Cevap ver ÇAYKUR !

Türkiye’de çayın anavatanı olan bölgemizde yavaş yavaş çay ürünü gerçek anlamda gündem olmaya başlıyor. Malum çay ürünü için mart ayının gelmesi ile hareketlenme başlar.  Çay ürününde yeni sezonda budamadan sonra ilk yapılacak iş çayın gübrelenmesidir.  Geçen seneye göre gübre fiyatları  %30-%40 oranında artması üreticileri kara kara düşündürse de şikayet edecek, karşılık bulacak hiçbir merci, makam yok maalesef.   Destekleme ücretlerinin henüz yatırılmamasının yanında  havaların soğuk gitmesi nedeniyle tam bir yoğunluk yaşanmasa da üreticilerin gözü kulağı ödenecek destekleme ücretlerinde. Ardından yoğun bir gübreleme faaliyeti yaşanacak. Sonrasında ise  çayın olgunlaşması beklenecek.

Küresel düzeyde pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik kayıp ve bunalım çay üreticisi için yeni sezon büyük ümitlerle bekleniyordu. Lakin gelen haberler ile üreticiler daha kampanya başlamadan umudunu kaybetme endişesine girmiş bile.  Üretici yeni sezon için yeni hayaller kurarken ÇAYKUR yine üreticinin hayallerini suya düşüreceğe benziyor.

Geçen yıl Pandeminin ilk yılı olması nedeniyle ekonomik sıkıntı tam olarak kendini hissettirememişti. Buna bir de Gürcülerin gelmemesi ile çay hasadının önemli bir kısmını kendi çayını kendileri keserek önemli bir tasarrufa imza atmıştı üreticiler. Geçen yıl kampanya öncesi  ÇAYKUR elindeki çayın büyük kısmını sattığı haberlerini duyunca çok sevinmişti üretici. Lakin ÇAYKUR çayını çay sektöründe birbirine rakip olan  özel sektöre piyasanın altında sattığını öğrenince işin nerelere gideceğini tahmin ederek sukutu hayale uğradı üretici. Çünkü özel sektöre satılan çay piyasanın çok altında bir satış olmuş ÇAYKUR’dan çay alan özel sektör de elinde hazır çay  bulunduğu için üreticiden ya çay almamış ya da piyasanın çok altında çay alarak üreticiyi mağdur etmiş.

ÇAYKUR geçen yıl üreticinin aleyhine yapmış olduğu yanlışa demek ki tepki olmamış ki bu yıl aynı kolaycılığı, aynı ihaneti yapmaya devam ediyor. Geçen yıl özel sektöre satılan 1200 ton kuru çaya karşın bu yıl şimdilik 15 bin ton kuru çay satıldığı haberi çıktı basında. Hem de yöneticilerimiz bunun büyük başarı gibi lanse etmesi de cabası. Tabi ki ticaret için çay satılmalıdır. Fakat piyasada rakibin olan bir şirkete çayı piyasanın altında satmak hiç de masum bir durum değildir. Bunun yeni çay sezonunda getireceği olumsuzlukları çok iyi biliyoruz.

Şimdi kamuoyu şu samimi olarak ÇAYKUR’dan şu sorulara cevap bekliyor.

ÇAYKUR’un derdi çay satmak mı yoksa birilerini abat etmek mi?

ÇAYKUR’u idare edemeyenler kendi malları olsa aynı fiyata bu çayları satarlar mıydı?

ÇAYKUR her yıl neden zarar eder? Kamu kurumu olmak zarar etmek demek midir?

ÇAYKUR aynı fiyatlarla üreticisine çay satmasında kanuni bir engel var mıdır?

Özellikle aynı firmalara çayın satılması tesadüf mü yoksa ahbap çavuş ilişkisinin bir gereği midir?

Bu tür yanlış yönetim politikası ile vatandaşa ÇAYKUR’un özelleştirilmesi için bir ikna yolu mu sunuluyor?

Aynı işin daha fazlasını daha az elemanla yapan özel sektör maliyetleri düşürürken ülkede başlatılan tasarruf seferberliği konusunda ÇAYKUR ne düşünüyor?

Dünya bankasının bir dayatması olan ve üretim üzerinde bağımsızlığımızı engelleyen çayda kota uygulaması konusunda ÇAYKUR’un bir düşüncesi var mıdır?

Çay sektörünün aktörleri ile rekabeti yapabilecek ve piyasayı dengeleyecek yegane kurum olan ÇAYKUR bu görevi için bu yıl ne yapmayı düşünüyor?

Özel sektörün üreticiyi mağdur eden taban fiyatın altında çayın alınmasının önüne geçecek bir kanuni düzenleme konusunda ÇAYKUR’un bu yıl bir girişimi oldu mu?

ÇAYKUR’un adı malum Özel sektöre kuru çayı satarken vatandaşın mağdur edilip edilmeyeceğini düşünmüş müdür?

Fakir fukara, garip gurebanın hakkını en masum tabirle beleşe satan ÇAYKUR yöneticilerinin vicdanı rahat mıdır?

Derdimiz birilerinin para kazanıp kazanmasına karşı çıkmak değildir. Derdimiz milletin derdi ile dertlenmek ve milletin hakkını bir nebze olsa dillendirmektir. Bu yazı için bizi eleştireceklere, ‘önce aynaya bakın sonra bizi eleştirin diyorum’ diyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Neriman
Neriman - 1 yıl Önce

Elini vicdanına koyarak eleştiri yapacak olanlarda vardır elbette.Sadece doğrulari yazdın yazdın tabi mide görene,görene , köre ne?Her zaman emekcidir garip ,savunmasız vede hakkını alamayan .Bu yüzden keşke dünyadaki herkes empati yapmayı bilseler o zaman adil olurdu belki insanlar birbirlerine karşı.Umud ederim ki bütün sorumlu olanlar sorumluluklarını en kısa zamanda anlarda sorunları çözerek vatandaşların yüreğine su serpip umutlarını yesertirirler inşaAllah.Eline sağlık

Turan
Turan - 1 yıl Önce

Çaykur siyasetle yönetilmeye devam ettikçe,aynı sorunlar devam edecektir. Kimsenin ses vereceğine inanmıyorum. .............. , tava delik yağda yok..!!!

Mustafa kaya
Mustafa kaya - 13 ay Önce

Cevap vermez nasıl olsa vatandaş çayı özel sektöre bedava verecek çay kırılmasın özel sektöre 1 hafda çay sayılmazsın bakalım öyle fiyat duşceklermi çaykuru sorma onlar üreticiyi düşünmez

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21