Ak Parti’nin adayı ne zaman açıklanacak?

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere sayılı günler kala Of'ta siyasi arenada neler konuşuluyor. Siyasi partilerin çalışmaları ne durumda. Siyasetin ön plana çıktığı bir ortamda gündemin dışında neler var. Of Havadis, Of'un gündemini sizler için derledi. İşte detaylar...

Ak Parti’nin adayı ne zaman açıklanacak?
 Ak Parti’nin adayı ne zaman açıklanacak?

“Aday belli hayırlı olsun” dendi, olmadı. “Güneş yarın doğacak” dendi, olmadı. Tarih verildi, yine olmadı. Bir türlü Ak Parti’nin Of Belediye Başkan adayı açıklanamadı. Yaptığımız her telefon görüşmesinde, bulunduğumuz her ortamda “aday ne zaman belli olacak” sorusuyla karşılaşmaktan bıktık.  Soranlara; “Adaylar 16. kriter olan Sabır testinde şuan” diyoruz.

 

Başbakan Erdoğan adeta şov yaparak il belediye başkan adaylarını açıkladı. Başbakan işi öyle bir şova döktü ki adam başkan adaylarını değil sanki başkanları atadı. Grupta başladı, bölge toplantılarıyla devam etti. 81. İl olan Antalya adayını da Antalya İl Başkanlığının düzenlediği akşam yemeğinde açıkladı.

 

81 il tamamlandığına göre sıra geldi İlçe Belediye Başkan adaylarına. Trakya bölgesi ziyareti sırasında bazı ilçe adaylarını kürsüye çağırarak açıklamıştı Başbakan Erdoğan. Diğer ilçeleri ne zaman açıklayacağına dair şu ana kadar bir açıklama yapmadı.

 

950 ilçe adayını bekliyor

Başbakan Erdoğan’ın 2004 ve 2009 yerel seçimlerindeki aday açıklamalarına baktığımızda adayları son günlerde yani seçim takvimine göre açıklanması gereken son gün olan seçime 45 gün kala açıklamıştı. Bu seçimde aday adaylığı başvurularının önce 1 Kasım- 1 Aralık olarak açıklanması, ardından da sürenin 1 Ekim ile 1 Kasım arasına çekilmesi adayların da erken açıklanacağı ihtimalini doğurdu. Aralık başında açıklanır diye beklendi, olmadı. 15 Aralık olabilir dendi, o da olmadı. Şimdi yeni tarih ay sonunu bulur diyorlar. Zaten ay sonundan sonra da son tarihe 15 gün kalıyor.

 

Aslında bugüne kadar konuşulan her şey sadece tahminden ibaretti ve şu anda da hala daha kimse İlçe Başkan Adaylarının ne zaman açıklanacağını bilmiyor. Beklemeye devam edeceğiz.

 

Şunu hatırlatmakta da fayda var. Adayların açıklanmama durumu Of’a ve Trabzon’a özgü bir durum değil. 957 ilçeden açıklananları çıkarsak yaklaşık 950 ilçe adayının açıklanacağı günü merakla bekliyor.

 

Kim kimin adayı?

Karşılaştığımız sorulardan ya da konuşulanlardan biri de hangi adayın kimin adayı olduğu yönünde. Bunu herkes zaten konuşuyor ve biliyor. O nedenle detaylara girmeye gerek yok. Biri Bakanın adayı, biri vekilin adayı, biri danışmanın adayı, birileri akrabanın adayı, biri de direk Başbakanın adayı… Yani adayların hepsinin sağlam bir dayanağı var…

 

Bakan karışır mı?

