1 Kasım’da Meclis’e 6 Oflu Milletvekili girdi

1 Kasım Pazar günü yapılan 26.Dönem Milletvekilliği Genel seçimleri için açıklanan aday listelerinde yer alan Oflu vekil adaylarından 6’sı meclise girmeyi başardı.

1 Kasım’da Meclis’e 6 Oflu Milletvekili girdi

26.Dönem Milletvekilliği seçimleri 1 Kasım Pazar günü yapıldı. Her dönem Meclise çok sayıda vekil gönderen Of, bu seçimde de TBMM’ye 6 milletvekili göndermeyi başardı.

 

Mevcut vekillerden Süleyman Soylu yeniden Ak Parti’nin Trabzon birinci sıra adayı olurken, Erol Kaya ve Berat Albayrak İstanbul 1.Bölgeden, Zekeriya Birkan Bursa’dan, Fuat Köktaş da Samsun’dan yeniden listeye giren Oflu isimler oldu.

 

Eski milletvekili Oktay Saral İstanbul 2.bölgeden 15. Sıradan listeye girmişti. MHP’li Fuat Çakıroğlu ise İstanbul 3.bölgeden 4.sıradan listeye giren Oflu aday olmuştu. Her iki isim de meclise giremedi.

 

Kocaeli’nden 6.sırdan milletvekili listesine giren Of Ballıcalı hemşerimiz Sami Çakır ise üç dönemdir kıl payı kaçırdığı meclise bu seçimlerde girmeyi başardı.

 

SOYLU TRABZON’UN YENİ PATRONU

Ak Parti’de Trabzon’un birinci sırası önceki dönemlerde olduğu gibi yine Oflu bir isme verilmişti. Ak Parti MKYK Üyesi Süleyman Soylu, Ak Parti’nin Trabzon 1.sıra adayı olmuştu. 7 Haziran’da ilk kez milletvekili seçilen Soylu, 1 Kasım’da yeniden meclise girmeyi başardı.

 

KAYA 3.DÖNEME BAŞLIYOR

Pendik Eski Belediye Başkanı ve İstanbul Milletvekili olan Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, İstanbul 1.Bölge 4.sıradan yeniden aday oldu. 2011 seçimlerinde ilk kez milletvekili seçilen Kaya, 7 Haziran’da da listede yer almış ve meclise girmişti. Kaya, 1 Kasım Pazar günü yapılan seçimlerde yeniden meclise girmeyi başardı.

 

ALBAYRAK İSTANBUL 1.BÖLGEDEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da damadı olan Dernekpazarılı Yazar Sadık Albayrak’ın oğlu Berat Albayrak, İstanbul 1.bölgeden 6.sıradan aday olmuştu. 7 Haziran’da ilk kez vekil seçilen Albayrak 1 Kasım’da yeniden meclise girdi.

 

KÖKTAŞ YENİDEN MECLİSTE

Bir başka Oflu aday ise Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’tı. Samsun’da iki dönem Ak Parti İl Başkanlığı yapan Serinceli Fuat Köktaş, 1 Kasım’da Samsun’dan 4.sıradan aday olarak girdiği seçimde yeniden vekil seçilmeyi başardı.

 

BİRKAN YİNE BAŞARDI

7 Haziran seçimlerinde Bursa’dan Ak Parti Milletvekili seçilen Oflu hemşerimiz Zekeriya Birkan, 1 Kasım’da yapılan seçimlerde 7.sıradan tekrar listeye girmişti. Ak Parti’nin 9 milletvekili çıkardığı Bursa’dan Birkan da meclise girmeyi başardı.

 

ÇAKIR BU KEZ BAŞARDI

TBMM’ye aday Oflu isimlerden biri de Ballıcalı Sami Çakır. Çakır 2011 yılında Kocaeli’den 8.sıradan listeye girdi, ancak az bir farkla meclise giremedi. 7 Haziran’da 7.sıradan listeye giren Çakır, yine az bir oyla adeta meclisin kapısından döndü.  Çakır yılmadı ve yeniden aday oldu. Bu kez 6.sıradan listeye giren Çakır, Ak Parti’nin 7 vekil çıkardığı Kocaeli’nden milletvekili seçilerek meclise girmeyi başardı.

