Çanakkale Zaferinin 104. yılı Of’ta kutlandı

Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yılı Hükümet Konağı önünde düzenlenen çelenk sunma ve Mikdat Sarıalioğlu Ortaokulu tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Çanakkale Zaferinin 104. yılı Of’ta kutlandı

Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yılı Of’ta düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin kutlama programı, Kaymakam Eyüp Fırat’ın Şehit ailelerini buluşturduğu kahvaltı ile başladı. OFSÜT Kafe’de düzenlenen kahvaltıya şehit aileleri ve protokol üyeleri katıldı.

 

Hükümet Konağı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninde Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Numan Turan yaptı.

 

Şube Müdürü Turan konuşmasında; “Yüce Türk milleti ile devletinin ebedi varlığını devam ettirmek, milli birliğini ve bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla, dün ve bugün vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran azız şehitlerimizi, 18 Mart “Şehitler gününde” ve Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümünde rahmet, minnet ve şükranla anarken hepinizi saygıyla selamlıyorum. Türk kurtuluş ve istiklal mücadelesinin en hazin sahnelerine sahip olan Çanakkale savaşının üzerinden 104 yıl geçmiş oluyor; ama eminim ki yüzyıllar bile geçse biz Türk milleti olarak bu vatanın kara bağrında kefensiz yatan o vatan evlatlarını asla unutmayacağız. Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk milletinin belirleyici bir rol oynadığı, kurtuluş savaşının ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Türk milletinin kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azim mücadelesidir. Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmayan askerlerimiz vatan toprağını düşman çizmesiyle çiğnetmemek için belki birkaç dakika sonra öleceğini bile bile siperlerinde direnmiş ve tüm dünyaya Çanakkale geçilmez dedirtmiştir. Burada savaşan Türk ordusu saldırgana karşı dur demesini bilmiş, vatan için, özgürlük için, seve seve canını vermekten çekinmemiş, 253.000 şehit vermiştir. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.  Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bizlere vatanımızı kazandıranlar azız şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Onun için onlara ebediyen minnet ve şükran borçluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, bütün şehitlerimizi, tekrar rahmet, minnet ve şükranla anıyor saygılar sunuyorum.” dedi.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından öğrencilerin şiirlerin okunmasıyla Atatürk anıtı önü tören sona erdi. Törenin ikinci bölümünde Mikdat Sarıalioğlu Ortaokulu’nun hazırlamış olduğu program Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Mikdat Sarıalioğlu Ortaokulu Müdürü Mehmet Balcan günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Daha sonra öğrenciler Çanakkale Savaşı ile ilgili türkü ve ağıtlar okudular. Türkülerin ardından öğrencilerin hazırlayıp oynadığı Çanakkale Savaşını anlatan tiyatro oyununun sunumu yapıldı. Beğeniyle seyredilen oyunun ardından program sona erdi.

 

Programa Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Cumhuriyet Başsavcı V. Yavuz Cengiz, ilçe Jandarma Komutanı Teğmen Tanju Tanrıverdi, Askerlik Şubesi Başkanı Özkan Göç, İlçe Emniyet Müdürü Gürkan Demirkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, Müftü Hüseyin İspiroğlu, siyasi parti temsilcileri, belediye başkan adayları daire amirleri, şehit ve gazi aileleri, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.  

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21