banner80

Cumhuriyet’in 92.yılı kutlandı

Cumhuriyetin 92.yılı tüm ülke genelinde olduğu gibi Of’ta da düzenlenen çeşitli törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet’in 92.yılı kutlandı
banner71

Cumhuriyet Bayramının 92.yılı Of’ta çelenk sunumu, tebriklerin kabulü ve ilçe stadında düzenlenen resmi törenlerle kutlandı.

 
İlk program Hükümet Konağı önünde düzenlendi. 28 Ekim Çarşamba günü Saat 13.00’te Hükümet konağı önündeki alandaki Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Törende Kaymakam Eren Arslan, Garnizon Komutanı Onur Yakan ve Belediye Başkan Vekili Halil Alireisoğlu Anıt’a çelenklerini sundular. Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

 

İkinci program 29 Ekim 2015 Perşembe günü Kaymakamlık Makamında yapıldı. Törende Kaymakam Eren Arslan, tebrikleri kabul etti. Törene Garnizon Komutanı Onur Yakan, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, MHP Of İlçe Başkanı Mehmet Hacıkerimoğlu, CHP Of İlçe Başkanı Fahri Kaptanoğlu, Daire Amirleri, Banka Müdürleri, Sivil Toplum Temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Ak Parti ve Saadet Partisi’nden hiçbir temsilcinin törene katılmaması dikkat çekti.     

 

Cumhuriyet Bayramı Kutlama programı Of İlçe Stadyumundaki resmi etkinliklerle tamamlandı.

 

Stadyumdaki törende Kaymakam Eren Arslan, Garnizon Komutanı Onur Yakan ve Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu stadyumu turlayarak öğrencilerin ve halkın bayramını kutladılar.

 

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Eren Arslan yaptı. Arslan konuşmasında; “Cumhuriyet, milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejimdir. Bu nedenle ülkemizin kurum ve kuruluşları ile işleyen bir demokrasi düzenine, güçlü bir ekonomiye ve yurtta sulh cihanda sulh ilkesiyle temel olan aktif bir dış politikaya sahip olması hiç şüphesiz ki cumhuriyetin en önemli kazanımlarıdır. Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli noktalarından biri olan cumhuriyet, bağımsızlık ve hürriyetimizden asla taviz vermeyeceğimizin bir ifadesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının göstergesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimizde olmaz denileni başardığımızın kanıtıdır. Milletçe bu güven ve istikrar ortamını koruyarak, birlik ve bütünlüğümüze, barış ve kardeşliğimize sahip çıkacak, cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki, bundan sonra da cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat etmesi ve daha büyük başarılarla cumhuriyeti taçlandırmamız yakındır” dedi.

 

Öğrencilere ve gençlere seslenen Kaymakam Arslan; “Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz yüzyılda hiçbir dönemde görülmemiş bir hızla toplumsal, ekonomik ve siyasi alanlar başta olmak üzere, hayatın tüm alanlarında büyük bir ve gelişme yaşanmaktadır. Bu değişim sürecinde bilgi, toplumların itici gücü haline gelmiş, bilgiye ve teknolojiye sahip olmak üstünlük aracı olmuştur. Artık nitelikli insan gücüne sahip ülkeler ve bu ülkelerin insanları günümüz dünyasında söz sahibidirler. Bu ülkeler, dünyanın gücünü, refahını ve zenginliklerini sahiplenmektedirler. Dünyanın 17, Avrupa’nın 6. Büyük ekonomisi olan Türkiye, istikrar içerisinde üretmeye ve büyümeye devam etmektedir. Büyük Atatürk’ün vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır vecizesini rehber edinerek laf değil, daha çok hizmet üreterek, aziz milletimize kutsal vatanımıza karşı vazifemizi eksiksiz yerine getirdiğimiz takdirde, en büyük hedeflerimizi dahi kısa sürede gerçekleştirmemiz mümkün olacaktır. Yeter ki, Türk milletinin en zor zamanlarında bile dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelmiş büyük millet olduğumuzu unutmayalım. Yeter ki bizi tek millet, tek, tek devlet, tek bayrak, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya devam edelim. Yeter ki demokrasi ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeyelim” ifadelerini kullandı.

 

Son dönemde yaşanan olaylara da değinen Arslan; “Son günlerde orta doğunun haritasını yeniden tanzim etme derdindeki emperyalist odaklar, ülkemizi Irak, Suriye, Lübnan ve Libya’da ki gibi bir kavga ortamına çekme gayretindedirler. Ülkemiz üzerinde tezgahladıkları, örtülü operasyonlar ile kutuplaşma ve kavga ortamına tahkim etmeye çalışmakta, içimizden devşirdikleri kurye ve maşalarla terör olaylarını tırmandırmaktadırlar. Milletimiz tarih boyunca hiçbir düşmanına boyun eğmemiş, bu aziz toprakları yurt bilen, devletine, bayrağına, vatanına bağlı olan hiç kimseyi etnik aidiyeti, mezhebi veya yaşadığı yere göre ayrı tutmamıştır. Ecdadımız bizlere gözümüz gibi bakacağımız bir vatan ve kardeşliği miras bırakmıştır. Bu kutlu vatan hepimizindir. Türkiye 78 milyon vatandaşın en kutsal hazinesidir. Acılarımız ortak, sevinçlerimiz ortak, dünümüz bir geleceğimiz birliktedir. Erzurum ne ise Tekirdağ o dur. Hakkari ne ise Ankara aynıdır. Kahramanmaraş’ın kaderi Trabzon’un kaderidir. Bu aziz millet, yüce Allah’ın izniyle tüm bu oyunları da boşa çıkaracaktır inşallah. Atatürk’ün ifadesiyle Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Bu vesileyle tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum. Tüm hemşerilerimizin cumhuriyet bayramını kutluyorum” diye konuştu.

  

Öğrencilerin şiirler okuduğu program, Orta ve Liseler arasında kız ve erkek kategorilerinde düzenlenen Cumhuriyet Koşuları ile devam etti.

 

Törende Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlik ve koşularda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yarışmalarda 1.olan öğrencilerin ödüllerini Kaymakam Arslan, 2.olan öğrencilerin ödüllerini Komutan Yakan,  3. olan öğrencilerin ödüllerini ise Başkan Sarıalioğlu takdim etti.

 

Tören okulların resmigeçit töreni ile sona erdi.

 
Haber-Foto: Sümeyye Akaydın

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21