İmam Hatipli Öğrenciler Sigaraya Savaş Açtı

Of Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü ve Okul Aile Birliği tarafından organize edilen “Sigara ve Gençlik” konulu konferansta RTEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Şahin İmam Hatipli öğrencilerle buluştu.

İmam Hatipli Öğrenciler Sigaraya Savaş Açtı

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Şahin, Of Anadolu İmam Hatip Lisesinde “Sigara ve Gençlik” konulu konferans verdi.

 

Okul Müdürlüğü ve Okul Aile Birliği tarafından organize edilen konferansa öğrencilerin ilgisi büyük oldu.

 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ünal Şahin tarafından verilen konferansta, sigaranın insan sağlığına olan zararları, sigara şirketlerinin faaliyetleri, gençleri ve öğrencileri etkilemeye çalışmaları konularındaki güncel bilgiler, slayt sunum eşliğinde verildi.  

 

Of Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa, Okul Müdürü Sedat Gül, Müdür Yardımcıları, Öğretmenler, Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Okul Aile Birliği Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Sunuculuğunu Meslek Dersleri Öğretmeni Mustafa Çapoğlu’nun yaptığı Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Sedat Gül; “Of Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak, öğrencilerimizin eğitim seviyelerinin yükseltilmesi için çalışırken, aynı zamanda kötü alışkanlıklar edinmemeleri için de duyarlılık göstermekteyiz. Sosyal ve kültürel etkinliklerimiz kapsamında, aile birliğimizin de destekleri ile çok değerli hocamız Prof. Dr. Ünal Şahin’i okulumuzda ağırlamaktan onur duymaktayız. Bu vesile ile hocamıza, Aile Birliği Başkanımız Ali Rıza Köroğlu ve yönetim kurulu üyelerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah bu programdan sonra öğrencilerimiz sigara ve sigaranın zararları konusunda daha duyarlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Özgeçmişinin okunmasının ardından sunumuna başlayan Prof. Dr. Ünal Şahin, sigaranın akciğer kanseri başta olmak üzere neden olduğu hastalıklar konusunda detaylı ve görsel olarak de belgelendirilmiş açıklamalarda bulundu. Sigara ve tütün şirketlerinin öncelikli hedefinin gençler ve öğrenciler olduğuna vurgu yapan Şahin, “Tütün en çok zehiri bir arada bulunduran bitkidir. Tütün bitkisini hiçbir otobur hayvan yememektedir” dedi.

 

Hiç sigara içmeyenlere göre sigara içenlerin eş zamanlı alkol içmesi 3 kat, esrar içmesi 8 kat, kokain içmesi 22 kat daha fazla olduğuna vurgu yapan Şahin, dünyada her yıl 5,5 milyondan fazla insanın sigara veya sigaranın etkilediği hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi. Prof. Şahin’in, sigara ve tütün firmalarının gençleri ve öğrencileri sigaraya özendirmek için hazırladıkları tuzaklar hakkındaki bilgilendirme görsel sunumları öğrenciler tarafından dikkatle izlendi.

 

Sigaranın ülke ekonomisine zararlarına da vurgu yapan Şahin; “Sigaranın satın alınma bedeli,  hastalıkların teşhis ve tedavi harcamaları, İş gücü kaybı sonucunda, sigara üreten ve satan gelişmiş ülkeler, hem sigara satışından hem de ortaya çıkan hastalıkların teşhis ve tedavisi için ihraç edilen tıbbi cihaz ve ilaçlardan her yıl büyük kazançlar sağlamaktadırlar” dedi. Sigara şirketlerinin Türkiye’deki çalışanlarına talimatı, “Eğer, gençleri 15 yaşından önce sigara müşterisi yapamazsanız, başarılı sayılmazsınız” olduğuna vurgu yapan Şahin, her yıl 500.000 çocuk ve gencin sigaraya başlamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

 

Şahin, “Sigarayı bir kez deneyen her üç gençten biri bağımlı hale gelmektedir.  Başlangıçta oyun gibi başlayan bu korkunç alışkanlık, ilerleyen yıllarda kişileri sigara bağımlısı ve hasta biri haline geldiğinden, asla sigara bir kez de olsa denenmemelidir. Bu yüzden öğrenci kardeşlerimizin arkadaş ortamlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kendini kanıtlama, büyüklerine özenme, arkadaşları içinde yer edinme, otoriteye karşı gelme, kilo kontrolü, hayranlık duyduğu kişilere benzeme sigaraya başlama sebepleri olarak bilinmektedir.”dedi. Nargile kafelerin sigara bağımlılığı oluşturulmasında aracılık ettiğini söyleyen Şahin, bir nargilenin yaklaşık 20 sigara kadar zarar etki yaptığına vurgu yaptı. Prof. Dr. Ünal Şahin, “Sigara, iş ve trafik kazaları, kötü koku ve renk, sosyal dışlanma, çevre kirliliği ve yangınlara neden olmaktadır. Ülkemizde çıkan orman yangınlarının; % 50’ine sigara izmaritleri neden olmaktadır. Sigara kalp ve damar hastalıklarından sonra en çok kansere yol açmaktadır. Sigaranın neden olduğu Kanserler çok çeşitlidir. Akciğer ve gırtlak kanserinin  % 97 nedeni sigaradır. Dünyada en çok rastlanan ve en fazla ölüme yol açan kanser, Akciğer kanseridir. Sigara içen insanların kanserden ölüm oranı, içmeyen insanlara göre 15 ile 25 kat fazladır” dedi.

 

Prof. Dr. Ünal Şahin, “Sigara içme, çok önemli bir halk sağlığı sorunudur ve çözümü için, ülkenin tüm kesimleri, bireyleri çaba göstermek zorundadır. Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunlarla;  Çocuklara sigara satışı yasaklanmıştır. Sigara reklamı yasaklanmıştır. Sigara paketi üzerine  “Sağlığa zararlıdır” uyarı yazısı yazılması zorunlu kılınmıştır. Toplu yerlerde sigara içmek yasaklanmıştır. Sigara karşıtı eğitimi zorunlu kılınmıştır. TV’lerde ayda 90 dakika sigaranın zararları ile ilgili eğitim yayını yapılması zorunlu kılınmıştır. Türkiye Dünya Sağlık Örgütüne üye diğer ülkelerle birlikte imzalanan Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi gereği Ulusal Tütün Kontrol Programı oluşturulmuştur. Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, sigara tüketiminin kontrol altına alınması, vatandaşlarımızın ve gençlerimizin korunması amacı ile çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların, aileler ve öğrenciler tarafından da desteklenmesi, çıkartılan yasalara uyulması ve takip edilmesi gerekmektedir.”dedi.

 

Konferans sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Ünal Şahin’e, Of Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Sedat Gül tarafından plaket ve hediye takdimi yapıldı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21