 

SARAL KIL PAYI KAÇIRDI

Of Belediyesi Eski Başkanı olan ve Ak Parti’den 2011 yılında İstanbul 3.bölgeden Milletvekili seçilen Oktay Saral 7 Haziran’da İstanbul 2.Bölgeden 13.sıradan aday olmuş, ancak seçilememişti. Saral, 1 Kasım seçimlerinde 2.bölgeden bu kez 15.sıradan listeye girmişti. Ak Parti’nin 14 vekil çıkardığı 2.bölgede Oktay Saral kıl payı meclise giremedi.

 

ÇAKIROĞLU BAŞARAMADI

TBMM’ye aday olan bir başka Oflu aday ise Fuat Çakıroğlu. Çakıroğlu 7 Haziran seçimlerinde MHP’den İstanbul 3.bölgeden 5.sıradan aday olmuştu. Az bir oy farkla meclise giremeyen Çakıroğlu, 1 Kasım seçimleri için aynı bölgeden 4. Sıradan listeye girdi. MHP’nin oy kaybı Çakıroğlu’nu da vurdu. Çakıroğlu milletvekili seçilemedi.


 

İŞTE OFLU ADAYLARIN KISA ÖZGEÇMİŞLERİ;


Süleyman Soylu Kimdir?

Of’un Çamlıtepe Mahallesi’nden olan Süleyman Soylu, 1987 yılında DYP İstanbul İl Gençlik Kolları’nda siyasete başladı. 25 yaşında İstanbul Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığına seçilen Soylu, 1999 yılında DYP İstanbul İl Başkanlığına seçildi. 2008 tarihinde Demokrat Parti’nin Genel Başkanlığa seçilen Soylu 2009 Yerel Seçimlerinin ardından görevinden ayrıldı. 2010 Referandumunda “Evet” oyu için çeşitli konferanslar düzenledi. 2012 yılında AK Parti’ye katıldı. 30 Eylül 2012’de yapılan 4. Olağan Genel Kurulunda MKYK üyeliğine ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı’na seçildi. Soylu, 14 Nisan 2014 tarihinde Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi. Ak Parti’nin önemli isimlerinden biri olan Soylu, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde ilk kez Milletvekili olarak Meclise girdi. 1 Kasım seçimlerinde Trabzon’dan aday olan Soylu, 2.kez milletvekili seçilerek meclise girmeyi başardı.  

 

Erol Kaya Kimdir?

Aslen Of Hayratlı olan Kaya, 1994-2009 yılları arasında Pendik Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 22 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde İstanbul Milletvekili olarak meclise giren Kaya, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dönem danışmanlığını da Kaya, 7 Haziran’da yapılan seçimlerde 2.kez milletvekili seçildi. Seçimlerinin 1 Kasım’da yenilenmesiyle Kaya, 26.Dönemde de Mecliste girmeyi başardı.

 

Sami Çakır Kimdir?

1958 yılında Of’ta doğan Çakır, Ballıca nüfusuna kayıtlı. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden 1981 yılında mezun oldu. Siyasete 1973 yılında Milli Selamet Partisi Gençlik Kolları ile başladı. Refah Partisi, MÜSİAD, İlim Yayma Cemiyeti ve ENSAR Vakfı’nda görevler aldı. Albaraka Türk Katılım Bankası`nda Konya, Adana ve Kocaeli Şube Müdürlükleri yaptı. 2011 yılındaki genel seçimlerde Ak Parti’den 8.sıradan milletvekili adayı gösterildi. Az bir oy farkla meclise gidemeyen Çakır, 7 Haziran seçimlerinde 7.sıradan aday gösterildi. A Parti’de yaşanan oy kaybı nedeniyle meclise giremeyen Çakır, 1 Kasım’da yeniden aday oldu. Bu kez 6.sıradan aday gösterilen Çakır, Ak Parti’nin 7 vekil çıkardığı Kocaeli’den Milletvekili seçilerek meclise girmeyi başardı.

 

Fuat Köktaş Kimdir?

