Çetin Nuhoğlu’ndan Of TEF’li öğrencilere seminer

Of’un yetiştirdiği eğitim gönüllüsü hayırsever işadamı Ö.Çetin Nuhoğlu, Of Teknoloji Fakültesi tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” seminerinde öğrencilerle anılarını paylaştı.

Çetin Nuhoğlu’ndan Of TEF’li öğrencilere seminer

Of Teknoloji Fakültesi tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” seminerlerinin ilk konuğu Of ve Hayrat’ın yetiştirdiği eğitim gönüllüsü hayırsever işadamı, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Ömer Çetin Nuhoğlu oldu.

 

Of Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Of Kaymakamı Eren Arslan, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, KTÜ Of Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Birinci, Rektör Yardımcıları, Daire Amirleri, Banka Müdürleri, Sivil Toplum ve Siyasi Parti temsilcileri, akademisyenler, idareciler ve öğrenciler katıldı.

 

Nuhoğlu’nun kısa hayat hikayesinin sunulduğu programda hayata dair düşüncelerini öğrencilerle paylaşan Nuhoğlu, Oflu olmaktan, Trabzonlu olmaktan gurur duyduğunu belirterek; “Hafta sonu gazetenin birinde İstanbul 3. Köprüde çalışan Güney Koreli bir turistin röportajını okudum. Kısa sürede fırsat buldukça Türkiye’yi gezmeye çalıştığını belirten Koreli, Trabzon Uzungöl’ü çok beğendiğini ve tekrar geldiğinde Uzungöl’ü yeniden görmek istediğini ifade etti. İşte bu Trabzon’un farkıdır” ifadelerini kullandı.

 

Ofluların Direk Allah’a bağlıdır sözünün nerden geldiğini anlatan Nuhoğlu; “1830-1870-1890’lı yıllar Of’ta çok güçlü ailelerin hakim olduğu dönemdir. O dönemlerde bölgede vergiyi toplama çok önemlidir. Oflular bu bölgede padişahlığa karşı mücadeleci vergi toplayan millet olur. Fakat padişahlık bitince nereye bağlı olacaklarına arar veremezler. Bu yüzden direk Allah’a bağlıyız derler. Of, Karadeniz’in en renkli ilçelerindendir. Türkiye’nin en iyi fakültelerinden birine sahiptir” diye konuştu.

 

Dünyanın bilişim alanındaki önemli şirketleri bir araya gelse dünyanın 5.ya da 6. büyük ekonomisini oluşturabileceklerini ifade eden Nuhoğlu; “Microsoft, İntel, Amazon, Google ve benzeri şirketler bir araya gelerek dünyanın altıncı devletini oluşturabilirler. Bugün bu şirketler tek başına Dünyanın 17. veya 18. Devleti olabilir. Eskiden petrol ve otomotiv alanlarında büyük firmalar vardı. Şimdilerde ise teknoloji devleri var. Bu şirketler 200 devletten 80 tanesini geride bıraktılar. Güney Kore, Konya ilimizden bile küçük bir yerdir. Hemen üst tarafındaki Kuzey Kore etrafı denizlerle çevrili bir ülkedir. Tayfun, deprem bölgesi olan bu yerlerde teknoloji devleri ürettikleri ürünlerle dünyaya hakim oluyorlar” dedi.

 

Bazı Atasözlerinin günümüzde anlamsız hale geldiğini belirten Nuhoğlu; “Yağ sat bal sat, ama ustan ölmeden de sat. Eski köye yeni adetler getirin. Başarılı şeylerin arkasında banka, arazi, zengin baba, kurum yok, şirketler yok. Artık başarılı bireyler var. Bir kişi, bir ceo, bir şirketi, bir kurumu başarıdan başarıya koşturabiliyor. Sizlerden bunu istiyorum. Hayal kurun, çaba harcayın. Sizler başarılı olacaksınız ki ülkemiz başarılı hale gelecek” diye konuştu.

 

Sunumu nedeniyle Nuhoğlu’na teşekkür eden Of TEF Dekanı Prof. Dr. Ahmet Birinci, Kaymakam Arslan ve Başkan Sarıalioğlu ile birlikte Nuhoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.


Haber-Foto: Sümeyye AKAYDIN-İzzet KELEŞ

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 6 yıl Önce

HEMŞERİMİZ NUHOĞLUNA TEŞEKKÜR EDERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21