Ramazan’a Saygı

Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun ki bir Ramazan ayının daha heyecan ve mutluluğunu yaşamaktayız. Yüce Allah’tan dileğimiz tüm İslam coğrafyasının ve insanlığın bu mutluluğu yaşamasıdır.


Bu yazımda insana ve Ramazan ayına saygıdan söz etmek istiyorum.

Saygı, insanın insan olma özelliğinin önde gelen erdemlerindendir.

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimde “takva” kavramı hemen her ayette “Allah’a saygı ve O’nun koyduğu kuralları ihlal etmekten sakınma” anlamını içermektedir.

Saygı, İslam ahlakının ve toplum terbiyesinin en veciz kurallarından biri olarak bütün ahlak kaynaklarında yer almaktadır.

 

İslam âlimleri de İslam’daki bütün dini ve ahlaki vecibeleri, “Allah’ın emrine saygı ve Allah’ın yarattıklarına şefkat şeklinde iki grupta incelerler.”

Saygı insan için esastır. Saygı, aynı zamanda kişinin saygınlığını artırır ve sevgiyi celbeder.

Ramazanın ilk on günü İstanbul’daydım.  Önceleri İstanbul’un bir iki semtinde açıktan yemek yiyenler ve açık restoranlar olurdu. Şimdi ise en muhafazakâr semtlerde bile açıktan oruç yemeler ve çay ocaklarının ve yemek yerlerinin alenen servis yaptığı görülmektedir.  Reklam panolarında aşırı müstehcen reklam afişlerinin Ramazanın manasına, saygınlığına yakışmayan çirkin görüntüler bu coğrafyada dün böyle değildi.

 

Bu gün ne oldu bize nereye gidiyoruz böyle?

İnsanlığı zulmetten adalete, karanlıktan aydınlığa çıkaran kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim, Ramazan ayında inmeye başladı. Bu vesileyle Müslümanın hayatında Ramazan ayının ayrı bir saygınlığı ve hürmeti vardır.

 

İçinde bin aydan daha faziletli Kadir gecesi gibi bir gece olan Ramazan ayına, bir Müslümanın saygısızlık ve hürmetsizlik etmesi ne büyük bir zaaftır.

Bütün ibadetlerin temelinde bizzat Allah’a ibadetin yanı sıra, ortak bileşenlerinde beşeri münasebetlerin iyileştirilmesi vardır. Ramazan da ise bu çok daha açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Orucuyla, zekâtıyla sadakasıyla, iftar sofralarıyla bütün bunlardan anlaşılan yüce Allah’ın insana ne kadar değer verdiğidir. Furkan suresi 77. ayeti kerimede Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Resulüm de ki: eğer sizin ibadetiniz, samimiyetiniz olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?”

 

Evet, oruç; sevgi, sabır ve fedakârlık ibadetidir.

Ramazanı şerifiniz mübarek olsun.

YORUM EKLE

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21