banner80

Trabzonlu Bakandan Ecevit anısı

Trabzonlu Kültür Eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, muhabirimiz Arif Azak’a verdiği röportajda Eski Başbakanlardan Ecevit’in Amerika ile ilgili önemli bir anısını paylaştı.

Trabzonlu Bakandan Ecevit anısı
banner71

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Dolaylı Mahallesinden olan Kültür Eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan Muhabirimiz Arif Azak’a verdiği röportajda tarihe not düşecek önemli bir Ecevit anısını paylaştı.

 

Suat Çağlayan anısında; “2002 yılında rahmetli Ecevit’le birlikte Kars’tan dönüyorduk. Rahşan Hanım dahil altı kişi güzel bir sohbet içindeydik. Bülent Bey ise, dalgın bakışlarla uçağın penceresinden dışarıyı seyrediyordu. Yüzünde son zamanlarda azalmaya başlayan tikleri artmıştı. Sohbetin neşesinden cesaret alarak;“Efendim, neden bize katılmıyorsunuz?” diye sordum.

 

Her zamanki nezaketiyle; “Kusura bakmayın” dedi ve bir açıklama yapma gereği duydu. “Şimdi Ankara’ya dönüyoruz ve beni kimler bekliyor biliyor musunuz? ABD Büyükelçisi ile birlikte Amerikan Senatörlerinden bir grup. Irak’a girmeleri için Türkiye’nin Güney sınırına yerleşmek ve oradan Irak’a girmek istiyorlar.” Biraz düşündükten sonra kararlı bir sesle; “Buna izin vermeyeceğim, çünkü Amerika girdiği yerden çıkmaz. Bir şekilde kendisine bağlar!” dedi. Bazen yurtsever Ecevit’in milliyetçiliğini tartışıyor birileri ona dil uzatıyor. Bu anımızın bilinmesinde yarar var diye düşünüyorum” dedi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21