Öğretmen her dönem hatırlanmalı

Geçen hafta Öğretmenler Gününü çeşitli etkinliklerle kutlayarak etkinlik yoğunluğu yaşadık. Hasta ve emekli öğretmen ziyaretlerinin yanında vefat eden öğretmenlerin kabirleri ziyaret edildi. Öğretmenlerin ruhu için hatmi şerif okutuldu. Resmi kutlama yapıldı. Okullarda Öğretmenler Günü ile ilgili birçok etkinlik yapıldı. Öğretmenin kalitesi toplumda eğitilmiş insanların kalitesini artıracağı için son derece önemlidir. Bu bakımdan öğretmen işini ne kadar severse, işine kendini ne kadar verirse saygınlığı ve başarısı o kadar artacaktır. Günü kurtarmayı düşünmek, idare-i maslahatla iş görmek insanı başarılı kılmadığı gibi hele öğretmeni hiçbir surette başarılı kılmaz. Böyle bir anlayış hem kişinin kendisine hem de ülkenin geleceğine ihanet demektir.

 

 

İşini sevmeyenin, işinin gereğini yapmayanın kazandıkları kişinin aşına lezzet katmaz.  Mutluluğun nede ve nerede aradığınız önemlidir. Elbette parasız olmuyor. Hayatı idamenin pula dönüşmesinin simgesi olsa da para sistem gereği kendine bağlıyor insanı. Bağlılık paraya ve çıkara bağımlılık hale getiriyorsa adeta köle ediyorsa kişilikler tarumar oluyor demektir. Bu da mesleklerin ruhuna aykırı bir şeydir. Çünkü sadece para için çalışanların asıl amacı paraya ulaşmak olduğundan işin tatmini diye bir şey mevzu bahis olamaz. Öğretmen bunların dışında olmalıdır. Ne olursa olsun öğretmen için para birinci öncelik olmamalıdır. Tabi ki imkân varsa en yüksek maaşı almalıdır öğretmen. Onun geçim derdi olmasın. O ayrı bir meseledir. Mesele her şart ve ortamda para için yaşamak olmamalıdır.  

 

İşini seven öğretmen dersini de sevdirir. Sevgi en değerli bağdır. Sevgi bağını sağlarsanız başarıyı hep zinde ve devamlı kılarsınız. Bir öğretmen tüm sınıfın hayatını değiştirebilir. Tüm sınıfın değişmesi demek okulu ve çevreyi değiştirmesi demektir. Geçen hafta MEB’in okullarda norm fazlası duruma düşen öğretmenler için isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları vardı. Öğretmenler bulundukları yere alışmış, istemedikleri yere gitme endişesini duyarak tercihlerde bulundular. Burada yaşanan bir olay belki de bizim anlattıklarımızı destekleyecek niteliktedir. Mikdat Sarıalioğlu Ortaokulu 6/E sınıfından İrem, Medinegül, Cansu adlı öğrenciler Teknoloji Tasarım Öğretmenlerine bağlılıkları geleceğimiz adına umut vericidir. Çünkü Öğrenci ve öğretmenleri arasında tam bir gönül bağı kurulmuş. Öğrenciler öğretmenlerini kaybetmemek için, öğretmenlerin gitmemesi için kendilerince girişimlerde bulunmuşlar. Kaymakama çıkmışlar, dilekçe vermişler, Milli Eğitim Müdürüne çıkmışlar görüşmüşler bir kere yetmedi iki ayrı seferde görüşmüş, dilekçe vermişler. Bütün arzuları öğretmenlerini kaybetmemekti. Öğrencileri ve bu sevgi bağını kuran öğretmenlerini kutluyorum. 

 

Öğretmeni önemsemek, ona gereken değeri her dönemde göstermek gerekir. Dönemsel değer yargıları dönen insanların değer yargılarıdır. Özellikle siyasiler tavırlarında dönemsel davranmaktan kaçınmalıdır. Seçim zamanlarında ya da seçime yakın zamanlarda öğretmeni hatırla diğer zamanlarda görmezden gel. Bu durum hiç etik bir tutum değildir. Sonuçta her yıl seçim olmasa da her yıl Öğretmenler Günü kutlanıyor. Yarın öğretmenler kendilerine verilen değer ya da değerbilmezliği bir yere not etmesini de bilmelidir. Bunu yapmadan kendi değerine değer katamayacağını da bilmelidir.

 

 

İşin özü yaptığınız işi sevmeli, özümsemelisiniz. Sevdiğiniz işiniz aşınıza da lezzet kadar hayatınıza da lezzet katar. Yeter ki işiniz aşkınız olsun. Geriye bıraktığınız iyi izler geleceğinize ya ışık tutar ya da geleceğinizi karartır.

   

YORUM EKLE

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21