Bakan Bayraktar Dernekpazarı’nda Tapu dağıttı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dernekpazarı’nda düzenlenen Tapu Dağıtım Töreninde vatandaşlara tapularını dağıttı.

Dernekpazarı’nda düzenlenen Tapu Dağıtım Töreninde 9920 vatandaş tapularına kavuşmanın sevincini yaşadı.
 
Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''Tescilsiz bir kısım orman arazileri, bir kısım tescilsiz araziler dışında tüm Türkiye'deki kadastroyu bitirdik'' dedi.
 
Dernekpazarı Hasan Cansız Kom Lisesi’nin bahçesinde düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ak Parti Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu, Erzurum Valisi Dernekpazarılı Sebahattin Öztürk, Trabzon Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, Trabzon Belediye Başkanı O.Fevzi Gümrükçüoğlu, Of Kaymakamı Tuncay Sonel, Çaykara Kaymakamı Cevdet Atay, Dernekpazarı Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Ak Parti İl Başkanı Adnan Günnar, Of İlçe Başkanı M.Hakan Terzioğlu, Dernekpazarı İlçe Başkanı Zeki Avni Usta, Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevher, Dernekpazarı Belediye Başkanı C.Cemal Cansız, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Törende Dernekpazarı Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevher, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Trabzon Belediye Başkanı O.Fevzi Gümrükçüoğlu, Ak Parti Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar birer konuşma yaptılar.
 
Bakan Bayraktar konuşmasında tapu ve mülkiyet hakkının, bir insanlık hakkı olduğunu belirterek, ''Bizim geleneğimize göre de ta Osmanlı'dan gelen, ta Peygamber efendimizden gelen anlayışa göre de tapu mübarektir. Kutsal bir haktır mülkiyet hakkı'' diye konuştu.
 
''Biz 9.5 yıldır vatanı idare etmeye çalışan siyasi irade olarak ve 9.5 yıldır Türkiye'de iktidar olan Adalet ve Kalkanma Partisi'nin kurduğu hükümetler olarak, yıllarca, 50 yıl, 60 yıl, 70 yıl halının altına, kilimin altına süpürülen problemleri bir bir açığa çıkarmak suretiyle çözmeye çalışıyoruz'' diyen Bakan Bayraktar, ''Burada 9 bin 920 adet tapuyu, Tüfekçi, Yenice, Çayırbaşı, Taşçılar, Gülen, Çalışanlar ve Ormancı köylerine dağıtıyoruz. Bu, çok önemli bir rakam. İnsanlar tapularına kavuşuyor. Bizim buralarda sınır meseleleri çok. Kavgalar çok olur, bunlar da bitiyor'' ifadesini kullandı.
 
Bayraktar, Türkiye'de kadastro çalışmalarını bitirdiklerini dile getirerek, ''Tescilsiz bir kısım orman arazileri, bir kısım tescilsiz araziler dışında tüm Türkiye'deki kadastroyu bitirdik. Bu, oran olarak bakarsak, tescilsiz arazileri sayarsak yüzde 90. Ama tescilsiz arazileri çıkardıktan sonra yüzde 99.5. İnşallah bundan sonra tapu noktasında, gayrimenkul noktasında, taşınmaz noktasında çok daha iyi hizmetler vereceğiz size'' diye konuştu.
 
Türkiye'de tapu bilgilerini elektronik ortama aktardıklarını vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi:
''Tapuyla ilgili ne varsa, geldisi, gittisi, üzerindeki problemler, eni, boyu, imar durumu, yakınındaki özellikler, bunların hepsini elektronik ortamda kayıt altına alıyoruz ve artık Türkiye'de tapu sahipleri, tapunun bulunduğu ilçeden veya ilden değil, başka bir ilden veya ilçeden de tapusunu verip alabilecek. Bunu yurt dışına da yayacağız inşallah. Bu, Türkiye'den başladı. Daha sonraki adım nedir? İnsanlarımız evinden, bilgisayardan kendi sicil numarasını, kimlik numarasını girmek suretiyle Türkiye'nin herhangi bir yerindeki, kendisine ait olan gayrimenkulün bilgilerini öğrenebilecek. Bunları çok kısa zamanda bitireceğiz. 
Türkiye'de coğrafi bilgi sistemiyle ilgili çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. 780 bin kilometrekarenin coğrafi sisteminde, illerde ne var, ilçelerde ne var, bölgelerde ne var, coğrafi özelliklerini, tarihi özelliklerini, topoğrafik özelliklerini, bitki örtüsü, çiçek örtüsü, hayvansal yapısı, madenleri nedir, bunların hepsini coğrafi bilgi sistemi altında, yine elektronik ortamda toparlıyoruz, Türkiye'nin daha iyi kalkınması için, daha iyi gelişmesi için.''
 