1964 yılında Of’ta doğan Fuat Köktaş, Serince nüfusuna kayıtlı. Lise tahsilinin adından ticarete atılan Köktaş, 1994 yılında kurduğu Akaryakıt, Nakliyat, İnşaat, Maden ve Lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren Aile şirketi Köktaş Grup Şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Köktaş, Ticari hayatının yanında çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev aldı. Nakliyeciler Derneği, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, MÜSİAD ve Samsun Lojistik Platformu gibi STK’larda üyelik ve başkanlık görevlerinde bulundu. Köktaş, Samsunspor’da yöneticilik ve başkanlık görevinde de bulundu. Siyasete Refah Partisi ile başlayan, Fazilet Partisi ve AK Parti’de çeşitli kademelerde görev alan Köktaş, 2002 ve 2006 yılları arasında 5 yıl süre ile AK Parti İl Başkanlığı görevini yürüttü. 2012 yılında ikinci kez başkanlığa seçilen Köktaş,  7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilerek meclise girdi. 1 Kasım’da yenilenen seçimlerde tekrar aday olan Köktaş, Samsun Milletvekili olarak mecliste yer almayı başardı.

 

Berat Albayrak Kimdir?

Yükseköğretimini İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İşletme Bölümü'nde tamamlayan Albayrak, New York'ta Pace Üniversitesi’nde finans üzerine MBA yapmıştır. 1996 yılından itibaren profesyonel meslek hayatına başlayan Albayrak, 1999 yılından beri Çalık Grubu'nun yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2002 yılında çalıştığı Çalık Holding'in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü ile görevlendirildi. Bu esnada New York Pace University, Lubin School Of Business'te İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı yaptı. 2006 yılında ABD'den Türkiye'ye dönen Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 2007 yılında Çalık Holding’e Genel Müdür olarak atanan Albayrak, Finans ve Bankacılık bilim dalında doktorasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanı üzerine tez hazırlayarak tamamladı.

 

Yazar Sadık Albayrak’ın oğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da damadı olan Berat Albayrak, 7 Haziran seçimlerinde ilk kez milletvekili seçilerek meclise girmişti. Albayrak 1 Kasım’da yapılan seçimde 2.kez vekil seçilerek TBMM’ye girmeyi başardı.

 

Zekeriya Birkan Kimdir?

Çaykara nüfusuna kayıtlı olan Birkan, aile büyüklerinin yıllar önce Of’un Eskipazar Mahallesi’ne yerleşmesinin ardından 1967 yılında Of’ta doğdu. İlkokulu Eskipazar İlkokulunda okudu. Of Şehit Ahmet Türkkan Lisesi’nde başladığı eğitimini Ankara’da tamamladı. 1987 yılı Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisini, 1992 yılı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1992 yılında Bursa Barosu’na kaydını yaptıran Birkan, Bursa’da Serbest avukat olarak görev yaptı. 2004 ile 2009 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına Hukuk Danışmanlığı yaptı. 2012 yılında Bursa Baro Başkanlığına seçildi.

 

MÜSİAD, Mazlum-Der, İlim Yayma Cemiyeti, Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği, Bursaspor, HU-DER Hukuki Araştırmalar Derneği, BURGEV Bursa Gençlik ve Eğitim Vakfı gibi Sivil Toplum Kuruluşlarında ve Siyasi Arenada da aktif olarak görev alan Birkan, Üniversite yıllarında Milli Gençlik Vakfı’nda, Refah Partisi'nde il ve ilçe yöneticiliği görevlerinde bulundu. 1998 yılında Fazilet Partisi’nin Nilüfer İlçe Teşkilatında Kurucu İlçe başkanlığını üstlenerek 5 yıl süre ile başkanlık görevini sürdürdü. 1999 yılında Fazilet Partisi’nden Nilüfer Belediye Başkan Adayı oldu. 2003’de AK Parti İl-İlçe delegesi seçilen Birkan, AK Parti’de İl Demokrasi ve Hakem Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

 

25.Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için Ak Parti’den Bursa Milletvekili Adayı olan Birkan, 7 Haziran seçimlerinin ardından Bursa Milletvekili olarak Meclise girdi. Birkan, 1 Kasım’da yenilenen seçimlerde yeniden meclise girmeyi başardı.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 6 yıl Önce

HEMŞERİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ , GÖREVLERİNDE BAŞARILAR VE SAĞLIKLI-MUTLU YILLAR DİLERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21