Nuhoğlu, Türkiye’nin Rekortmen Başkanı

30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde 4.kez Hayrat Belediye Başkanlığına seçilen Mehmet Nuhoğlu, % 83 oy alarak Türkiye rekorunu kırdı.

Nuhoğlu, Türkiye’nin Rekortmen Başkanı
banner71

Mehmet Nuhoğlu ile seçimleri, Hayrat’ı ve Nuhoğlu Vakfı’nın Hayrat’a kazandırdığı yatırımları konuştuk.

 

-Mehmet Nuhoğlu Kimdir?

“1966 yılında Hayrat’ta doğdum. ilk, Orta ve Lise Tahsilimi Hayrat’ta yaptım, Ticaretle uğraştım, Askerlik dönüşümden sonra 1994 yılında Siyasete atıldım, seçimlerde meclis üyesi olarak belediyeye girdim, 1999 yerel seçimlerinde Belediye Başkan Adayı oldum ve seçildim, o günden bu zamana kadar Belediye başkanlığı görevini yürütmeye çalışan ve son dönemde de halkımızın teveccühü ile 4. Dönem seçilen vatandaş, normal bir vatandaş.”

 

-Yerel seçim sürecinde Türkiye’de bir rekorun sahibisiniz, 4. Dönemde % 83 oy alarak seçildiniz. Başarının sırrı nedir?

“ % 83 oy alarak rekor bir oranla tüm siyasi partiler dahil Hayrat’ın destek vermesi ve sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu meclis gurup toplantısında söylemesinden sonra beni birçok Bakan, Millet Vekili, Bürokrat, İş Adamı ve vatandaş aradı tebrik etti ama bu başarı inanın benim değil bunda Nuhoğlu Vakfı ve nezdinde Çetin Nuhoğlu ve Tabii ki Sayın Başbakanımızın rolü var Mehmet Nuhoğlu bu başarıda % 1 etkili olabilir geri kalanı Vakfın ve başbakanımızın başarısıdır”

 

“Nuhoğlu vakfı Projeleri sayesinde bizi köylerde ve tüm bölgede tanıyorlar bu sayede biz kendimize olan güveni destek alarak başarıya ulaştık ancak bu başarının ardından Türkiye’de birinci olmak demek beklentilerin yükselmesi demek haliyle vatandaşlarımız artık bizden birinciliğin verdiği gücün semeresini istiyor ve bekliyor.”

 

-Sayın başkanım gelecek dönemdeki hedef  % 100 mü?

“ Allah’ın takdiri ne ise o olur ancak biz burada her zaman ben varım değil biz varız diyoruz seçim dönemi öncesinde de söyledim yine söylüyorum akrabamızın büyükleri var ve Vakfımızın yöneticileri var onlar kimi uygun görürse biz onunla varız bu koltuğa güç almak için değil hizmet etmek için oturduk yükümüzün ve sorumluluğumuzun farkındayız vakfımızın da desteği ile biz Hayrat’a güzel şeyler yapacağımıza inanıyoruz.”

-15 yıllık hizmet süreniz var yaptığınız yerel anlamda dağınık bir coğrafya olmasına rağmen  Hayrat’a kazandırdıklarınız nelerdir?

 

“Bizim dönemimizden önce Rahmetli Halil Nuhoğlu ve onun öncesinde Rahmetli Behzat Nuhoğlu dönemlerinde de ilçemize pek çok hizmetler yapıldı. Sahilden içerde oluşumuz ve bölgemizden bir Millet Vekili veya bir genel başkan olmayışı hizmet alma anlamında zorluklar yaşatıyor. Hayrat’a her kimin emeği varsa geçmişten beri tümünden Allah Razı olsun. Seçildikten sonra Nuhoğlu Vakfını Hayrat’a getirdik ve burada pek çok hizmet ve esere imza attırdık. İlçemizdeki Hükümet Konağı yer tahsisinde 4,5 dönüm arazi, çok programlı lise ve yibo arazileri ile yatırımın Hayrat’a alınması, İçme Suyu afette yıkılmıştı yeniden su yapılması 3,5 milyon (eski para ile 3,5 trilyon) Bakanımız Faruk Özak döneminde hibe olarak yaptırıldı, merkezdeki enerji nakil kabloları ve telefon kabloları yeraltına indirildi, şehir geçiş yolu Çetin Nuhoğlu Bulvarı yapıldı ve merkezdeki transit geçiş rahatlığı sağlandı, tamamen Nuhoğlu Vakfı Tarafından Yaptırılan Müftülük binası, Vakıf lojmanları, öğretmen evi, restoran, düğün salonu ve Karadeniz’e özel bölgeye uygun ve tek olan Örnek Meyve Bahçesi Projesi ve uygulaması mevcut ve işler haldedir. Bunların Hepsinden önemlisi Hayrat ve Of’ta Nuhoğlu Vakfı Tarafından yürütülen tüm giderleri vakıf tarafından karşılanan; yemek, ulaşım, kırtasiye, kaynak,  öğretmen maaşları dahil olmak üzere eğitim projesi var. Bu kursların sayesinde pek çok öğrenci üniversiteyi, fen lisesini, Anadolu lisesini kazandı yetişecek bu nesil bu ülkeye bu bölgeye hizmet edecek bunu sağlayan da yine Nuhoğlu Vakfıdır, kendilerine başta Çetin Nuhoğlu Olmak Üzere, Hayrettin Nuhoğlu ve Vakıf Müdiresi Filiz Nuhoğlu’na emekleri ve desteklerinden dolayı sonsuz teşekkür ediyoruz ve minnettarlığımızı bölge halkımızın adına tekrar ediyorum, sağ olsunlar var olsunlar Allah onlardan razı olsun.”

