banner80

Yazar Kabahasanoğlu’ndan söyleşi ve imza günü

Yazar, şair ve eğitimci Bahaettin Kabahasanoğlu Of Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesi’nde düzenlenen söyleşide öğrencilerin sorularını cevapladı ve kitaplarını imzaladı.

Yazar Kabahasanoğlu’ndan söyleşi ve imza günü
banner71

Eğitimci yazar ve şair Bahaettin Kabahasanoğlu, Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesi’nde düzenlenen söyleşide öğrencilerle buluştu.

 

Programa İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu ile birlikte katılan yazar Bahaettin Kabahasanoğlu, okulda üç yıldır uygulanan öğretmenler arasındaki “Geleneksel Çarşamba Kahvaltısına” katılıp öğretmenlerle birlikte kahvaltı yaparak öğretmenlerle bir süre sohbet etti. Kahvaltının ardında İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu ile birlikte konferans salonunda yapılacak öğrencilerle söyleşi ve kitap imza günü programına geçildi.

 

Program saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Yazar Bahaettin Kabahasanoğlu öğrencilerle edebiyat üzerine söyleşide bulundu. Yazar Kabahasanoğlu konuşmasında,” Bir yazar, bir ressam, bir müzisyen, bir şair kısacası hiçbir sanatçı boşuna sanatını icra etmiyor. Herkesin bir amacı var. Gençliğinizin kıymetini bilin. Hazır su akarken testinizi doldurun. İleride belki bu imkânınız olmayacak. Okuma yazma bilmeyen bir annenin bir sepet dolusu kitap getirmesiyle kitaba ve edebiyata hevesim başladı. Ortaokuldan beri yazıyorum. Yazmamda ortaokul Türkçe öğretmenimin payı büyüktür. Bugüne kadar 15 kitap yazdım. Roman, şiir, tiyatro, müzikal, senaryo gibi alanlarda eserler verdim. Sizler de yazın. Yazmadan ne olacağını bilemezsiniz. Hepimizin yaşadığımız coğrafya borcumuz var. Biz olacağız, kendimiz olacağız, köklerimize bağlı olacağız. Gerçek sevginin hep seçmek olmadığını bazen de seçilmek olduğunu göstermeliyiz. Dünyanın neresinde olursanız olun size yakıştırılan rengi taşırsınız. Unutmayın ki yazdıklarınız sizden daha çok yaşayacak. Belki bugün tam anlaşılmamışsınız yarın daha çok anlaşılmış olabileceksiniz. Bize en büyük kötülüğü yine biz yaparız. Biz yayla çocuklarıyız. Bir tarafımız deniz ortasındayız. Gerçekten şanslı bir yerdeyiz. Bu coğrafyanın çocukları sanatta, edebiyatta iyi eserler vermek zorundadır. Çünkü bu doğal güzellikler pek çok yerde yok. Bizler, hepimiz zorlukları yaşayan ve yenen insanlarız” diyerek konuşmasını özetledi.

 

Of Kaymakam Eyüp Fırat yoğun işleri nedeniyle programa ilerleyen bölümde katıldı. Kaymakam Fırat konuşmasında; Özellikle Of’ta yetişip tüm Türkiye’ye yayılan ve ülkenin kendisinden istifade ettiği büyüklerimizi sizlerle buluşturuyoruz. Bugün de edebiyat dünyasının önemli bir simasını, her şeyden önce bir gönül adamını sizlerle bir araya getirdik. İlçem adına, öğrencilerim adına hocamıza çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin söyleşiden çok istifa ettiğine inanıyorum. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Of’un toprağı bereketli inşallah hocam gibi büyükleri sizlerle bir araya getireceğiz. Hocamıza bundan sonraki edebiyat yaşamında başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu da kısa bir selamlama konuşması yaptı.

 

Yazar, şair ve eğitimci Bahaettin Kabahasanoğlu konuşmaların ardından edebiyat ile ilgili olarak öğrencilerin sorularını cevaplayarak edebiyat konusunda meraklarını gidermeye çalıştı. Soru- cevap faslının ardından öğrenciler; aldıkları kitaplar yazar, şair ve eğitimci Kabahasanoğlu kitaplarını imzalattılar.

 

Bahaettin  Kabahasanoğlu Kimdir ?

Trabzon’un Yomra İlçesinde 1959 yılında doğdu. Lise yıllarından itibaren edebiyatla ilgilenmeye başladı. Kuzey ve Karadeniz Gazetesi’ndeki yazılarının ardından Uzunsokak ve Horon dergilerini çıkaran ekipte yer aldı. Tatlı Şubat, Haksız, Beşik Kertmesi, Yağmurcan ile Bircan ve Ormanya adlı oyunları sergilendi. Bu Toprağın Çocukları/Bir Kurtuluş Destanı Müzikali, İstanbul Mydonose Showland, AKM ve Ankara MEB Şura Salonunda 13 kez sahnelendi. Uzun yıllar görev yaptığı İstanbul Bakırköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden sonra Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, ardından da Mersin’e atandı. Görev yaptığı yerlerde kültür sanat çalışmalarının içinde yer alan, efsane ve masalları edebiyata kazandırmak için çana harcayan Bahaettin Kabahasanoğlu, Çarşamba Perisi olarak tanımladığı Özgecan’ın ardından, Thecla/Şifacı adlı kitabıyla edebiyat yolculuğunu sürdürüyor.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21