Of ve Sur kardeşliği çay ve ciğerle pekişti

Of Belediyesi ile Sur Belediyesi tarafından Of’ta düzenlenen "Çay da Bizim Ciğer de Bizim. Horon da Bizim Halay da Bizim” temalı Ciğer Şöleni, Of Sur kardeşliğini pekiştirdi.

Of ve Sur kardeşliği çay ve ciğerle pekişti

Kardeş belediyeler olan Of Belediyesi ile Diyarbakır'ın Sur Belediyesi iş birliğiyle, "Çay da Bizim Ciğer de Bizim! Horon da Bizim Halay da Bizim! Biz biriz, beraberiz. Hep birlikte Türkiye'yiz" sloganıyla "Ciğer Şöleni" düzenlendi.


Of Sahil Parkı'ndaki şölene, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Diyarbakır Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Diyarbakır Vali Yardımcısı Murat Yıldız, Sur Kaymakam Vekili ve Belediye Başkan Vekili Yavuz Güner, İl Jandarma Komutanı Albay Adem Şen, Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, İlçe kaymakamları ve İlçe belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Trabzon Büyükşehir belediyesi mehteran takımının gösterileri ile başlayan etkinlikte Of ve Diyarbakır halkoyunları ekipleri gösteriler sundu.

Trabzon Valisi Ustaoğlu, törende yaptığı konuşmada, birlik ve kardeşliğe ayrı bir anlam katan etkinliğin Sur ile Of arasında gönül köprüsü kurduğunu belirterek, "Biz bir oldukça, diri oldukça, hep birlikte Türkiye oldukça kardeşliğimiz, birliğimiz ve beraberliğimiz her zaman daim olacak." dedi.


Diyarbakır'ın İslam medeniyetinde çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Ustaoğlu, şunları ifade etti:


"Anadolu'nun İslam ile buluştuğu ilk şehir. Böyle bir şehirle Karadeniz'imizin güzel bir ilçesinin bir araya gelmesi, böyle bir organizasyonu yapması da çok anlamlı oluyor. Geçmişimize ne derece sahip çıkarsak geleceğimize de emin adımlarla ilerleriz. O kadim toprakları bilmek, o bölgeleri görmek, yaşamak, o insanlarla birlikte olmak ayrı bir anlam ifade ediyor. Bizim birliğimize, kardeşliğimize, dayanışmamıza çimento olacak bu organizasyonlar çok anlamlı."

Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yavuz Güner de etkinliğin Sur ve Of ilçe belediyelerinin kardeşliğine, birlik ve beraberlik açısından önemine işaret ederek, "Sizlerle kısa süre önce Sur'da beraber olduk. Bugün buraya beraber geldiğimiz birçok arkadaşımızla Karadeniz'imizin birçok özelliğini saymakla bitiremeyiz. Burada bizleri samimiyetle karşıladığınız için hepinize, başta Of Belediyemize teşekkür ediyorum. Sur ve Of belediyemizin kardeşliğinin hayırlara vesile olmasını diliyorum." diye konuştu.


Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu da 6 ay önce Sur ilçesinde düzenlenen Hamsi Şöleni ile mükemmel bir etkinliğe imza attıklarını dile getirerek şunları kaydetti:


"Bu vesileyle aramızdaki kardeşlik bağlarını da pekiştirmiş olduk. Şimdi bu etkinliğin ikinci ayağını Of'ta düzenledik. Diyarbakırlı kardeşlerimizi burada ağırlamaktan onur duyuyoruz. Amacımız, Diyarbakırlı kardeşlerimize misafirperverliğimizi göstererek tüm Türkiye'ye güzel bir mesaj daha vermek. Biz birlikte olursak bizi kimse yıkamaz. Biz biriz, kardeşiz. Kardeşliğimiz ilelebet sürecektir."

Protokol konuşmalarının ardından Karadeniz ve Diyarbakır yöresinin yöresel sanatçıları sahne alarak seslendirdikleri birbirinden güzel türkülerle etkinliğe katılanlara eğlenceli dakikalar yaşattılar.

Etkinlikte Diyarbakır'dan gelen 30 ciğer ustasının hazırladığı 1,5 ton ciğer, kurulan mangallarda pişirilerek katılımcılara ikram edildi.


 

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21