Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu

Sugeldi, Korucuk, Yemişalan, Ağaçbaşı, Çukurova, Yanıktaş ve Kavakpınar Mahallelerine eğitim hizmeti sunan Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu, bölgedeki Kur’an Kurslarında eğitim gören doğulu öğrencilere de eğitim hizmeti sunuyor.

Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu

Of Havadis Gazetesinin 2017-2018 Eğitim Öğretim sezonuna özel olarak uygulamaya koyduğu“Okullarımızı Tanıyalım” projesi kapsamında bu hafta sizleri Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu’na konuk ediyoruz.

 

Adını 15 Temmuz Şehitlerinden Fahrettin Yavuz’dan alan Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu, Sugeldi, Korucuk, Yemişalan, Ağaçbaşı, Çukurova, Yanıktaş ve Kavakpınar Mahallelerinin yanı sıra bölgedeki Kur’an Kurslarında eğitim gören doğulu öğrencilere de eğitim hizmeti sunuyor.

 

105 öğrenciye eğitim ve öğretim veren okul, Fen ve Anadolu Liselerine gönderdiği öğrencileri, ilçe ve il genelinde düzenlenen sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde elde ettiği başarılarıyla adını duyurmayı başarıyor.

 

Okulun Tarihçesi

Serince Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu’nun bulunduğu okul ilk olarak 1961 yılında bir derslik olarak hizmete açılmış. Daha sonra bir derslik yeterli olmamış 1963 yılında okula iki derslik daha ilave edilerek hizmete devam etmiş. 1969 yılında şiddetli bir rüzgâr okulun çatısını uçurmuş, okul yeniden yapılarak hizmet vermeye devam etmiş. 1990 yılında okul iyice eskidiği ve çökme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı için eski okul yıkılarak 1992-93 yılında 4 derslikli bir bina yapılıp eğitim verilmeye başlandı. Yapılan bu yeni binada 5. Sınıfa kadar öğrenci okumaktaydı. 1995-96 yılından itibaren, Kavakpınar, Yanıktaş, Yemişalan, ve Ağaçbaşı Köylerinin 1-5. Sınıf öğrencileri için merkez okul haline gelmişti.  2004 yılında bu bina da yıkılarak, yerine bölgenin merkezi olabilecek 8 yıllık eğitim veren şu anki okul binası yapılmış, İrfan Göktaş’ın kurucu müdürlüğünde 2005-2006 Eğitim- Öğretim yılında hizmete açılmış. 2016-2017 yılına kadar Serince İlkokulu, Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulu olarak üç okul bir arada aynı binada hizmet vermiş. 2016-17 yılında 15 Temmuz Şehitlerimizden olan Şehit Fahrettin Yavuz adı okula verilmiş ve Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu olarak eğitim- öğretime tek okul olarak hizmet vermektedir.

 

105 öğrenciye eğitim veriyor

Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu 2017-2018 eğitim- öğretim yılında İmam Hatip Ortaokulu olarak 105 öğrenciye eğitim vermektedir. İmam Hatip Ortaokulu olduktan sonra okulun mevcudu artmış. Okul çeşitli mahallelerden gelen öğrencilerin taşınmasıyla hizmet vermektedir. Öğrenciler 8 servis aracı ile; Sugeldi, Korucuk, Yemişalan, Ağaçbaşı, Çukurova, Yanıktaş ve Kavakpınar Mahallelerinden gelmektedir. Okulda 12 öğretmen olup İngilizce Öğretmeni eksiği bulunmaktadır.

 

Okulun Birimleri

Sürekli eksiklerini tamamlayarak tadilattan geçen okulda; Türkçe, Fen, Matematik, Sosyal Bilgiler, Müzik, Kur’an-ı Kerim, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar ve Beden Eğitimi sınıfları mevcuttur. Bunların haricinde okulda Laboratuar, Kütüphane, Spor Odası, Kız ve Erkek Mescidi, Konferans Salonu ve Müdür Odası bulunmaktadır. Ayrıca Mahalle Muhtarı Sultan Götaş ve Okul Aile Birliği Başkanı Hasan Koç’un katkıları ile okula kazandırılan tam donanımlı Jeneratör ile okula kesintisiz enerji sağlanıyor.

