Of’ta Ortadoğu’da Mezhepler Çatışması konulu Konferansı

Of’ta düzenlenen “Ortadoğu’da Mezhepsel Çatışmalar” konulu konferansta konuşan Rize RTEÜ İİBF Yard. Doç. Dr. Aldülgani Bozkurt; “Kudüs’e sahip olan Dünyayı yönetir” dedi.

Of’ta Ortadoğu’da Mezhepler Çatışması konulu Konferansı

Of Din Görevlileri Derneği ve Of İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Ortadoğu’da Mezhepsel Çatışmalar” konulu konferansta Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Aldülgani Bozkurt Oflulara Suriye ve Filistin’de yaşanan olayları anlattı.

 

Of Belediyesi konferans salonunda düzenlenen konferans Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Din Görevlileri Derneği Başkanı Tacettin Kansız hoca yaptığı selamlama konuşmasında; “Bir buçuk asırdır bu coğrafyada Müslümanlar kan ve gözyaşı döküyor Müslümanlar. Bunun en büyük sebebi maalesef Müslümanlar arasında yaşanan Mezhep kavgalarıdır. İnşallah bu akşam bu konunun uzmanı hocamız bizi aydınlatacaktır. Kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bozkurt; Küdüs’e sahip olan dünyayı yönetir

Konferansa konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Aldülgani Bozkurt; “Fikirlerin çatışmasından hakikat doğar. Hangimizin doğru yolda olduğumuzu yol bitince göreceğiz. Bütün Peygamberlerin yolu sıratı müstakim yolu idi. Bugün İslam dünyası; Ehli Sünnet (Türkiye), Şia(İran) ve Neo Selefilik (Suudi Arabistan) gibi siyasi mezheplerin çekişme alanına sahne oluyor. İsrail İslam ülkelerinde yapacağı operasyonlar için önce küçük bir zarf atar. Tepki gelmezse daha büyüğünü atar. Ona da gelmezse büyük operasyonlar yapar. Mescidi Aksa’da ezanın susturulması bir zarftı. Buna tepki verilmedi. Şimdi Kudüs’ün İsrail’in başkenti olma kararı zarfı atıldı. Buna gerekli tepki verilmezse İsrail Ürdün’e saldıracak. Kudüs imani meselemizdir. Kudüs’ü kaybedersek ülkemizi kaybederiz” ifadelerini kullandı.

 

İşbirliği alanlarımızı öne çıkartmalıyız

Devletler arasında rekabet ve işbirliği alanlarının olduğunu ifade eden Bozkurt; “Avrupa uzun yıllar rekabet nedeniyle kendi aralarında savaştı. Sonunda 1950’den sonra ise işbirliğini öne çıkararak savaşları bırakarak barış içinde büyüdü. Bizler de İslam ülkeleri olarak rekabet alanlarımızı bir kenara bırakarak işbirliğini öne çıkarmalıyız. Çatışmalardan uzak durursak birlikte kazanırız. Kudüs Farklılıklarımızı ortadan kaldıracak meselemizdir. Cumhurbaşkanımızın İİT toplayıp Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu kabul ederek ABD’nin kararını yok sayması önemli bir gelişmedir. İsrail’le yapılan Mavi Marmara Antlaşması iptal edilmelidir. İsrail mallarını boykot etmeliyiz. Dışişleri bürokratlarımızın çoğu hala monşerlerden oluşuyor.7 milyar insanlığın saadeti için de çalışmalıyız. Donanımlı nesil yetiştirmeden amaçlarımıza ulaşamayız” diye konuştu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21