Of Kent Konseyi ilk olağan genel kurulu yapıldı

1.Olağan Genel Kurul Toplantısını yapan Of Kent Konseyi, Kent Konseyi Başkanını, Yürütme Kurulunu ve Genel Sekreterini belirledi.

Of Kent Konseyi ilk olağan genel kurulu yapıldı

5393 Sayılı Belediye Kanununun 76.maddesi uyarınca Belediye Teşkilatı bulunan yerlerde kurulması gereken Kent Konseyi, Of’ta ilk kez kuruldu. Mahalli idareler seçimlerinin ardından 3 ay içerisinde kurulması gereken Kent Konseyi, Of’ta bugüne kadar kurulmamıştı.

 

Kent Konseyi kanunda; Merkezi Yönetimin, Yerel Yönetimin, Kamu Kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu, kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu, hemşericilik bilincinin geliştirildiği, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetimin hayata geçirilmesi olarak açıklanıyor.   

 

Kent Konseyi Yönetmeliği çerçevesinde Of Belediyesi tarafından Genel Kurul üyelerini belirlemek üzere daha önce muhtarlar arasında seçim yapılarak Genel Kurul Üyesi 20 muhtar belirlenmişti.

 

Kaymakamlık tarafından belirlenen 10 daire amiri, siyasi parti temsilcileri, üniversite, vakıf, dernek, sendika, noter ve baro temsilcilerinin yer alabildiği genel kurul, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

 

Of Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kenan Akcebe’nin genel kurul üyelerini Kent Konseyi kanunu ve yönetmelikleri ve çalışma şekli hakkında bilgilendirildiği toplantının açılış konuşmasını Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu yaptı.

 

Başkan Sarıalioğlu, Kent konseyi uygulamasının, halkın yönetime katılma biçimi olduğunu belirterek, Of Kent Konseyi seçimi ile birlikte, geçmişte Of’ta yaşanan kırgınlık ve küskünlüklerin de giderilmesi için önemli bir adım atıldığını ifade etti.

 

Sarıalioğlu; “Biz Of’ta bir bütünüz. Bizler kent Konseyi'ni bunun için kurmak istedik. 50 tane sivil toplum örgütümüz var. Bu örgütlerimizin sesi olarak kent Konseyi'ni kurulmasını önemsiyoruz. Toplumun bütün değerlerinin yansıtıldığı, siyasi veya mezhepsel bir ayrımın olmadığı bir kent konseyi kurulmasını istiyoruz. Kent konseyimizin bütün toplumu desteklediği, sivil toplum örgütlerimizi temsil edebilecek ve tüm Of’u kucaklayacak bir yapı olması hepimizi mutlu eder. Bu şehrin büyümesi sadece Of Belediye Başkanının sorumluluğu değildir. Bütün sivil toplum örgütleri de elini taşın altına koymalıdır. Of’umuzda nefes alan herkes bunun sorumluluğunu taşır. Bizler kent konseyiyle, sivil toplum örgütleriyle ve insanıyla bir bütün olarak istişare yapacağız. Bizim projelerimiz var. Projelerimizi istişare ile yapacağız. Bu bağlamda kent konseyimize çok büyük işler düşüyor”

 

Başkan Sarıalioğlu başkanlığında oluşturulan Divan Kurulu Üyeliklerine Yunus Hacıahmetoğlu ve Ali Akyazıcı seçildi.

 

Başkan Sarıalioğlu’nun önerisi ile İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu Kent Konseyi başkanlığına seçilirken, yine Başkan Sarıalioğlu’nun önerisi ile SYDV Müdürü Murat Çakır ise Genel Sekreterliğe seçildi.

 

Yürütme Kurulu Üyeliklerine Of Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı İrfan Acar, MHP Of İlçe Başkanı Mehmet Emin Hacıkerimoğlu, Of Ziraat Odası Temsilcisi Yakup Bulut, Of Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Zuhal Akyüzlü, İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Barış Çağlar, Bölümlü Mahalle Muhtarı Hikmet Yazıcı ile Sendika ve Basın Temsilcisi olarak da Memursen Of Temsilcisi ve Of Medya Derneği Başkanı olarak Genel Yayın Yönetmenimiz Yüksel Yaşar seçildi.

 

Of Kent Konseyinin Of’a hayırlı olmasını dileyen Başkan Kabahasanoğlu, kendilerini bu göreve layık gören Başkan Sarıalioğlu ve Genel Kurul Üyelerine teşekkür etti.

 

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
AZİZ
AZİZ - 6 yıl Önce

idris BEY bu işi de en hayırlısı ile yürütür..ALLAH MUVAFFAKİYETLER VERSİN..HER ŞEY OF VE İNSANI İÇİN....BAŞAŞRILAR

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21