banner80

Of Devlet Hastanesi’nden organ bağışı duyarlılığı

Organ Bağışı Haftası nedeniyle açıklama yapan Başhekim Uysal, Bağışlanan her organın filizlenen bir hayat olduğunu ifade ederek bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basınımıza ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü belirtti.

Of Devlet Hastanesi’nden organ bağışı duyarlılığı
banner71

3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağışı Haftası nedeniyle Of Devlet Hastanesi tarafından bir etkinlik düzenlendi.

 

Etkinlikte konuşan Başhekim Op. Dr. Şaban Uysal, yaptığı açıklamasında; “Organ Bağışı; kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesidir” dedi.

 

18 yaşından büyük akli dengesi yerinde olan herkesin organ bağışında bulunabileceğini belirten Başhekim Uysal, Organ Bağışlarının İl Sağlık Müdürlükleri, Aile Sağlığı Merkezleri, Hastaneler, Emniyet Müdürlükleri (ehliyet alırken) ve Organ Nakli ile ilgili vakıf ve derneklere yapılabileceğini ifade etti.

 

Ülkemizde Organ olarak Karaciğer, Böbrek, Deri, Kalp, Akciğer, Pankreas, İnce Barsak nakilleri ile Doku olarak Kemik, Kemikiliği, Kornea ve Kalp Kapağı nakilleri yapıldığını belirten Başhekim Uysal, her hastanede Organ Nakli Birimi olup Organ bağışında bulunmak isteyenlere “Organ Bağış Kartı” verildiğini hatırlattı.

 

Organ bağışında bulunan kişiler kartlarını sürekli olarak yanlarında taşımaları gerektiğini ve ailelerine bilgi vermeleri gerektiğini belirten Op. Dr Uysal; “Unutmayalım ki bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır.  Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basınımıza ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir” diye konuştu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21