Necip Fazıl Şiir Ödülü Oflu Şair Cevdet Karal’ın

Star Gazetesi'nin bu yıl 2.sini düzenlediği Necip Fazıl Ödülleri gecesinde, Şiir Ödülü'nün sahibi Oflu Şair Cevdet Karal, ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın elinden aldı.

Necip Fazıl Şiir Ödülü Oflu Şair Cevdet Karal’ın

Star Gazetesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 2.si yapılan Necip Fazıl Ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle sahiplerini buldu.

 

Şiir Ödülü'nün sahibi Oflu Şair Cevdet Karal, oldu. Ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın elinden alan Karal’ın törende yaptığı konuşma ile büyük alkış aldı.

 

25 ARALIK VURGUSU 
"Bu tören bir 25 Aralık günü gerçekleşiyor, cesaret ve atılganlık anıtı şairin ismi çevresinde toplandık" şeklindeki sözleriyle ayakta alkışlanan Karal şöyle konuştu.

 

"Sayın Cumhurbaşkanım, muhterem Hanımefendi... Necip Fazıl Saygı Ödülü sahibi Sayın Rasim Özdenören ve devrimci üstadımız Sayın Nuri Pakdil... Derin saygılarımı arzediyorum. Siz, şiiri büyük Türkçe'nin kalbiyle selamlıyorum.

Bu tören, bir 25 Aralık günü gerçekleşiyor. Cesaret ve atılganlık anıtı şairin ismi çevresinde toplandık. Bir istikbal suikastini ister istemez hatırlıyor, burada olmaktan onur duyuyorum.

"O GÜNLERDE İKİ KELİME YAZDIM: SAĞLAM İRADE"
"Sayın Cumhurbaşkanım, 17-25 Aralık günlerinin benim için unutulmaz bir yanı var. Apolitik, lirik bir şair olmakla yadırganan ben, o günlerde iki kelime yazdım. O iki kelime sizi anlatıyordu: Sağlam İrade. Şair ve reklam yazarı olarak bu yaşıma dek hep doğru kelimeleri aradım. İnsan her aradığında bulamaz. Ama bazen çok kolay olur. Bu anlattığım şiir ödülüyle ilgisiz ama benim için şiire dahildir. Çünkü şair geleceğe karşı, toplumuna karşı sorumludur. Necip Fazıl'ın Poetika'sında, üzerinde az durulmuş bir cümle vardır. Der ki "cemiyet iç ve gizli hayatıyla uyur. Ve rüyasını şair görür, ve sayıklamalarını şair zapteder".

 

MODERN ŞİİRİN TEMSİLCİSİ

İlk kitabı “Horozlu Ayna ve Ölüm”den son kitabı “Cesedi Nereye Gömelim”e kadar modern Türk şiirinin nitelikli bir temsilcisi olan Cevdet Karal, şiirlerindeki farklı yönelişler ve arayışlarla dikkat çekiyor. Düşünsel derinliği de içeren bir Türkçe ustalığına yükselen Karal, poetik açıdan kendi kuşağını da temsil ediyor.

  

CEVDET KARAL KİMDİR?

1968 yılında Of’ta doğan Karal, İlk ve orta öğrenimini Of'ta tamamladı. 1986 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini 1989 yılında bıraktı. Boğaziçi, İstanbul ve Mimar Sinan Üniversitelerinin Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerine bir süre devam etti. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Reklâmcılık Programından mezun oldu. İlk şiiri Yeni Devir gazetesinde yayınlandı. Yönetiminde bulunduğu Kaşgar Dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğünü yapmaktadır. Şiirlerini Albatros, Argos, Bürde, Dergâh, Diriliş, İpek Dili, Nar, Yönelişler ve Kaşgar dergilerinde yayımladı.

 

Eserleri

Horozlu Ayna ve Ölüm (1998)

Hilkatin İlk Günleri (2006)

Cesedi Nereye Gömelim (2015)

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21