banner80

Otizm’de erken tanı fark yaratır

Otizmin erken yıllarda belirlenmesi erken müdahale ve eğitim çalışmalarının başlatılması, yeni beceriler kazandırılarak davranış sorunları ortadan kaldırılabilir.

Otizm’de erken tanı fark yaratır
banner71

Otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizmli bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla 2008 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü”, Nisan ayı ise “Dünya Otizm Farkındalık Ayı” olarak kutlanmaktadır.

 

Otizm nedir?

Otizm spektrum bozukluğu sosyal iletişim ve etkileşimdeki kalıcı yetersizlikler sınırlı/yinelenen davranış örüntüleri, aynılıkta ısrarcılık, rutinlere bağlılık ve duyusal uyarılara aşırı duyarlılık ya da duyarsızlıkla kendini gösteren ve belirtileri çok yoğun olarak 24 ay ve sonrasında ortaya çıkan bir gelişimsel yetersizliktir.

 

Otizmin erken yıllarda belirlenmesi erken müdahale ve eğitim çalışmalarının başlatılması açısından çok önemlidir. Çocuklar 18 aylık olmadan önce otizm tanısı koymak zor olarak düşünülse de 6-18 aylar arasında bazı belirtilerle ilk işaretler ortaya çıkabilir.

 

Ülkemizde otizm tanısının Çocuk Ergen Ruh Sağlığı Uzmanları tarafından konulduğunu belirten Of Sağlık Müdürü Barış Çağlar; “Çocuğunuzda Otizm düşündürecek farklı bir davranış ve özellikleri fark ettiğinizde öncelikle Aile hekiminize danışmanız önemlidir. Aile hekiminiz sizi bulunduğunuz yere göre doğru uzmana yönlendirecektir. Otizm spektrum bozukluğunun belirtileri erken yaşta başlatılan yoğun eğitim desteğiyle azaltılabilir. Yeni beceriler kazandırılarak davranış sorunları ortadan kaldırılabilir. Doktorların yazdığı ilaçlar da dahil olmak üzere diğer tüm yöntemler çocuğun eğitimini desteklemek için kullanılır” ifadelerini kullandı.

 

Otizmin belirtileri nelerdir?

Çocuğunuza baktığınızda gözünüze 1-2 saniyeden fazla bakmaması

Adı ile seslendiğinizde duymuyormuş gibi davranması

Yaşıtları gibi dil gelişiminin olmaması

Yiyecekleri katı yeme sorununun olması

6. aylarda daha belirginleşen normal çocuklardan farklı beden duruşu

12. aydan itibaren anlamsız sesler çıkarması

El-kol-baş hareketlerinin olmaması

6.ayda tek sözcüklerin olmaması

24.ayda kendiliğinden iki sözcüklü cümleleri kurmaması

Yüz ifadelerinin olmaması, sanki duygusuzmuş izlenimi uyandırması

Annesine gerek duymuyormuş izlenimi vermesi, bakım verenler tarafından anlaşılmaz ve rahatlatılamaz huzursuzluğunun olması

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21