Kurtuluş ayı hoş geldin

Öyle bir dönem ki çaresizlik, bilenmezlik içinde debelenip duruyor insanlık. Gözü dönmüşler çıkarları için insanlığı kendilerine bağımlı haline getirmek, köleleştirmek ve sonunda toplu olarak yok etmenin planlarını adım adım uygulamaya koyarken kaybedeceklerini hiç düşünmüyorlar.Öyle bir iklim oluşmuş ki sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için merhamet ayı Ramazan geliyor.Bütün kainat rahmete ve sevgiye muhtaç duygularıyla kurtarıcı olarak geliyor Ramazanı şerif.

Herşeyi ile dünyevileşen, hayatı dünyalık çıkar ve kazançla ölçen insanlık bu anlayışın tükendiğini özellikle şu son salgınla gördü. Düne göre önemli oranda kendini sorgulayan, olayları anlamaya çalışan insanoğlu güvendiklerinin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu anladı. Sonunda anlaşıldı ki insanlık maneviyatını boşladığı için maddi dünyası onu savrulmaktan kurtaramadı.

Allah, kainata rahmet nazarıyla tecelli ettiği bu kutlu ramazan ayında her şeyden önce Müslümanlar olarak ramazanın bütün güzelliklerini yaşama ve yaşatmanın derdinde olmalıdır. Öyle ki çok uzaklardan gelmiş, çok sevdiği birisini beklerken yaşadığı özlem duygularını hissetmeli ve öyle karşılanmalıdır ramazanı şrif. Dolu dolu, ruhuna ve ibadet şuuruna ermiş Müslümanlar olarak manevi hazinesini zenginleştirmenin heyecanını taşımalıdır.

Bu ramazanda; kendini sorgulayan, kainattaki değişimi tefekkür eden, yarının dünyasına yeni umutlar ve heyecanlar katacak bir Müslüman profili çıkarmak elzemdir. Bu ramazan öyle bir hayatı inşa etsin ki gören ve duyanlar koşa koşa İslam’ın merhamet ve adaletine sığınsın. İslam tarihinde asrı saadette olsun diğer şaşalı zaman dilimlerinde olsun Müslümanların yaşamlarından etkilenip Müslüman olan nice insan ve toplumlar tarih kitaplarında kalmamalıdır. Müslümanlar yeni tarihler yazmalıdır. Bugün gelinen noktada bu örneklik teşkil edecek hayata sahip Müslüman var mıdır? Ya da bize bakıp bizden olumlu etkilenip Müslüman olacak kimse olur mu? Gönül keşke olsa diyor ne yazık ki çok örneğimiz yok. Çok acı bir durum ise gari müslimlerle Müslümanlar arasında görünüş ve yaşantı yönünden fark yok.

İslam, insanlığın kurtuluşunu hedefleyen evrensel Müslümanlar ister. Bugünün Müslümanı İslam kimliğini aldı ancak İslam kişiliğini koruyamadı. Maalesef her geçen süre bu kimlik ve kişilik kargaşası sarmal bir şekilde devam ediyor.

Tüm bu olayların, bu karanlık günlerin aydınlığa kavuşması ümidiyle ramazanın manevi iklimine katılalım. Bütün azalarımızla orucu tutalım ki oruç da bizi tutsun. Namaz ve Kuran ile haneler şenlensin evlere, sokaklara, ülkeye huzur gelsin. Açlığımız, susuzluğumuz yok olanı, kimsesizi anlamaya infak duygularını yeşertsin. Yetiler gülsün, öksüzler gülsün, kimsesizler sevinsin bu rahmet ayı ramazanda. Ramazan-ı şerifiniz hayırlı olsun.

YORUM EKLE

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21