Yılda bir gün değil, her gün hatırlanmalı

Anadolu Gençlik Derneği Of İlçe Başkanı Hasan İnan Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yaptığı yazılı basın açıklamasında ilçemizde ve ülkemizde engelli vatandaşlarımız için güzel işler yapıldığını fakat bunların yeterli olmadığını ifade etti.

Yılda bir gün değil, her gün hatırlanmalı

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre ülke nüfusumuzun 8,5 milyonu engelli olarak sayıldığını ifade eden Hasan İnan, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

 

HER DOĞAN İNSAN ENGELLİ ADAYIDIR

"Ülkemiz nüfusunun yaklaşık yüzde 12 sini kapsayan engelli vatandaşlarımıza gereği gibi değer verilmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Halbuki her yeni doğan insan engelli adayıdır. Gerek doğuştan gerekse doğduktan sonraki yaşantısında karşılaştığı kazalar sonucu engelli olma ihtimali vardır. Bunu düşünerek gerek yönetim kadroları olarak, gerekse sıradan bir vatandaş olarak gördüğümüz engelli kardeşlerimizi ayrı bir sınıf olarak görmemeliyiz. Bizlerde her an onlar gibi olabileceğimizi düşünerek davranışlarımızı kontrol etmeli ve onlara her alanda öncelik tanımalıyız.

 

YILDA BİR GÜN DEĞİL, HERGÜN HATIRLANMALI!

Her yıl dünya engelliler günü kutlanıyor. Bizler Müslüman bir toplum olarak engelli kardeşlerimizi yılın sadece bir günü değil, her günü, her saati ve her dakikasında unutmamalıyız. Çünkü onlar da bizim gibi insan ve aynı toplumda yaşayan birer vatandaştırlar. Bu kardeşlerimize verilecek esas değer onları bizden biri olarak görmemizdir.

Engelsiz bir vatandaş olarak ihtiyacımız olan işlerimizi yapmak için evimizden rahatlıkla çıkabiliyor, kaldırımlardan istediğimiz gibi yürüyebiliyor, alışveriş için işyerlerine girebiliyor, resmi işlemlerimiz için resmi kurumlara gidebiliyor ve ulaşım araçları ile istediğimiz yere gidebiliyoruz. Pekala aynı işleri engelli vatandaşlarımız yapabiliyor mu? Maalesef hayır.

 

KALDIRIMLARIMIZ ENGELLİLER İÇİN UYGUN MU?

Of İlçemize bir bakalım; Resmi kurumlar engelliler için ulaşılabilir bir kurum mu? Eğitim kurumları engelliler için verimli mi? Kaldırımlarımız engelliler için uygun mu? Yaya geçitleri, üst geçitler ve ulaşım araçları engelli vatandaşlarımız için ne kadar uygun? Maalesef yok denecek kadar az!

 

YAKLAŞIMLARIMIZI İSLAM AHLAKI İLE ŞEKİLLENDİRMELİYİZ!

Engelli kardeşlerimize karşı davranışlarımızı yeninden gözden geçirmeli ve onlara karşı yaklaşımımızı İslam ahlakı ile şekillendirmeliyiz. Kul hakkını her daim aklımızda tutmalı ve yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımıza dikkat etmeliyiz. Sadece engelliler gününde ziyaretler yaparak, konuşmalar yaparak veya açıklamalar yaparak bu kardeşlerimizi hatırlamak, onlara gereği gibi değer vermemek demektir. "

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 6 yıl Önce

SAĞLIKLI YAŞAMLAR DİLERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21