Acı, zulüm emek gaspına kim dur diyecek?

Çay tarımında işlerin yolunda gitmediği çok açık. Üretici çıldırma noktasına gelmiş.

Birbirleriyle anlaşmışçasına, çıkarbirliği yaparak tekel haline getirilen çay sektörünün öldürülmesi için etkili ve yetkili kişilerin işbirliği yapması ülke adına çok acı bir durum.

Çay mahsülü pula dönüşen vatandaşın çığlığını kim duyacak?

Sahipsiz vatanın  batması haktır; sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.Çay üreticisine kim sahip çıkacak?

Birkaç yıl öncesine kadar  yeşil altın olan çayın pula döndürülmesinin  vebali kimin boynunadır?

Ülkede fiyatların her gün arttığı yerde çay sektöründe de  maliyetler katlanarak artması kimseyi insafa getirmiyor.Bu yıl  3,87 Tl olarak açıklanan yaş çay taban fiyatının 3. Sürgü çayda özel sektörce 2,40 , 2,50 TL’ye indirilmesine kim dur diyecek? Yaşanan sömürüden kim hesap soracak?

Bu fiyatların bu seviyeye gelmesine sebep olanlar kalmışs eğer  “vicdani” bir muhasebe yapacak kadar insani kalabilecekler mi?

ÇAYKUR birinci sürgü öncesi tarihinin rekor kuru çayını sattığını (rakip özel sektöre) göğsünü gere gere söyleyen “ehliyet ve liyakat” sahibi yöneticiler bu durumun en önemli sorumlusu olduğu gerçeğinden üç maymunu oynayarak  kurtulabilecekler mi?

Kafalarını kuma gömüp vatandaşın mağduriyetine sebep olanların ülkemizin onca sıkıntılarla uğraştığı bir dönemde devlet adamlarımızı zor durumda bıraktığını düşünemiyorlar mı?

Çay yönetiminin güttüğü yanlış politikalar ülkemizin geleceğine sosyal, ekonomik, siyasi olarak yanlış yön vereceğini göremiyorlar mı?

Asıl olarak Özel Sektörün milletin kurumu ÇAYKUR’dan aldığı   ucuza çayın yanında pandemi nedeniyle çayını satamayan bir kısım özel sektörün fiyatları bu kadar düşürmesi çay piyasasını geleceği adına tehlike arz etmiyor mu? Vatandaşın gelecek endişesi haksız mı?

Madem ÇAYKUR aldığı çayı özel sektöre ucuza satacak öyleyse ÇAYKUR kotaları kaldırsın millet iki kere zarar etmesin.

Amaç sadece özel sektör kazansın ise vatandaş bunu anlıyor. Amaç vatandaşın kazanmasını istemekse vatandaş bunu hiç anlamıyor.

Özel sektörün gelecek seneleri düşünmeden günübirlik davranması (fırsatçılık yapması) yarın için devlet tarafından özel sektöre gelecek seneler için  bir taahhüt verilmiş mi? Benim masraf yapıp çay üretmeme gerek yok nasılsa ÇAYKUR’dan maliyetin çok altında uzun vadeli ucuza çay alırım rahatlığına sahip özel sektör, vatandaştan niye açıklanan taban fiyatttan çay alsın?

Bu kadar zulme maruz kalan halkın ahının bir karşılığı olmayacak mı? Belki bu dünyada olmayacak ancak öte tarafta gerçek adalet sahibi allah bunun hesabını soracaktır.

Vatandaşı balık hafızalı sananalar seçim dönemi manevralarıyla gene bu işin geçiştirileceği mi düşünüyor?

Halka hizmet hakka hizmet olduğunu söyleyenler ; halka zulüm hakka zulüm olduğunu düşünmüyorlar mı?

Herkes günahı kadar suçlu; herkes sevabı kadar haklıdır. ÇÖZÜM TÜM TARAFLARIN HAKLARINI KORUYACAK ÇAY KANUNU İSE BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALIDIR. ELİNDE HER TÜRLÜ YETKİ OLAN HÜKÜMET ÇAY KANUNUNU ÇIKARMAK İÇİN NEYİ BEKLİYOR?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Baştürk
Baştürk - 9 ay Önce

Gönlü ve niyeti bozuk insanların çıkaracağı kanununda hayırlı olacağına inanmıyorum. İdil iyi değildir. Devlet baba evlatlarına sahip çıkmalı ki evlat babaya saygıda kusur etmesin. Özeller haddi aştı. Hadlerini bildirmek baba devlete düşer. Bekliyoruz.

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21