Konuşulanlardan biri de bakanın bu işe karışıp karışmayacağı… Bu soruyu hatırlarsınız… Yaklaşık 2 yıl önce bu senaryonun benzerini yaşamıştık. Ak Parti Of İlçe Başkanlığı seçimlerini hatırlamakta ve hatırlatmakta fayda var… O zaman da bu tarz açıklamaları çok duymuştuk. Ama neticede önce kongre iptal edildi. Ardından atama yapıldı. Sonra delegeler yenilendi ve sonunda da seçim yapılarak demokrasinin gerekleri yerine getirildi. O zaman da bakan karışmaz denmişti ama karışıp karışmadığını gördük. Bu gün de durumun farklı olmayacağı ortada…

 

İrfan Saral ev ev, dükkan dükkan dolaşıyor…

Of Belediye Başkanlığı için adayını belirleyen ilk parti Saadet Partisi oldu. İrfan Saral’la seçime girmeye karar veren Saadet Partisi, seçim startını da erkenden verdi. Partililerle birlikte seçim çalışmalarına başlayan Saral, adeta ev ev, dükkan dükkan dolaşıyor. Sayın Saral’la bir çay ocağında karşılaştık, çalışmaları hakkında kendisinden bilgi aldık.  

 

Vatandaşların kendilerine teveccüh gösterdiğini belirten Saral, bazı vatandaşlar destek sözünü peşin peşin verirken bazıları da Ak Parti’nin adayının açıklanmasını beklediklerini ifade etti. Anlaşılan o ki Ak Parti’nin belirleyeceği aday Of’ta seçimin rengini değiştirebilir…

 

MHP Perşembe’ye Of’a çıkarma yapacak

Of Belediye Başkan Adayı olarak Ali Çakıroğlu’nu açıklayan MHP, henüz sahaya inmedi. Ancak İlçe Başkanı Mehmet Hacıkerimoğlu'ndan aldığımız bilgilere göre sahaya inmesi an meselesi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ortahisar Belediye Başkan adayları ile Of’ta esnaf ziyareti yapacak olan MHP, bu vesileyle de seçim startını vermiş olacak.

 

CHP aday bulamıyor mu?

Ak Parti’de 9 aday adayı aday olabilmek için kıyasıya yarışırken, Saadet ve MHP adayların ı belirleyip seçim çalışmalarına başlamışken CHP’de derin bir sessizlik hakim. CHP’nin bu sessizliği bazı partilileri üzerken mevcut yönetime de tepkilerini iletiyorlar.

 

Telefonla ulaştığımız İlçe Başkanı Emel Saral, birkaç aday adaylarının bulunduğunu, ancak resmi başvuru yapmadıkları için bunları kamuoyu ile paylaşmak istemediklerini söyledi. Partilerine yakışır bir adayı aday göstermek için çalıştıklarını belirten Saral, adaylarını kısa bir süre içerisinde belirleyeceklerini ifade etti.

 

CHP’nin Mecliste olması lazım

CHP’li bir dostumuz CHP’nin Belediye Başkanlığını kazanmasının zorluğunu bildiklerini belirterek CHP’nin en azından mecliste bir üyesinin bulunması gerektiğini söyledi. Mecliste nelerin yaşandığının denetlenmesi gerektiğini belirten dostumuza; “Zaten iki parti var. Saadetli meclis üyeleri Ak Parti’yi yeterince denetliyor” deyince itiraz etti; “Yok be, onların birbirinden farkı yok” dedi. Dostumuz, güçlü bir başkan adayı çıkması halinde Meclis Üyesi olmak için aday olabileceğinin de sinyalini vermiş oldu. Bizden hatırlatması.

 

Hoca Ofli, Face’nin yeni fenomeni olabilir

İnternetle birlikte hayatımızda çok şeyler değişti. İletişim kolaylaştı, sorunların paylaşım hızı arttı. Özellikle de son dönemde zirveye çıkan sosyal medya adeta hayatımızın bir parçası oldu. Cep telefonları uyumlu olanlar 24 saat online yaşıyorlar. Uyumlu olmayanlar da bilgisayardan online olmayı sürdürüyorlar. Hal böyle olunca Facebook ve Twitter hayatımızın birer parçası oldu. Elbette kötülüklerinin yanı sıra güzellikleri de bulunmuyor değil. Yakın veya uzaktaki arkadaşlarınızı gün boyu takip edebiliyorsunuz. Dünyadan anlık haberler alabiliyorsunuz. TV ekranlarında ve gazete sayfalarında bulamadığınız çok sayıda bilgi ve belgeye sosyal medyada ulaşabiliyorsunuz. Bizler de ağırlıklı olarak haber ve fotoğraf paylaşımlarımız için sosyal medyayı aktif olarak kullanıyoruz.

