılırlar. Tarih bunun örnekleriyle doludur.


Dünyada kurulan dostluklar hangi temel üzerinde kurulduğu çok ama çok önemlidir. Hak üzerine mi yoksa batıl üzerine mi? Kuran ve sünnete aykırı oluşan dostluklar kıyamet gününde hep birbirinden davacı olacaklardır. “Takvanın dışında olan dostluklar kıyamet gününde birbirine düşmandır.”(Zuhruf-67)


Tüm insanların dünya ve ahiret saadetini düşünerek, önce ahlak ve maneviyat diyerek çalışan, cihat aşkıyla çalışan bu hareketin, inananlar olarak desteklenmesi, hele hele ahlak ve maneviyatın büyük bir çöküş yaşadığı günümüzde hepimiz üzerinde ihmal edilemez bir vazife olduğunu düşünüyorum.  Çünkü Milli Görüş parti hareketinden ziyade bir dava hareketidir ve bu milletin özüdür. Onun için yaşamalıdır.


Seçim arifesinde bulunduğumuz şu günlerde partiler öyle vaatlerde bulunuyorlar ki sanki cennet vadediyorlar. Bilmeyende sanır ki bunlar daha önce hiç siyaset yapmamış veya iktidar olmamış.


Bir siyaset bilimci, siyasileri güvercine benzetir. Şöyle ki güvercin yerde iken insanın avucundan yer. Ama karnı doyup yükseğe çıkınca
başlar o avucundan yediği insanı pislemeye. Teşbihte hata olmasın,  siyasiler de seçilir seçilmez başlarlar zam yağmuruna ve de şeytanın dahi aklına gelmeyen çeşitli vergiler koymaya. Ee ne diyelim insan layığını mı bulur?


Ülkemizde ki seçimlerin ittihadı İslam’a vesile olması duasıyla yunus Emre’den bir dörtlük:


Okumaktan Murat ne?


Kişi Hakkı bilmektir


Sen Hakkı bilmezsen


Ha bu kuru bir emektir.


Evet, sen Hak için siyaset yapmazsan ha bu kuru bir emektir. Ne mutlu rant için değil, Hak için siyaset yapanlara.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rumuz Of
Rumuz Of - 7 yıl Önce

Geç kalınmış anlamlı bir yazı. Kalbi hasta olanlara ne söylersen söyle pek değişen bir şey olmaz.Evet ülkemizdeki seçimlerin İslam birliğine vesile olmasını Allahtan niyaz ederim.

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21