Avcı umut olabilecek mi?

Pandemi süreci dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de olumsuz olarak etkiledi. Olumsuz etkilenen alanlardan birisi de hiç şüphe yok ki futboldur. Ülkemizde futbol tutkusu aşırılıkları barındırsa da çok tutuluyor. Bütün bu olumsuzluklar içerisinde geçen yıl ara verilen süper lig çeşitli katakullilerle tamamlandı. İstenen de oldu. Trabzonspor bu süreçte en fazla kıyılan takım olarak şampiyonluktan bir kez daha edildi.

Pandemi öncesi her şey Trabzonspor’un lehinde devam ederken gerek küme düşme konusunda varılan anlaşma, gerek hakem hataları, gerek VAR’ın gören gözlerinin körmüş gibi davranması gerekse Trabzonspor’un oyun kalitesini bir türlü geliştirememesi ile şampiyonluk Trabzonspor için bu yıl da hayal oldu. Başarısızlık her zaman olduğu teknik direktöre kesilip emanetçi Hüseyin Cimşir’in görevine son verilerek onun yerine Hüseyin Cimşir’in emanetçisi E. Newton getirildi. Sonuçta o da başarısız oldu. Ona da yol göründü. 7 haftada 5 puan gibi bir “başarı” sonunda Newton alacakları peşin ödenerek ekonomik sıkıntılarla boğuşan takıma yeni maliyetler yüklenerek karşılıklı anlaşarak sözleşme feshedildi.

Şimdi ise Trabzonspor’un başına yine taraftarın çok da istemediği Abdullah Avcı getirildi. Öncelikli olarak söylemek gerekir ki Abdullah Avcının şahsına, kişiliğine, futbol bilgisine bir eleştiri getirmek haksızlık olur. Lakin yapı olarak soğuk olması, kenarda heyecansızlığı Trabzonspor’un yapısına pek de uygun görünmüyor. Sabırsız, hemen başarı bekleyen, futbolu bilen, herkesin teknik direktör olduğu bir şehirde başarılı olmak zor ama imkânsız değildir Abdullah Avcı için. Trabzonspor’da kimler geldi, kimler geçti. Bu işin sonunda efsane olmak da var kariyerinde kara bir iz bırakmak da var. Bekleyip göreceğiz.

Yönetim şimdilik yarım bir nefes aldı. Bu nefesin daha derin olması, yönetimin devamı için Abdullah Avcı son şanstır. Kısıtlı imkanlarla yönetime gelen Ahmet Ağaoğlu yerli kaynaklarla başarı sağlamayı kamuoyuna inandırmış ve büyük takdir toplamıştı. Ancak bu yıl yapılan transferlerle, takım içerisindeki yerli oyuncu sayısına bakınca bundan vazgeçildiği anlaşılıyor. Bu kadar yabancı transferin maliyeti sonunda yaşanacak başarısızlık Trabzonspor’u tarihinde görülmemiş yıkıma götürebilir. Bunu da iyi niyetle yola çıkmış Ahmet Ağaoğlu’na nasip olması da kaderin ayrı bir cilvesi olur.

Bakalım Trabzonspor Abdullah Avcı ile yeni bir sayfa açabilecek mi? Ya da açtığı yeni sayfanın içerisi başarılarla doldurabilecek mi? Bunu zaman gösterecektir. Eğer Trabzonspor camiası Abdullah Avcı’ya sabrederse, uzun süre arkasında durabilirse başarı uzak değildir. Abdullah Avcı da yapacağı ilk iş kısa sürede takımı toparlayıp göze güzel gelecek mücadeleci futbol oynatmasıdır. Yeter ki taraftar inansın, yeter ki o ruhu görsün. O ruhu görünce taraftar sabreder, desteğini de verir. Geç olsun güç olmasın ama bu yolun sonu şampiyonluk olsun. Tabi ki bu yıl olmayacağını taraftar şimdiden anlamıştır herhalde.

Lig bu yıl yeni senaryolarla gidecek. Bütün dert Fenerbahçe’yi yukarıda tutabilmek sonunda da şampiyon yapabilmektir. Galatasaray da yarışta olsa fena olmaz hani. Beşiktaş’ın durumu Trabzonspor’dan çok da iyi görünmüyor. Başakşehir bu yarışta oturmuş kadrosuyla şampiyonlukta en avantajlı takım olarak duruyor. Ancak bu yıl Fener ya da Galatasaray’la yarışırsa kesinlikle geçen seneki Trabzonspor gibi yapmazlar yedirmezler ona şampiyonluğu. Ne Ali Cengiz oyunları oynanacak yaşayıp göreceğiz.

YORUM EKLE

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21