Diş sağlığında süt, yoğurt ve peynirin önemi!

İnsan hayatında önemli bir yeri olan ağız ve diş sağlığı hakkında neler yapmalıyız. Çiçeği burnunda diş hekimi Dr. Ayşegül Dilaver ile diş sağlığını ve dişleri koruma yöntemlerini konuştuk.

Diş sağlığında süt, yoğurt ve peynirin önemi!

Diş, Yüce Allah’ın insana inayet buyurduğu oldukça önemli bir nimettir. İnsana sağlığını korumada çok önemli bir etken konumundadır. Bedensel hastalıkların çoğu, özelliklede son derece hassas olan sindirim organı ile ilgili hastalıkların çoğu ağız ve diş sağlığı ile ilgilidir. Çiğnemek hususu güzel bir şekilde yapılacak olursa sindirim organının doğal çalışmasının sürdürülmesini garantiler ve neticede de insanın sağlığının devamına neden olur.

 

Peki, ağız ve diş sağlığı hakkında neler yapmalıyız. Çiçeği burnunda diş hekimi Dr. Ayşegül Dilaver ile diş sağlığını ve dişleri koruma yöntemlerini konuştuk.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olan Dilaver, bir yıldır Of’ta özel bir poliklinikte diş hekimliği yapıyor.

 

Ağız ve diş sağlığının önemi nedir?

Sağlıksız bir ağızda diş eti rahatsızlığı çürük ve ağız kokusu gibi rahatsızlıklar görülür. Aslında düşünüldüğünde bu rahatsızlıklar insanların yaşam kalitesini düşürmektedir.

Örneğin çürük ve diş eti hastalığı dişlerin kaybına neden olabilir. Bu kayıpta yemek yeme gibi temel bir fonksiyonu yerine getirilmemesine neden olur. Bu da hiç şüphesiz insanları rahatsız eder. Örneğin ağız kokusu kişilerin sosyal hayatlarında problemlere neden olur.

 

Diş çürümesi dediğimiz olay nasıl oluyor?

Ağzımızda bakteriler var. Mikro organizmalar var. Bunlar yediğimiz besinlerdeki besinleri kullanıyorlar. Diş üzerinde biriken şekerleri bakteriler metapolize eder. Dişleri fırçalamadığımız zaman asit türü metapolitler ortaya çıkıyor ve bunlar diş dokusunda erimeye neden oluyor ve çürük meydana geliyor.

 

Diş eti hastalıkları nasıl oluşuyor?

Yemek yesek de yemesek de gün içinde dişlerimizin üzerinde plak denen yapılar oluşuyor. Bu plak fırçalama yoluyla uzaklaştırılmıyorsa bakterilerin yaşama alanı haline geliyor ve bu bakteriler diş etine enflamasyona neden oluyor. Aynı zamanda uzaklaştırılmayan bu plak, tükürükteki minerallerin birikmesiyle taş haline dönüşüyor. Bunlara diş taşı diyoruz ve bu diş taşları zamanla diş etinin çekilmesine neden oluyor. Diş etinin çekilmesiyle zaman içerisinde kayıplar gözlenebiliyor.

 

Ağız ve diş sağlığı nasıl korunmalıdır?

Ağız ve diş sağlığını korumada her yemekten sonra dişleri fırçalamak çok önemlidir. Ama günlük rutin hayatta zor olduğu için, sabah ve akşam en azından iki defa fırçalamak gerekiyor.  Burada fırçalamanın süresi ve fırçalamanın etkili olup olmadığı önemlidir. En azından üç dakika boyunca ve dişlerimizin tüm yüzeyini kaplayacak şekilde dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor. Diş fırçası kadar diş ipi kullanımı da önemlidir. Ara yüzeyleri diş fırçasıyla temizlemesi mümkün değildir, bu ara yüzeyleri diş ipiyle temizleyebiliriz. Diş ipinin de günde en az bir defa kullanılması önemlidir.

 

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı nasıl korunabilir?

Anneler çocuklarını yatırırken ballı sütle besleme yoluna gidiyor. Bu iki ve dört yaş arası çocuklarda yaygın diş çürümesi ve diş iltihabına neden oluyor. Bunda en önemli nedenlerden biri şekerli gıdayla beslenme, ikincisi de gece uyku vaktinde tükürük salgısının azalmasıdır.  Küçük yaş gurubu çocuklarda çürüklerin engellenmesinde bu beslenme alışkanlığının değişmesi çocukların diş sağlığını önemli derecede etkileyecektir. Çocuklarda flour uygulaması ve fisrür serelant işlevleri çürüklerin önlenmesinde önem arz eder.

 

Son olarak diş sağlığı için neler tavsiye edersiniz?

Diş fırçalama ve diş ipi kullanımına ek olarak şekerli gıdalarla beslenmeyi azaltıp daha çok süt, yoğurt ve peynir tüketimini arttırmak gerekir. Bu sayede hem çürüklerin önlenmesi, hem de diş yapısının güçlenmesi sağlanır. Diş sağlığı için bu besinlerin tükenmesini tavsiye ediyorum. Ayrıca altı ayda bir diş hekimine muayene olmak, ağız ve diş sağlığı korunması açısından önemlidir.


Röportaj: N.Yaşar

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21