Soylu’dan DİSK’teki terörist eyleme tepki

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Oflu hemşerimiz Süleyman Soylu, DİSK'in 15. Olağan Genel Kurulu'nda atılan “Katil Devlet” sloganlarının ardından salonu terk etti.

Soylu’dan DİSK’teki terörist eyleme tepki

İstanbul'da yapılan DİSK Genel Kurulu'nda DİSK üyeleri tarafından atılan “Katil Devlet “ sloganları üzerine programa konu olarak katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Oflu hemşerimiz Süleyman Soylu salonu terk etti.

 

Genel Kurul Toplantısına Soylu’nun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katıldı.

 

Ancak salonda DİSK üyeleri dikkat çeken bir olaya imza attı. Demirtaş'ın gelişinde hiç bir şey yapmayan DİSK üyeleri, Bakan Soylu salona girince protestoda bulundu.  Yaşanan bu gelişme üzerine Bakan Soylu ve beraberindekiler Salonu terk etti.

 

"BENİM KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Salondan dışarı çıkan Süleyman Soylu, genel kurulun yapıldığı otelin önünde açıklama yaptı. 


Soylu, “Bir ülkenin cumhurbaşkanına katil diyeceksiniz, hırsız diyeceksiniz, ondan sonra da orada duracaksınız… Katil orada oturuyor, katil cumhurbaşkanı oluyor. Katil orada. Türkiye'de insanları birbirine sokan ve dövüştüren insan orada, siz ülkenin cumhurbaşkanına katil diyeceksiniz. Kabul edilebilir değildir. O salonda durmamızın da bir anlamı yok. Biz oraya iş barışı için geldik. Biz oraya önümüzdeki dönem Türkiye'nin atacağı adımları bir şekilde paylaşabilmek için geldik ve bir işçi sendikasının genel kurulu için geldik. Böyle bir tabloda karşılanmak çok doğru değildir. Şahsıma olsa ben bunu kabul ederim. Elbette ki söylenebilir ama ülkemizin cumhurbaşkanına, yüzde 52 oy almış bir cumhurbaşkanına oradaki sloganın birisi, 'hesap vereceksiniz'. Biz 1 Kasım'da hesabımızı verdik millete. Onun için çalışma hayatını ideolojiye karıştırmak son derece yanlıştır. Şahsıma söylense elbette ki ben bunu kabul ederim ama ülkemizin cumhurbaşkanına, 'katil ve hırsız' diye slogan atılmasını benim kabul etmem mümkün değildir" dedi.

Bakan Soylu açıklamalarının ardından makam aracına binerek ayrıldı.

 

TAKDİR TOPLADI

Bu hareketi ile sosyal medyada ve özellikle seçim bölgesi Trabzon’da büyük takdir toplayan Bakan Soylu’ya yapılan bu çirkin hareket Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu tarafından kınandı.

 

Gümrükçüoğlu yaptığı açıklamada; “Trabzon’umuzun evladı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya ve hükümetimize yönelik DİSK Genel Kurulu’nda yapılan sözlü sataşmaları Trabzon halkı adına kınıyorum. Türk örf ve adetlerinde misafire saygı ve hürmet vardır. Ama DİSK Genel Kurulu’nda bulunan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun salona girmesinden sonra toplu tezahüratlarla hükümete yönelik hakaretlerde bulunan insanlıktan nasibini almamış bir zümre asla Türk halkını yansıtmamaktadır. Tüm bunların yanında Sayın Soylu ile yan yana bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaşananları sadece izlemekle yetinmiş halkın seçtiği hükümete ve temsilcisine yapılan hakaretlere en ufak bir tepki koymamıştır.  Toplum olarak birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde bu parti liderlerinin tavrı Türk Demokrasisi adına bir utanç göstergesidir. Halkımızın çok değil 3 ay önce sandıkta verdiği kararı herkesin kabullenmesi gerekmektedir. Halktan beklediğini alamayan kesimlerin içinde bulundukları buhranı  bu şekilde bir öfkeye dönüştürmesi, halkla aralarında olan mesafeyi daha da açacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya ve hükümetimize yönelik yapılan saldırıyı esefle kınıyorum ve tüm Trabzon halkının Sayın Bakanımız ve hükümetimizin yanında olduğunu ilan ediyorum” dedi.


Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ise yaptığı açıklamada; “DİSK'in Genel Kurulunda demokrasiden nasibini almayan zihniyetin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'ya ve devletimize karşı haince yaptığı protestoları şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.


Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21