Fiyatlarda ciddi bir dalgalanma olabilir

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Edip Sevinç fındık sektöründeki son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada Fındık rekolte tahmini yapamayan Ziraat Odalarını eleştirdi.

banner71

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Edip Sevinç fındık sektöründeki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Edip Sevinç yaptığı açıklamada bir ülkede fındık rekolte tahmini öncelikle resmi makamların işi olduğun u belirterek; “Tarım Bakanlığı’nın rekolte tahmini Ziraat Odalarının ve çeşitli üretici kesimlerinin baskısı ile oluştuğu için sezon sonunda kayda giren borsadaki rekolte sonuçları ile uyuşmamaktadır. Bizler piyasanın doğrudan içinde olan Fındık İhracatçıları ve Fındık Tanıtım Grubu olarak bu zaruret çerçevesinde kendi rekolte tahminlerimizi de yapmak ve açıklamak durumundayız. 2013 yılı için Ziraat Odaları 484 bin ton rekolte açıklamıştı. Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da bu rakamları doğrulamıştı. Daha sonra Ziraat Odaları adına Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Sn. Turan Karadeniz de rekoltenin 450 bin ton hatta daha da aşağılara düşebileceğini ifade etmişti. Biz Fındık İhracatçıları ve Fındık Tanıtım Grubu olarak yaklaşık 650-665 bin ton arasında fındık rekoltesi tahminin de bulunmuştuk. Türkiye genelinde Borsalar tarafından üreticinin sattığı kayda alınan kabuklu fındık ürünü yayınlanır halen biz görüyoruz ki 675 bin ton civarında 2013 yılı ürün satışı gerçekleşmiştir. Elimizdeki resmi rakamlara göre Ziraat Odalarının 200 Bin ton Tarım Bakanlığının ise 130 Bin ton civarında yanılması vardır bu kadar büyük yanılma olmaz. Özellikle Ziraat Odalarının bu yanılmanın sebebini kamuoyuna açıklaması gerekir ve topluma bir özür borçları vardır. Bu yıla geldiğimizde 30 Mart tarihindeki don olayına kadar yapılan tespitler, çiçek sayımları, bahçelerin değerlendirilmesi  neredeyse 1 milyon tona yakın rekolte beklentisi vardı tabi ki tabiat şartları Allah’ın takdiri don olayı sebebiyle rekoltede çok ciddi oranda azalmalar meydana geldi. Bizim tahminimiz yaklaşık 510-515 bin ton civarında fındık rekoltesi söz konusudur geçen yıldan da  65-70 Bin ton civarında stok devri söz konusudur. 2014 yılı için Ziraat Odaları 360 Bin, Tarım Bakanlığı 400 bin ton tahmini fındık rekoltesi olabileceğini söylüyor. Hangimizin doğru tahmin ettiğini önümüzdeki 2015 yılı Ağustos ayında göreceğiz” dedi.

 

Üreticilere tavsiyelerde bulunan Sevinç; “Yaşlanmış bahçelerin yenilenmesi ve bakımının, gübrelenmesinin, haşere mücadelesinin iyi yapılmasıdır ne yazık ki köyde yaşayan genç nüfus oranı çok düşmüştür ayrıca miras yoluyla da araziler bölündüğü için bu gelişmeler fındık üretimini olumsuz etkilemektedir” diye konuştu.

 

2023 yılı hedefimiz 3.5 Milyar dolar Fındık İhracatı…

Fındık ihracat rakamlarına da değinen Edip Sevinç; “2012 yılında Fındık İhracatında 301 Bin ton gibi tarihi bir rekor kırılmıştır. 2013 yılı için 267 Bin ton ve yaklaşık 2 milyar dolar civarında bir İhracat gerçekleşti. Bizim 2023 yılı hedefimiz 3,5 Milyar dolar civarındadır. Bunun gerçekleşmesi de fındığın rekoltesinin fazla olmasına bağlıdır. Bu yönde elimizde Ar-Ge’ye  yönlendirdiğimiz kaynakların yanı sıra Tarım Bakanlığı ve Fındık Araştırma Enstitüsü ile bu anlamda çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı.

 

Edip Sevinç: Fiyatlarda ciddi bir dalgalanma olabilir !

Edip Sevinç ayrıca Fındık üretimindeki azalma ve fındık fiyatındaki yükselişe paralel olarak; “Fındık tüketiminde de azalma olacaktır. O nedenle bu tüketim ve İhracatın ne kadar azalacağını şimdiden kestiremediğimiz için fiyatlarda ciddi bir dalgalanma olabilir. Herkesin dikkatli olması gerekir. Fiyatın biz serbest piyasada oluşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

 Edip Sevinç açıklamasının sonunda fındıkta zararları azaltıcı önlemler konusuna değinerek; “Biz Fındık Tanıtım Grubu olarak Fındık Araştırma Enstitüsü ile birlikte geç ilkbahar donlarına dayanıklı fındık türleri ve mevcut fındıklarımızın da çeşitli ilaçlama yöntemleri ile birlikte geç çiçek açıp dondan etkilenmemesine yönelik ciddi çalışmalarımız var. Bu çalışmalardan sonuç alınca kamuoyu ile gelişmeleri paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

 

Haber-Foto: Arif AZAK

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21