 

Son dönemde “Hoca Ofli” niki ile Facebook’ta bazı paylaşımlar yapılıyor. Gazeteci olduğumuzdan gittiğimiz ortamlarda “Ofli Hoca” kim sorusuyla karşılaşıyoruz. Biz de bilmiyoruz diyoruz. Ama takip ettiğimizi de ifade ediyoruz. Of’ta ikili sohbetlerde konuşulan ancak kayda geçirilemeyenleri kayda geçiriyor. Bu gidişle “Hoca Ofli” nikinin Of’un sosyal fenomeni olabileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.

 

Muhalefetsen gel

Malumlarınız olduğu üzere en güzel sohbetler çay ocakları ve berber salonlarında yapılır. Bizler de fırsat buldukça bu mekanlara ve topluma açık diğer alanlara konuk olarak sohbetlere ortak oluruz. Berber koltuğunda tıraşını olan bir büyüğümüz anlatıyor; “Geçen gün ilaç yazdırmaya gittim sağlık ocağına. Giriş kata bir yere girdim millet kahvaltı yapıyordu, üst kata çık dediler. Üst kata çıktım orda da durum aynı. Saat 10’a gelmiş millet kahvaltı yapıyordu. Doktor sordum yok dediler. Nasıl olmaz dedim saat kaç olmuş nerde bu doktorlar dedim. Onu oy verdiğin yere sor dediler bana. Ben bu iktidara oy vermem ben muhalefetim dedim. Oradan birisi seslendi. Muhalefetsen gel o zaman. Alt kata indik meğer ilk sorduğumuz yerdeymiş benim doktorum. 5 yıl ertelemeli cezam olmasa ben ona gösterecektim ama cezam nedeniyle kendimi zor tuttum” dedi.

 

Biz de acizane bu durumu yetkililere ilettiniz mi dedik. Hayır dedi. Size iletiyorum işte dedi. Biz bunu iletiriz ama siz de bunu gerekli mercilere iletin dedik. Anlattıklarını sizler için kısaca özetledik. Vatandaşın Sağlık Ocağı’ndan ve verilen sağlık hizmetinden daha doğrusu verilmeyen sağlık hizmetinden şikayeti var. Yetkililerin duruma el atma vakti geçiyor sanırım. Elçiye zeval olmaz…

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
yunus SARIALİOĞLU
yunus SARIALİOĞLU - 8 yıl Önce

Bütün aday adaylar değerli insanlar.fakat MURAT SARAL bu işi layıkıyle yapabilecek olanı.duruşuyla adamlığıyla,yaptıklarıyla bunu gösterdi..

vatandas
vatandas - 8 yıl Önce

Aday belli murat saral. Bunu diger adayları n da bildiğin den eminim.

ekrem hao
ekrem hao - 8 yıl Önce

Sayın yüksel bey bakan karışırmı başlığı altındaki göüşüne imzanı at8yormusun. Yani demokrasinin gereği yapıldı görüşüne.........

Sadullah
Sadullah - 8 yıl Önce

Ne o ne başka biri halk kimi istiyor sa aday o.halk murat Saral ile devam diyor.ozaman başka aday neden arasın Başbakan

oflu
oflu - 8 yıl Önce

bu seçimlerde ali çakır oğlunu destekliyelim değişikli olsun ben ali beye verecem

murat şeker
murat şeker - 8 yıl Önce

başbakan of hüsran yaşamak istemiyorsa murat saral demeli yoksa eyvah para etmez

OFSPOR.
OFSPOR. - 8 yıl Önce

AÇIKLAMAYA GEREK VARMI BELEDİYE BAŞKANI BELLİ.SALİM SARAL.

Ali mercan
Ali mercan - 8 yıl Önce

Ofspor neyi açıklayacan salim saral diyosun sen ofta yaşamıyorsun herhalde murat saraldan gerisi yalan diyor herkes tabii bende dahil Saadet salimin olması için gece gündüz dua ediyor hayalle yaşamasın kimse murat saral Of'a yakışır of onu seviyor

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21