HES’e değil, derelerin birbirine bağlanmasına karşıyız

Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, HES’lere karşı olmadıklarını sadece derelerin birbirine bağplanarak mevcut yatakların tamamen kurumasına karşı olduklarını söyledi.

HES’e değil, derelerin birbirine bağlanmasına karşıyız
banner71

Hayrat’ın Balaban ve Baltacı Dereleri üzerinde kurulması planlanan HES’lere itiraz eden vatandaşlar, tepki amacıyla bir protesto düzenlediler. Müftülük Binası önünde yapılması planlanan protesto, yağmur dolayısıyla yapılamadı.

 

Konuyla ilgili olarak Of Havadis’e açıklama yapan Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, HES’lere karşı olmadıklarını, ancak derelerin birleştirilerek dere yataklarının susuz bırakılmasına itiraz ettiklerini ifade etti.

 

Nuhoğlu açıklamasında; “Daha önce İGDAŞ ve AGE, Maki ve Balaban derelerimizde HES santralleri kurdular. Biz HES’lere karşı değiliz. Biz sadece Balaban ve Baltacı derelerinin Güneyce’ye aktarılmasına karşıyız. Bizim onlardan ricamız eğer yine bu dere üzerinde HES yapmak istiyorlarsa aynı güzergâhta yapsınlar. Zaten sularımız az. Zaten iklim değişiyor. Bizim sularımız zaten bize yetmiyor. Bizim suyumuzu alıp da öteki dereye aktarmasınlar. Biz bunun mücadelesinin peşindeyiz. Biz gerekli girişimleri ve müracaatları yaptık. Onlardan ricamız bu dostluğumuz devam etsin. Kendileriyle de görüştük, rica etti” dedi.

 

Bazı grupların da bu işi provoke etmesini istemediklerini belirten Nuhoğlu; “Bu işten en kısa zamanda vazgeçmelerini ve bazılarının da iyi niyetimizi suiistimal etmemelerini istiyoruz. Bazı grupların da bu işi provoke etmesini istemiyoruz. Ben bugün bütün siyasi partilerin ilçe başkanlarını aradım. MHP, CHP, Saadet ve AK Parti oradaydı. Biz Hayrat olarak, tüm siyasi partiler olarak, bu derenin suyunun öteki dereye aktarılmasına karşıyız. Yalnız bu dere üzerinde eğer başka projeleri varsa tekrar HES yapmak istiyorlarsa aynı güzergâhta yapsınlar. Ama bizim derelerimizin suyunu gidip Güneyce’ ye ya da başka derelere aktarmasınlar.  Bunun mücadelesinin peşindeyiz. Demokratik olarak hakkımızı arayacağız. Bizim onlardan ricamız bu işlerden vazgeçmeleri ve bu işleri kapatmaları, Hayrat’ı da başka ilçelerle başka illerle karıştırmamalarıdır. Belki başka yere gitmişler mücadele etmişler başarılı olmuşlardır ama Hayrat’ta kesinlikle başarısız olacaklar. Bugüne kadar olan dostluklarımız da bitme aşamasına gelmesin. İGDAŞ ve AGE’nin burada santralleri var. Aynı santrallerde çalışmaya devam etsinler. Dostluğumuz burada baki kalsın. Öteki defterleri kapatsınlar. Yani bundan sonra bunlar hiç daha gündeme gelmesin, öteki mevzular konuşulmasın istiyoruz biz. Yetkililerden istediğimiz bu. Bu mevzuları Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız da biliyor. O da bizimle beraber. Milletvekillerimiz Kemalettin Göktaş bey ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı hemşerimiz Erol Kaya bey de biliyor. İl teşkilatları da biliyor. Herkes bu işe karşı. Sadece -anladığım kadarıyla- İGDAŞ ve AGE bu işin olmasını istiyor. İnşallah en kısa zamanda onlar da bu işin ciddiyetini anlar, bu işten vazgeçerler” ifadelerini kullandı.

 

Bedeli ne olursa olsun biz bu işin takipçisi olacaklarını ifade eden Nuhoğlu; “Bu işin peşini bırakmayacağız. Her türlü sonuca biz razıyız. Maddi, manevi, siyasi herhangi ne konuda olursa olsun. Çizmelerimizi dereye atmadık. Bizim çizmelerimiz evde, kızdığımız zaman gider çizmelerimizi giyer yola devam ederiz” diye konuştu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21