Bu proje Solaklı’yı değiştirecek

Solaklı Deresi’nde yapımına başlanan ve Türkiye’de bir ilk olacak olan dev proje ile Solaklı Deresi Türkiye’nin en modern projeli deresi olacak.

Bu proje Solaklı’yı değiştirecek
HES Projeleri ile sık sık gündeme gelen Solaklı Deresinin kurumaması için dev bir proje hayata geçiriliyor.
 
DSİ tarafından başlatılan ve Solaklı Deresinin Of-Ballıca arasında kalan kısmına uygulanacak olan proje ile Solaklı Dersi’nin susuz kalmaması sağlanacak.
 
Proje kapsamında Asma Köprünün altında dere üzerinde enlemesine bir set yapıldı. Setin arkasında doğal bir gölet oluşturulacak. Türkiye’de bir ilk olacak olan projede göletin etrafı çakıl taşı ile kaplanacak. Gölet etrafında ise bungalov evler, çay içme yerleri, sosyal donatı alanları yapılacak. Gölette toplanacak su vadinin devamında oluşturulacak olan doğal kanalla birlikte denize ulaşacak.
 
Taş Duvar olarak yapılan kanal, 70 metrede bir setle kesilerek balık yaşam alanları oluşturulacak. Kanalın her iki yanına yürüyüş alanları ve doğal alanlar yapılacak.
 
Parsan İnşaat tarafından yapımı üstlenilen yaklaşık 6 trilyonluk projenin kısa sürede hayata geçirilmesi planlanıyor. Firma yetkilileri dev göletin Şubat sonunda tamamlanacağını projenin de yaza yetiştirileceğini ifade ettiler.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih öztürk
fatih öztürk - 10 yıl Önce

öncelikle bu işi ekıl edenlere teşekkürlerimi iletiyorum.hep hayalini kurmuştum.param olmadığı için düşünmekle kaldım:)...bu projeyi 10 senedir bekliyordum.hele şükür hayata geçecek.yerli ve yabancı turist uzungölü görmeden önce burada konaklayacak.projenin masrafı 1 yaz mevsiminde rahatlıkla çıkacaktır.yazı dört gözle bekliyorum.hadi bakalım inşallah...

DURSUN SULUKAN-EMEKLİ OF KAY.YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
DURSUN SULUKAN-EMEKLİ OF KAY.YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ - 10 yıl Önce

HARİKA OLUR KANAATINDAYIM.YETKİLİLERE TEŞEKKÜR EDERİM.

MUSTAFA KARAİSMAİLOGLU
MUSTAFA KARAİSMAİLOGLU - 10 yıl Önce

Bir kac ay once Zaman gazetesine sayın bakan Veysel Eroglu beyin verdigi demecte okumustum.Simdi de Of Havadis sitesinde bu haberi gormek beni kanalistanbul projesinden cok heyecanlandırdı.Cocuklugu Solaklı Deresinde gecmis bir Oflu olarak Solaklı Deresine uygulanan vahsete Ofta yasamama ragmen icim yanıyordu.Bu projeyle icim ferahladı.İnsallah projenin bitimini gormek te nasip olur.Sayın Bakan Veysel Eroglu Beyden Allah Teala bin kere razı olsun temennnilerimle hemsehrilerime gozunuz aydın diyorum.

Ali Şahin
Ali Şahin - 10 yıl Önce

son nüfus sayımlarında ofun nüfus 19 bin ,köylerdeki evler boş olduğundan hırsızlık artmış ama biz solaklı vadisi güzelleşecek diye ayağımız yerden kesildi ofta insan kalmadı bizim derdimiz solaklı ofta iş yok beyle iş, Çaykur da özelleşin ofta kalır 5 bin kişi o zaman bakıp dururuz solaklıya ne kadar güzel oldu deriz yatırım lazım yatırım

CEVDET AYDIN OF
CEVDET AYDIN OF - 10 yıl Önce

ALLAH sizden razi olsun ben cok sevindim memlekedime yardim edenlere ve güzellik verenlere herkese sonsuz ALLAH razi olsun...cok harika olacaktir İNŞALLAH...bu haberi yayınlayan tüm OF HAVADİS yetkililerine cok TEŞEKKÜR ediyorum var olun sağ olun...

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21