banner80

KRİZ TEĞET GEÇER Mİ?

Bu günlerde gündemin en önemli maddelerinden bir tanesi kısa bir süre içinde yeni bir global krizin yaşanacağı yönünde yapılan açıklamalardır.
 
Bilindiği gibi Amerikanın kamu borçlarının 15 trilyon dolar gibi devasa rakamlara ulaşması Avrupanın yaramaz çocuğu Yunanistanın batma eşiğinde olması Portekiz ve İspanyanın bıçak sırtında yürümesi  yeni bir krizin faturasının Türkiye üzerindeki olası sonuçların konuşulmasına nenden olmaktadır. 
 
Ak parti milletvekili Bülent GEDİKLİ nin harcama yapmayın uyarısı ve ekonomi Bakanı  BABACANIN krize hazırlıklı olun demeci bunun üstüne FİTCH in yanlış çevrilen açıklaması DOLAR kurunun 1.70 leri EURO nun ise 2,49 u görerek tüm zamanların rekorunu kırması gibi piyasalarda kısa süreli bir dalgalanmaya neden oldu.
2008 krizinde IMF gibi kredi kuruluşlarından bir kuruş almadan aksine her ay anlaştık anlaşacağız numarasıyla piyasaya güven pompalayarak krizden çıkan ülkemizin yeni bir kriz durumunda aynı başarıyı gösterebilecekmi  bunu zaman gösterecek.
 
Başbakanın bu sefer kriz Türkiye ye teğet bile geçmez lafı  çok iddialı olmasına rağmen başbakanın her zaman ki gibi kendine ve takım arkadaşlarına olan güvenini göstermektedir.
 
Yeni bir krizin boyutlarının bilinmemesi olası yıkıcı etkilere karşı geçmiş kriz tecrübelerinden ders alarak ayaklarımızın üstünde daha sağlam basmamıza vesile olmalıdır.
 
Şüphesiz ki Hükümetlerin yıpranmasında en önemli etkenlerden bir tanesi ekonomik krizlerdir.  2007de  % 47 oy alan ak Partinin 2008 krizinden sonra   2009 yerel seçimlerinde % 39 lara kadar gerilemesi başka bir çarpıcı örnek olarak 99 da % 21 oy alan DSP nin 2001 kriziyle %1 e düşmesi unutulmamalıdır.
 
Şuan Türkiyenin en büyük ekonomik sorunu yıl sonunda 80 milyar dolara dayanan cari açık konusudur. Her ne kadar Başbakanın  dediği gibi bu sürdürülebilir bir durum olsa da bu rakamların Başbakanın da canını sıktığı aşikardır.
Kamu maliyesine bakacak olursak bütçe 2010 yılı OCAK HAZİRAN döneminde 15,4 MİLYAR TL açık verirken 2011 Yılı  OCAK HAZİRAN döneminde 2,9 milyar TL fazla vermiştir.
 
Kısa kesmek gerekirse olası bir kriz sonunda kamu maliyesinin ataçağı barut vardır ancak özel sektör olarak bizlerin ne kadar barutu varsa kriz o derece teğet geçecektir.
 
YORUM EKLE

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21