banner80

Ballıca HES su tutmaya başladı

Solaklı Vadisi’nin Ballıca Beldesi sınırları içerisinde kalan kısmında yapılan Ballıca HES Arca Regülatörü su tutmaya başladı.

Ballıca HES su tutmaya başladı
banner71
2010 yılında yapımına başlanan ve kısa sürede tamamlanan Arca HES regülatörü, deneme testlerine başladı.
 
Ballıca Belediyesi önünde oluşturulan su toplama havzası regülatörü önceki gün akşam saatlerinde kapaklarını kapatarak su tutmaya başladı. Sabah saatlerinde büyük bir göle dönüşen havza, gün boyu su tutmaya devam etti.
 
Su seviyesi en üst seviyelere kadar ulaştı. Su yüksekliği Ballıca II Köprüsünün ayaklarını neredeyse kapattı. Suyun yükselmesi nedeniyle Solaklı Deresi Fındıkoba açıklarına kadar göle dönüştü.
 
DSİ yetkilileri tarafından çeşitli testlerin yapıldığı HES’te 5 km boyunca uzayan tünellerin suyla ilk buluşması da gerçekleşmiş oldu.
 
Su tutulması nedeniyle Solaklı Deresi’nin Ballıca’dan aşağıda kalan kısmında su seviyesi  minimum seviyeye indi. Tünellere verilen su, Çaykur Çamlı Çay Fabrikası karşısında bulunan çıkış noktasındaki dürbünlerden Solaklı Deresine bırakıldı.
 
Şelale görünümündeki dürbün kısmının manzarası vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
 
HES yetkilileri, deneme testlerinin başarıyla sürdürüldüğünü, testlerin tamamlanmasının ardından üretimin başlayacağını ifade ettiler.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail sarıalioğlu
ismail sarıalioğlu - 9 yıl Önce

ballıca belediyesi kapanacağından mevcut binayı restorant olarak kullanabilirsiniz. harika manzara oldu. ya dereler..............

yılmaz  çan
yılmaz çan - 9 yıl Önce

Bir Ballıcalı olarak müthiş heyecan duydum. Uzungöl ayağımıza geldi daha ne olsun. Barajdan aşağısı umrumda değil zaten işkanazlılar derede taş bile bırakmadı.Neydi o çakıldan dağ gibi yığınlar .Derelerde legal soygun bitti bundan iyisi can sağlığı. Dere doğallığını kaybetti ama doğallık karın doyurmuyor. Acırım uzungöllülere korkarım sinek avlayacaklar.

yusuf yaşar
yusuf yaşar - 9 yıl Önce

öncelikle köprünün yenilenmesi gerek.ortası çökmüş gibi gözüküyor.çay bahçesinde yazın çay toplayacak insanlar için önlem alınması lazım.yolun kenarına bariyer yapılması çok önemli.yoksa çok canlar yanar.saygılarımla...

bayram
bayram - 9 yıl Önce

hayırlı olsun

ALİ OSMAN ÇAKIR
ALİ OSMAN ÇAKIR - 9 yıl Önce

ÇOK DOĞRU ARTIK LEGAL SOYGUN DÖNEMİ BİTİ .İLEGAL SOYGUN DÖNEMİ BAŞLADI.YE HASAN YE YAĞLI BÖREK ,ARDINDAN KEBABLAR GELİYOR!... UYU MİLLETİM UYU DURMADAN UYU.UYANDIĞIN ZAMAN KENDİNİ CEHENNEMDE BULACAKSIN. İŞTE O ZAMAN EYVAH PARA ETMEYECEK.

mehmet hacıefendioğlu
mehmet hacıefendioğlu - 9 yıl Önce

yeni yapay gölümüzün ismini buldum ben BALLIGÖL hayırlı olsun

CEVDET AYDIN OF
CEVDET AYDIN OF - 9 yıl Önce

mükemmel oluyor cok güzel olacak inşallah ALLAH büyüktür, OFUMUZA ne yabılırsa cok yakısıyor teşekkürler BELEDİYEMIZE ve diğer FİRMALARA...OF HAVADİSİ UNUTMAYALİM resimleri yayınladikları için cok TEŞEKKÜR EDİYORUM saygılar...

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21