-''Türkiye artık dünyanın gözünü diktiği bir ülke''-
 
Türkiye'nin artık dünyanın gözünü diktiği bir ülke olduğunu vurgulayan Bakan Bayraktar, şöyle konuştu:
''Dünya milletleri artık Türkiye'nin gözünün içine bakıyor. Komşu ülkeler, İslam ülkeleri, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ülkeleri, Türkiye Cumhuriyeti lideri, Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gözünün içine bakıyor. Türkiye, IMF'nin kapısında para dilenen, faizi ne olursa olsun kredi dilenen bir ülke değil. 28.5 milyar dolar borcumuzu 2 milyar dolara düşürdük. Artık kendi kendimize yetiyoruz. Biz yurt dışından aldığımız kredilerin faizlerini alabildiğine düşürdük. İktidara geldiğimiz zaman 2002 yılı sonunda, 2003 yılı başında gecelik faizler yüzde 2000'lere çıkmıştı. Yıllık faizler yüzde 34-35'ler civarındaydı. Şimdi tek haneli. Faiz demek nedir, cebinden para almak, cebinden para çalmak demektir. İnşallah enflasyonu daha da aşağıya çekeceğiz. İşsizliği daha da aşağıya çekeceğiz.''
 
Yörenin kalkınması için de çok ciddi çalışmalarının olduğunu ifade eden Bayraktar, ''Buralarda, bu derelerde büyüdüm. İnşallah ülkemizin her tarafını kalkındıracağız. Bunu bu milletin özüne, bu milletin köküne, bu milletin moral, manevi değerlerine bağlı olarak sarsılmadan, savrulmadan, aile yapımızı daha da kuvvetlendirerek inşallah geliştireceğiz. Çok ciddi bir gayret içindeyiz'' dedi.
 
'Bizi eleştirebilirsiniz, yaptıklarımız yeterli değil. Ne deseniz haklısınız'' diyen Bayraktar, şunları kaydetti:
''Fakat bir insan, bir yapının, bir yapımın, bir üretimin özelliği, güzelliği mukayese ile ortaya çıkar. Geçmişi unutmayalım. Geçmişle mukayese edelim. Laf üretenler, hiçbir iş yapmayanlar, bu milleti yıllarca Avrupa'nın kapısında bekletenler, bu ülkede sanayi yatırımlarını, eğitim yatırımlarını durduranların şimdi bize bir şey demeye hakkı yok. Ellerinden geliyorsa bize yardım etsinler. Biz milletimize, size hesap veririz. Sizin her dediğinize itibar ederiz. Yaptıklarımızı katiyyen yeterli bulmuyoruz. Yanlışlıklar yaptığımızı da kabul ediyoruz. Eksiklikler yaptığımızı da kabul ediyoruz ama azmimizden hiçbirşey kaybetmedik. Bunu ne gösteriyor biliyor musunuz? Sizin tercihiniz, takdiriniz.
Dünyanın neresinde var? 7 defa sandık önünüze geldi, 3 büyük genel seçim, 2 mahalli seçim, 2 referandum. 7 kez bu güzel insanlar bu iktidarı, bu siyasi iradeyi birinci yaptı. Genel seçimde oylarını artırarak bu milletin teveccühüne mazhar oldu. Bu, bize yeter. En büyük takdir budur, en büyük mükafat budur. Sizin duanızı istiyoruz, sizin takdirinizi bekliyoruz. Bu bakımdan sizin emrinizdeyiz, sizin hizmetinizdeyiz, sizlerle beraberiz. Bu yörenin çocuğu olduğum için size daha çok borçluyum, daha çok çalışmak zorundayım. Bu bakımdan bana dua edin, benden daha çok iş bekleyin.''
 
Konuşmaların ardından Dernekpazarı ilçesine bağlı 7 köyde yapılan kadastro çalışmalarının ardından, 9 bin 920 hak sahibine tapuları dağıtıldı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21