Sistemi yeniden sorgulamak

Geçen hafta meydana gelen ve tüm Türkiye genelinde nefret uyandıran “Özgecan olayı” gerçekten hepimizi derinden üzmüştür. Müteveffaya Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz. Allah böyle acı bir durumla kimseyi karşılaştırmasın.

 

Bu menfur olayda başta kanun yapıcılar, medya patronları, yazarçizerler, milli eğitim camiası, diyanet camiası, bürokratların, siyasilerin ve film yapımcılarının acaba nerde hata yapıyoruz diye kafalarını ellerinin iki arasına alıp ciddi ciddi düşünmeleri gerekir.

 

Birkaç konuşmacının dışında herkes sonucun vahameti üzerine konuşuyor. Ahlaki yozlaşmadan, bunun tedbirlerinden bahseden yok. Çoğunlukla zecri tedbirlerden bahsediliyor. Zecri tedbirlerle nereye kadar? Birçok gencimiz ergenlik çağını camiyle veya bir yaz kuran kursuyla tanışmadan geçiriyor. Teknolojinin gelişmesiyle iyilik de kötülük de artık parmakların ucunda. Buna paralel ergenlik çağındaki gençlerimize sağlam bir dini altyapı eğitimi veremezsek geleceğe güvenle bakmamız safdillik olur.

 

Son zamanlarda hele büyük kentlerde, toplu taşıma araçlarında ve umuma açık parklarda uygunsuz, ahlak dışı hareketlerde bulunan gençlerin sayısında günbegün hayli artış olduğu gözlemleniyor. Bu ahlaksızlığa kim dur diyecek?

 

Allah kutsal kitabımız Kuranı Kerim’de zinaya yaklaşmayın diyor. Bundan ancak ilahi yasalara uymakla korunulur. Bazı siyasiler zinayı suç olmaktan çıkardı. Bir kısım siyasiler de laik ve bilimsel eğitim diyerek din derslerine karşı çıkıyor. Sayın enerji bakanımız da bu menfur olay üzerine ayet meali okuyarak insan eşrefi mahlûktur diyor. Çok doğru. Ama eğitimin merkezinde insan, insanın yaratılış gayesi yok. Bu nasıl olacak?  Atalarımızın deyimiyle birçok kimse yitiği farklı yerde arıyor.

 

Unutulmamalıdır ki bütün kötülüklerin temelinde yaratılış gayesini bilmemek ve yaratılış gayesine uygun olarak yaşamamak var.

 

Evet, onun için tüm toplum katmanlarına sesleniyorum. Önce “ahlak ve maneviyat” diyerek toplumumuzdaki ahlaki çöküntüyü gündemimize alarak sistemi yeniden sorgulayalım.

 

Bütün beşerin derdine dermandır Kuran,

Onsuz canavardan beterdir insan.

 

Başka söze hacet var mı?

 

Selam ve dualarımla.

YORUM EKLE

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21