Ailemizin Öğretmeni olur musun öğretmenim?

Başarmak için insanın kendi gayretinin yanında onun kılavuzlara ihtiyacı vardır. Kılavuzu iyi olmayanlar ya yolunu şaşırırlar ya da gittikleri yolda çok sıkıntı yaşarlar. Öğretmen de kılavuzluk görevini üstlenmesi bakımdan çok önemlidir. Herkesin işini iyi yapmak gibi bir sorumluluğu olsa da öğretmenin bu sorumluluğu diğerlerine göre en az iki katı daha fazladır.

 

İnsan yetiştirmenin çok daha önemli olduğu günümüzde öğretmenlik mesleği de buna paralel olarak çok daha önemli hale gelmiştir. Bu kadar önemli bir iş için öğretmenlik mesleği de önemini artrırıyor. Öğretmen olacaklar da bunun farkına varmalıdır. Atanan öğretmen değil adanan öğretmen olmak zorundadır öğretmenler. Adanan öğretmen olamadıktan sonra atanan öğretmen olunsa kişisel faydadan başka bir işe yaramaz millet ve memleket için. Nasıl ki bazı "çalışmayan" çalışanlar için bankamatik çalışanı deniliyorsa öğretmen için de aynısı söylenebilir. Bunu söyletmeyecek olan da öğretmenlerdir. Yani sadece para için yapılacaksa bu öğretmenlik... Elbette yaptığı iş için en yüksek ücreti alsın, hakkıdır. Fakat asıl olan hayatında birinci önceliğin para olmamasıdır. Öyle olursa yarınlarımız için, umutlarımız için tablo kötümser bir tablo olur.

 

Hayatı öğretmen olanın işi öğretmek ve eğitmektir. Bütün dünyası işi olan öğretmenlerin tabi ki başarısı da ülkenin başarısı olacaktır. Bunu ortaya çıkarmak, bunların sayılarını artırmak için hep birlikte gayret göstermeliyiz. Bu gayret sonuçta ülkenin geleceğine olumlu etki edeceği için bu kadar önemsiyoruz.

 

Of'ta eğitim- öğretimin Of'un birinci gündemi yapma konusunda kararlı olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yönetimi her geçen gün yeni projeler geliştiriyor. Bu anlayışla Of İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir proje başlattı. “Ailemizin Öğretmeni” adlı proje öğretmenin bütün dünyasıyla eğitimin içinde olmasını kapsıyor. Eğitimde güzel örnekler sunmanın yanında eğitimin asıl unsuru olan öğrencinin tüm gayretiyle başarısını sağlamak. Bunun yolu da veli işbirliğinden geçiyor. Veliyi eğitimin içine ne kadar çekerseniz o kadar başarılı olursunuz anlayışı işin özünü anlatıyor. İşte bu projenin ruhunda velinin eğitimin içine çekilmesi var. Sınıfında aktif olan öğretmen öğrenciler hakkında iyi ya da kötü olanların farkına olmaması mümkün değildir. Sınıfta zaten çözülebilecek sorunlar çözülüyor. Çözülemeyen problemlerle de velilerle iletişime geçilerek öğrenciyi kaybetmeden çözülmeye çalışıyor. Yani velilerle sürekli iletişim halinde olunduğunda veli çocuğunun iyi ya da kötü durumundan haberdar olabiliyor. İşte böyle güzel örneklerin ortaya çıkarılması yeni güzelliklerin doğmasına vesile olur diye Of'ta “Ailemizin Öğretmeni”  diye bir eğitim projesi başlatıldı.

 

"Ailemizin Öğretmeni” projesiyle tespit edilen öğretmen sınıfında öğrencileriyle ziyaret edilerek sembolik de olsa ödüllendiriliyor. Burada amaç öğretmene yaptıklarının farkında olunduğunu hissettirerek çalışmalarındaki motivasyonunu artırmaktır. Kim bilir bu sayede daha nice güzel eğitim-öğretim adına projeler ortaya çıkacaktır. Belki birileri alınganlık yapacak, kırılacak, küsecek, üzülecektir. Ben inanıyorum ki işi eğitim olan, hayatının birinci önceliği eğitim olan bundan alınmaz aksine bunu önemser ve kendini bu alanda geliştirir. Belki herkese ulaşılamayacak ama şu bilinmelidir ki eğitim adına güzel örnekler olanlara bu sayede mutlaka bir şekilde ulaşılacağına inanıyorum.

 

Daha güzel Of için her gün yeni bir enerji ve projeyle kendini bu camiaya adayan kim olursa olsun onları tebrik etmek gerekir. Bunda emeği olan en alt birimden en üst birime kadar. Bütün enerjimizi eğitime vermekle bu şehrin gerçek anlamda "Âlimler Şehri" imajını güçlendirebilir. Yoksa mirasyedi gibi "Alimler Şehri" efsanesini de yiyip bitiririz.Bu düşünceler tamamen benim bu projeden anladıklarımdır. Benimkisi güzel olanı yaşatmak, yeni güzelliklere kapı açar umuduyla bir beklenti işte.

YORUM EKLE

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21