Darbeci 28 Şubat zihniyeti unutulmamalı

Eskilerin küçük ay dediği, küçük olsa da etkisi büyük olan aydır şubat ayı. Şubat ayı özellikle yakın siyasi tarihimizde önemli olayları içinde barındırıyor. Evet, bir şubat ayını daha geride bıraktık. Yakın siyasi tarihimizde yüz karası olan 28 Şubat 1997 tarihi Türkiye’de “Post Modern Askeri Darbe” olarak siyasi tarihimizde yerini almıştı. Kansız darbe diye de adlandırılan 28 Şubat “Post Modern Askeri Darbesi” ile ülkemizde acı, göz yaşı, fakirlik, toplumsal ayrılıklar yaşanmış bunun sonucunda büyük sosyolojik bunalımlar siyasi ve ekonomik kırılmalar yaşanmasına neden olmuştur.

Türkiye’de siyaseti, siyasi iradeyi kontrol edemeyeceğini anlayanlar millet iradesini yok sayarcasına onun üzerinden silindir gibi geçerek millet iradesi ve onun değerlerini ayaklar altına almaktan hiç imtina etmediler. Müslüman Türk Milletinin en önemli hasletlerinden olan dini hassasiyetlerini zayıflatmak, onu dini duygularından uzaklaştırmak için başta üniversitelerinde inançları nedeniyle örtünen kızların başörtüsü avına çıkılmış, kamu binalarında baş örtüsü “temizliği” yapılmıştır. İmam Hatip Ortaokullarının orta kısmı kapatılarak kapılarına adeta kilit vuruldu. Kuran kurslarına öğrenci kaydında ortaokul mezunu olma şartı getirilmesiyle kuran kursları öğrencisizlikten çoğu kapılarını kapatmak zorunda kalmıştır. “Yeşil sermaye” adı altında dini hassasiyet taşıyan iş insanlarının bin bir güçlükler çıkararak önlerine aşılmaz setler konularak yaşam hakları ellerinden alındı. Dönemin seçilmiş partisi Refah Partisi ve Başbakanı Necmettin Erbakan sudan sebeplerle iktidardan edilerek yasaklı hale getirildi. Rahmetli Erbakan nefis yapmamış, milletin geleceğinde bu kararın hiçbir ehemmiyeti olmadığı ifade ederek, sevenlerine ve tüm Türkiye’ye sabır telkininde bulunarak ülkenin geleceği için büyük hamlesini gerçekleştirdi.

Kökü dışarıda uzantısı içeride olan işbirlikçiler 28 Şubat sürecinde ülkenin; sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel yapısı tarumar edilerek “bin yıllık” bir ham hayalin peşine düştüler. Her şeyiyle ülkeye sıfırı tükettirenlere inat Türk Milleti, iradesini yeniden ortaya koyarak bin yıl süreceğinin iddiasında bulunanların karanlık çağını ters yüz etmiştir. Ancak bu karanlık zihniyet yeni postlara bürünerek şer emelleri için boş durmamıştır. Ülke her geçen süre normalleşmeye çalışsa da yine de onların oyunları sebebiyle ülke onlarca badireden kurtulamamıştır. Siyasi istikrarın nimetlerinden ülkeyi faydalandırmamak için nice senaryo ve oyun oynamaktan geri durmadılar. Buna rağmen ülkede birçok alanda normalleşme sağlandı. Darbenin tortuları kalsa da izleri büyük oranda silindi. Bugün gelinen noktada sosyal, siyasi, kültürel, ekonomik haklar elde edilmiş, mücadele kazanılmış görünse de kazanımların ruhu kaybedilmiştir.

28 Şubat Post Modern askeri darbenin üzerinden tam 24 yıl geçti. Unutmadık, unutmayacağız. Bu kara tarihin en büyük mağduru dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a yapılanlar bugün unutulmuşa benziyor. Dün Erbakan’a küfredenler, onu inanç ve idealleriyle dalga geçenler, onu linç edenler bugün Erbakan Hoca’ya methiyeler diziyor. Bu tıpkı acıkınca yavrusunu yiyen timsahın göz yaşlarını andırıyor. Samimiyetten uzak bu hareketler rahmetli Erbakan Hocanın kemiklerini sızlatıyor. 27 Şubat 2011 tarihinde rahmeti rahmana kavuşan Erbakan Hocanın ölümünün 10. yılında onu rahmet ve minnetle yad ediyorum. Rabbim makamını cenneti âli eylesin. Onun ilkelerini, ideallerini gerçek anlamda sahiplenenlerden eylesin. Darbeci 28 Şubatı ve zihniyetini hiç unutmamak gerekir. Unutursak onlar bir gün yine geri gelir.

Tüm bu acı olaylardan başka 28 Şubat Of için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü 28 Şubat 1918 tarihi Of’un Rus işgalinden kurtuluşunun tarihi, Of’un Kurtuluş Bayramı’dır. Bugün içeriği boşaltılsa da eskiden gerçek anlamda 7’den 70’e herkes için 28 Of’un Kurtuluşu Bayramı’ydı. 103. yılında bu kutlu günün mutluluğunu yaşıyoruz. O yıllarda açlık, yokluk, savunmasız olan halkımız milis savunma hatları oluşturarak düşmanla mertçe savaşmış, çaresiz kalan çoluk, çocuk yaşlı kadın erkek Samsun’a doğru yürüyerek muhacirliğe çıkmıştı. Halkımız üzerinde o yılları yaşayanların torunlarında o günlerle ilgili acı hikayeler mahfuzdur. Ofluların kahramanca direnişiyle ilerlemekte zorlanan Ruslar için Bolşevik İhtilalinin de çıkması Rusların geri çekilmelerinde büyük bir bahane olmuştur. Rusların geri çekilmesi Of ve çevresinde yaşanan kahramanca savunmanın yok saymaz.  Bu mücadelede şehit olan tüm hemşerilerimize Rabbimden rahmet diliyorum. Rabbim mekanlarını cenneti âli eylesin. Allah bu millete bir daha böyle acı olaylar yaşatmasın.

YORUM EKLE

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21