 

“Bütün bu yapılanları alt alta koyunca % 83 ortaya çıkıyor en büyük pay Nuhoğlu Vakfı ve Sayın Başbakanımıza olan sevgidir.”

 

-Yeni bir beş yıl başlıyor beş yıl daha bu koltuktasınız, önümüzdeki dönem Hayrat’ın ihtiyacı olan yapmayı planladığınız seçim döneminde vaatleriniz olan Hayrat’ın önemli Projeleri nelerdir bu dönem için?

“ Çetin Nuhoğlu ve Filiz Hanımla beraber Trabzon KTÜ Rektörü ile görüşmüştük %90 olmuş olan bir ziraat yüksek okulu projesi vardı ama 2 yıllık okullara pek talep olmadığından Çetin Nuhoğlu’nun da isteği ile bunu 4 yıllık fakülteye dönüştürelim tüm masrafları Vakıf tarafından karşılansın yapalım dedik ama bunun da bakanlar kurulundan geçmesi gerekiyor bunun çalışmalarını yapıyoruz. 120 afetzede ailemiz var Hayrat’ta maliyenin ve hazinenin yeri olmadığında yer sorunu vardı onların yeri ayarlandı 120 dairelik bir afet evleri projesi olacak, Çetin Nuhoğlu bulvarının Hayrat’a giriş bölümünden sıraağaç mah. altına kadar  olan yolun bölünmüş yol olarak projelendirilip yatırım planına alınmasına çalışılacak, yıkılan eski belediye başkanlığı binasının yerine projesi hazırlanmış yeni Belediye binası inşaatı projemiz var. Eski konak mimarisinde hazırlanan proje önümüzdeki ay bunun için bakanlığa tekrar gideceğiz. Hayrat  yolunun 4. Km. sinde  korkot merası denilen bir arazi var büyükşehir kanunuyla meralar büyükşehir’e devroldu 200 dönümlük bu arazide spor kompleksi ve ek tesisleri projesi olacak, Hayrat’tan, Dereyurt yönünde yapılan dere ıslahı ile oluşan bir alan var buraların da projelendirilerek dere kenarında piknik alanları ve yürüyüş yerleri yapılması işi var, Yayla Turizminin canlanması için Dağönü köyünde bir örnek projemiz olacak buralarda konaklama ve turizme dönük yayla kent çalışmaları olacak, tüm mahallelerin imar planlamaları yapılacak, Yeniköy, Balaban, Of hattına bir otobüs konacak, Hayrat’ta Konut sorunuyla ilgili Vakıfla beraber çalışıyoruz.”

 

-Vakıf çalışmalarını soracaktım ancak siz zaten her konuşmanızda vakıf faaliyetleri ve desteklerini dile getirdiniz

“Gerçekten Allaha şükür böyle bir vakfımız var ve böyle bir başkanları ve idarecileri var onlara sonsuz teşekkür ediyorum ve minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum. Samimi söylüyorum biz gerçekten çok şanslıyız bu kadar sahiplenen ve hizmet eden Türkiye’de başka bir vakıf daha yoktur. Özellikle Çetin abiye çok teşekkür ediyorum Allah daha çok versin ona İnşallah. Seçim çalışmalarında gittiğimiz her yerde vakfın hizmetinden yararlananların dualarıyla karşılandık ve uğurlandık bu yüzden Vakfımızın Hizmetlerinin ulaştığı her yerde tanınıyor ve iyi şekilde anılıyoruz. Bunu sağlayanlara sonsuz teşekkürler ediyorum. Vakfımıza layık olmaya çalışıyoruz çünkü onların olumsuz birtek eleştirisi yok nereye giderseniz gidin hep güzel anılıyorlar.”

 

“Herkese teşekkür ediyorum destek veren vermeyen tüm komşularıma ama inanıyorum ki bu dönemde iş adamlarımızın da desteği ile çok daha güzel şeyler yapacağız.”

 

Ropörtaj: Yüksel Yaşar

Fotoğraflar: Şefik Üstündağ

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21