Çaykur 1.sürgünde 245 bin ton çay aldı

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur) 2020 yılının birinci sürgün döneminde 245 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi.

Çaykur 1.sürgünde 245 bin ton çay aldı

Çaykur 2020 yılının birinci sürgün döneminde 245 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi.

Çaykur tarafından yapılan açılamada şu ifadelere yer verildi;

19 Mayıs’ta başladığımız ve bugün itibariyle tamamladığımız birinci sürgün döneminde toplam 245 bin ton çay alımı yapılmıştır. Sürgün boyunca fabrikalarımızın tamamında işleme kapasitesinin üzerine çıkılarak ve bayram günlerinde de alım yapılarak maksimum seviyelerde üretim gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere pandemi sürecinde başlayan kampanya dönemine, özellikle üreticilerimiz nezdinde bir takım endişe ve tedirginlikler içerisinde girilmiş olsa da hamdolsun aldığımız tedbirler ve yapılan planlamalarla, müstahsillerimizin sabır ve uyumları neticesinde rahat ve huzurlu bir çay alım süreci yaşanmıştır. Dolayısıyla olağan dışı şartlar altında yaşanılan bu sürece, fedakâr ve anlayışlı yaklaşımlarıyla olumlu katkıda bulunan başta üretici ve çalışanlarımıza husussan teşekkür ederiz.

“Her sıkıntının arkasında birçok hayır ve hikmet vardır” sözünde olduğu gibi Coronaviriüs salgın hastalık sürecinin olumlu neticelerinden bir tanesi, üreticilerimizin aile tarımına tekrar dönerek kendi çaylarını toplamaları olmuştur. Yerli veya yabancı işçilere verilecek milyonlarca para heba edilmediği için bölge ve aile içerisinde kalan, etkileri sonra daha iyi anlaşılacak ekonomik katkılar sağlanmıştır.

Yine diğer bir olumlu neticesi de; çaylıklarımızın gözle görünür düzeldiği ve neticesinde ise çaylarımızda toplama hatalarının azalması şeklinde olmuştur. Bunun devam ettirilmesi halinde zaman içerisinde çay bahçelerinin iyileşerek verim artışları yaşanacağı ve çay kalitesinin artacağı kanaatindeyiz. Unutmayalım ki; hiçbir el veya yabancı işçi gerçek üreticinin, kendi alın terinin ve emeğinin yerini tutamaz.

Temennimiz “yeni normal” döneme uygun sergilenen kendi çayını kendi toplama çabasının, bu samimiyetin sadece bu sürgün dönemiyle kalmayıp bundan sonraki sürgünlerde ve yıllarda da devam ettirilerek uygulamanın süreklilik kazanmasıdır.

Bu vesileyle bütün üreticilerimize bereketli, bol kazançlı ve huzurlu günler dileriz.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali kara
ali kara - 2 yıl Önce

geçen sene 287,600 ton almıştı bu sene kotalar artı yani alması gereken yaş çay 360 bin ton civarı üreticiyi özel sektöre mahkum edenler hakkında biraz olsun araştırma ve haber yapsanız gerçekleri göreceksiniz

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21