Trabzon Hurması yedi, midesinde taşa dönüştü

Karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle Of Devlet Hastanesine başvuran 45 yaşındaki Musa Yılmaztürk’ün midesinde tespit edilen 400 gr ağırlığında iki taş ameliyatla alındı.

Trabzon Hurması yedi, midesinde taşa dönüştü

Hayrat’ta ikamet eden 45 yaşındaki Musa Yılmaztürk, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle gittiği Of Devlet Hastanesinde yapılan başarılı operasyonla midesinden 400 gr ağırlığında iki taş alındı.

 

Hasta hurma yedikten yaklaşık 5-6 saat sonra midesinde sancı hissettiği için Of Devlet Hastanesi Aciline başvuru yapan Yılmaztürk’e yapılan muayene ve tetkikler sonucunda takip amaçlı yatış verildi.

 

Ancak hasta yatmayı kabul etmedi ve eve gitti. Aradan geçen 3 günün sonunda şikayetlerinin artması üzerine yeniden Of Devlet Hastanesine başvurdu ve yeniden hastaya tetkikler yapıldı.

 

Ameliyatla midesinden taş aldılar

Musa Yılmaztürk’ün aç karnına yediği 1 buçuk kg civarındaki hurmalar sonucu midesinde taşlaşmış kitleler oluştuğu yapılan incelemelerle ortaya çıktı. Op. Dr. Altan Aydın ve Başhakem Şaban Uysal tarafından ameliyata alınan ve bir buçuk saat süren operasyonun ardından Yılmaztürk’ün midesindeki taşlar alındı.

 

Trabzon hurması vitamin deposudur fakat yeteri kadar tüketilmelidir

Trabzon hurmasının protein, yağ, karbonhidrat, demir ve vitamin içeriği açısından oldukça zengin bir meyve olduğunu belirten Of Devlet Hastanesi Başhekimi Şaban Uysal; “Kalp-Damar hastalıklarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sisteminin dostudur. Ancak, aşırı tüketilmesi durumunda mide asidi ile etkileşerek sindirilmesi zorlaşır, kabızlık yapabilir ve bu hastamızda da olduğu gibi zamanla taşlaşarak sindirilmeden mide içinde ya da bağırsağın herhangi bir kesiminde tıkanmaya yol açabilir. Ayrıca kabuğunun soyularak yenmesini ve olgunlaşmasının beklenmesi gerekir” diye konuştu.

 

İlk başta inanamadım

Operasyonun ardından sağlığına kavuşan Yılmaztürk; “İlk başta midemde taş olduğuna inanamadım. Yapılan tetkikler sonucu ameliyatıma karar verildiğinde de oldukça şaşırdım. Fakat böyle bir ameliyatı Of Devlet Hastanesinde yaptırmaktan oldukça memnun kaldım. Tüm benimle ilgilenen doktorlarıma, servis çalışanlarına, hastane yönetimine teşekkür ederim” dedi.

 

Haber–Foto : Merve Sezgin

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21