 

Muhtar Göktaş ve Başkan Koç’tan destek

Serince Mahallesi Muhtarı Sultan Göktaş ve Okul Aile Birliği Başkanı Hasan Koç, okul idaresi ve öğretmenlerle uyumlu bir çalışma yaparak adeta okulun 12. Adamı konumundalar. Okulda düzenlenen ve okulun katıldığı her etkinlik için maddi ve manevi her türlü destekleri sağlayan Muhtar Göktaş ve Başkan Koç, birer eğitim sevdalısı olarak okullarına katkı sağlayarak sürekli destek oluyorlar.

 

Serince’den Fen Lisesi’ne öğrenci

Gerek Of’ta gerekse Trabzon’da düzenlenen tüm sosyal, kültürel, sportif aktivitelere katılım gösteren okulda çeşitli alanlarda başarılar sağlamış olup başarılarda çeşitli ödüller kazanılmıştır. Geçtiğimiz yıl ise İmam Hatip olarak Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Arapça Şiir Okuma yarışmasında Trabzon’da il üçüncüsü olan okul Temel Dini Bilgiler yarışmasında da yine ilde üçüncülük almıştır. Siyer-i Nebi Yarışmasında ilçede dördüncü olan okul, Şiir okuma yarışmasında ise Serince İlkokulu olarak ilçe ikincisi olmuştur. Okulda geçmişten bu yana Fen Liselerine, Anadolu Liselerine çokça öğrenci kazandırılmıştır. Geçtiğimiz yıl ise TEOG sınavında 120 net yapan öğrenci bu sene Fen Lisesine yerleşmiştir. 2017-2018 eğitim öğretim sezonunda ilçede yapılan Masa Tenisi turnuvasında üçüncü olmuştur. Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında il üçüncüsü, Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışmasında ise yine il ikinciliği olarak Of’u başarıyla temsil etmiştir.

 

Okul Müdürü Ali Cerrah kimdir?

Okul Müdürü Ali Cerrah, Sürmene’nin Yeşilköy’ünde doğmuş, doğduğu köyde ilkokul öğrenimini tamamlamıştır. Kur’an Kursunda hafızlık eğitimi almıştır. Ortaokulu dışarıdan tamamlayan Cerrah, Liseyi Sürmene’de okumuştur. Üniversitede ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümünü bitirmiştir. Cerrah mezun olduktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığında İmam Hatiplik görevinde bulunmuştur. Kurumlar arası değişiklik yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmen olarak atanmıştır. Halen Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu’nun Müdürü olan Ali Cerrah evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Amacımız Kardeşlik Köprüleri Kurmaktır

Okuldaki öğrencinin çoğunun doğu illerinden geldiğini belirten Okul Müdürü Ali Cerrah; “Bizim asıl amacımız ülkemizde kardeşlik duygularını çoğaltmaktır. Bu nedenle bunu ilk önce öğrenciler arasında tesis etmek istiyoruz. Böylece Doğu- Batı arasında kardeşlik köprüleri kurmak istiyoruz. Ülkesini seven, vatanını satmayan, kutsal değerlerini üstün tutan, aydın, bilinçli, sorgulayan vatan ve millet konusunda bir sorun olduğunda “ben varım” diyebilen nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Burada öğrencilere hem fenni, hem dini ilimleri içeren eğitim veriyoruz. Öğrencilerimizden geleceğe ışık tutan, hem dünyalarını hem de ahiretlerini kazandıracak eğitimler vermeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmalarda he zaman yanımızda olan, okul için bize hep destek veren Mahalle Muhtarımıza, Kaymakamımıza, Milli Eğitim Müdürümüze, Okul Aile Birliğimize, Sosyal Etkinliklerde yaptığımızda bize yardımcı olan şoförlerimize de teşekkür ediyorum” diyerek düşüncelerini ifade etti.

 

Öğretmen Kadrosu

Ali Cerrah (Müdür), Hasan Ayar (Müdür Yardımcısı), Seval Akyıldız (Matematik), Ferdi Tosun (Beden Eğitimi), Şenol Keleş (Sosyal Bilgiler), Sümeyye Kuyumcu (Türkçe), Nebile Ajda Uzunali (Müzik), Elvan Kahraman (Görsel Sanatlar), Abdülkadir Yeten (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), Fatih İkbal Marap (Türkçe), Figen Serdar (Teknoloji Tasarım), İlknur Dönmez (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi).

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21