Of-Çaykara-Bayburt’a yeşil ışık

Erzincan ile Trabzon arasında yapılması planlanan demir yolu projesi için Başbakan Erdoğan’a mektup yazan Prof. Dr. Fazıl Çelik’e Erdoğan’dan cevap geldi.

Of-Çaykara-Bayburt’a yeşil ışık
banner71
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik, Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane ve Erzincan Demiryolu Projesi'nin malumu ilandan başka bir şey olmadığını, çalışılan güzergahın üçüncü kez fizıbl (yapılabilir) olmadığının tescil edildiğini söyledi.
 
Çelik, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, 25 Aralık 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdığını ifade ederek, ''Mektupta, özel bir firmaya yaptırılıp Trabzon'da takdim edilen 7 milyar liralık Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesinin son derecede yanlış olduğu, ülke kaynaklarını heba ettiği ve fizibilitesinin bulunmadığını belirtmiştim. Bu mektubumdan sonra Sayın Başbakan'a basınla paylaşmadığım iki mektup daha göndererek alternatif projelerimi açıklamıştım'' dedi. 
    
Yaklaşık 1.5 aydan sonra mektuplarıma yanıt aldığını vurgulayan Çelik, şöyle devam etti: 
    
''Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Metin Tahan'ın verdiği yazılı yanıtta, özel firmaya yaptırılan çalışmalar özetlendikten sonra sonuç olarak şöyle denilmektedir, 'Tüm çalışmalarda yük ve yolcu taşımasına yönelik karma trafiğe göre fizibilite etütleri yapılmış ve fizibilite etütleri sonucunda Erzincan-Gümüşhane-Trabzon ve Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu hatları fizıbl çıkmamıştır.
 
Ayrıca gerek 1983 yılında, gerekse 1997 yılında İTÜ tarafından yapılan fizibilite etüdü çalışmaları sonucunda da bu hatlar fizıbl çıkmamıştır.' Görüldüğü gibi, son olarak özel bir firmaya yaptırılıp Trabzon'da takdim edilen proje, malumu ilandan başka bir şey olmamış, çalışılan güzergahın üçüncü kez fizıbl (yapılabilir) olmadığı tescil edilmiştir. Aklın yolu birdir. O da bilimden geçer. Bilimin gücüne inanıyorum. Sağduyu kazanmıştır.'' 
    
Bundan sonra yapılacak işin, şimdiye kadar hiç çalışılmamış olan ve KTÜ'nün son 4 yıldan beri çalışmakta olduğu alternatif güzergahlar üzerinde çalışılarak fizibilite etütlerinin tamamlanmasından ibaret olduğunu vurgulayan Çelik, ''KTÜ'nün çalıştığı çok sayıdaki alternatif güzergahlar arasında iki güzergah öne çıkmaktadır. Bunların ikisi de Erzincan'ın doğusundaki Erbaş İstasyonundan başlayıp geniş Bayburt ovalarından geçerek biri Arsin'e diğeri ise Of'a çıkmaktadır. Her birinin maliyeti en çok 1.5 milyar dolardır. Arsin'den ya da Of'tan ilgili limanlara bağlantılar sağlanabilir'' dedi.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet mert
ahmet mert - 9 yıl Önce

Bu konu benim uzmanlık alanım değil. Ancak şunu belirtmeliyuim ki hızlı tren hattı of tan geçsede geçmesede of'a herhangi bir katkısı olmayacak. Ofta istasyon kurulacak osaydı belki faydası olabilirdi. Ancak genel olarak hızlı tren hatları il merkezlerinde başlar ve biter. Adı üstünde Hızlı Tren. Her yerde durmuyor. Banliyö Treni değil bunlar. Şu an Ankara-Eskişehir Ve Ankara-Konya arasında hizmet veriyorlar. ve ara durakları kesinlikle yok. Kısacası söz konusu proje of tan geçse bile bizler mutlaka Trabzon a gitmek zorunda kalacağız. Tabi bazı oflular bizi haburdan indurun nolur indursanuz diyerek ciddi ciddi sorun çıkartacaktır. Bundan da en ufak bir şüphe duymuyorum. Yani bu tren hattını çok fazla polemik konusu yapmanın bir almei yok. yeterki Trabzon'a gelsin de nasıl nerden gelirse gelsin. Bilmem anlatabildimmi. Birde bunun tartışması yüzünden Trabzon ilçeleri birbirine girerse herkes havasını alır bu iş sonunda. Benden söylemesi.

hakan şentürk
hakan şentürk - 9 yıl Önce

of-bayburt-erzincan yük ve yolcu demiryolu projesi onaylandığında of lojistik merkez olacaktır ilçemize çok büyük katkısı olcaktır.kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyelim

murat
murat - 9 yıl Önce

trabzona gelsinde nerden gelirse gelsin zaten ilçeler arası kaç dakika ki of arsin farketmez. bi de önemli olan bence bayburta kısa yoldan bağlanmak çünkü bayburt çok güzel bir yer ovası havası tam bir yerleşim yeri ..

ziraatçı
ziraatçı - 9 yıl Önce

Zaten güzergah çalışmaı malumun ilanı için gerekli olan aldatmacadır. Başbakanın siyasi seyrine bakılırsa gümüşhaneyi ve gümüşhanede yaşayanları sevmediği tartışma götürmeyecek kadar açıktır.

sadık yılmaz
sadık yılmaz - 9 yıl Önce

of çaykara bayburt hattını bende sevdim eğerki bu hat olursa doğu karadenizi ve kuzeyden gelen dalebi karşılayan önemli merkezlerden olur buradan akdenize rusyayı bile indiririz.of limanı trabzonun önüne gecerek karadenizin en önemli limanı haline gelir bazi kişilere tokunur ama onlarda detpirini alsın.düşünebiliyormusunuz uzun gölün halini Of un stadejik önemini

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21