Tuhaflık bu ya

Dün akşam yatsı namazını mahallemin çay ocağında beklerken televizyonlardan birinde haberler yayınlanmaktaydı. Haberlerin bir yerinde haber spikeri bir kravat ile ilgili yaklaşık on beş dakika haber yaptı. Yok işte şu kravatı takarsanız daha iyi olur yok efendim şu boyda olursa daha iyi olur der. Arkadaşlardan biri bana dönerek Nizamettin Hocam bakar mısınız adam basit bir olayı tamı tamına on beş dakikadır sundu. Yahu kardeşim bu ülkede çöp konteynerlerinden ekmek toplayıp evine ekmek getiren insanlarımız var. Böyle alakasız haber yapıp insanlarımızın stresini artıracağınıza böyle önemli ve toplumsal haberleri yapsanız daha iyi olmaz mı?! Doğru söze ne denir?!

Gerçekten akıl tutulması haberler yapılmaktadır. İnanın bana yapılan haberlerin yüzde seksen civarında saçma sapan. Sanki insanlarımız narkozlanmakta. Yani uyutulmakta. Televizyonlar haberlerle insanımız kendi düşünmelerini istedikleri şeyleri halkımızın izanlarına sunmaktalar. Şimdi yazdıklarımı detaylandırabilirim.

Türk askeri sınır ötesi bir harekât yapacak bütün televizyon ve radyolar hemen bir güya strateji uzmanı diye tanımladıkları insanları televizyona çıkartıp haber yaparlar. İnanın bana bu adamların söylemleriyle askerin yaptıkları birbiriyle uyuşmaz. Hemen askerin yerde ve gökte gücü dillendirilir yada vurulacak yer verilerek sanki karşıdaki adamlara dikkatli olun bakın Türk askeri gelecek der gibiler.

Yada çocuk ezilir haber hiç dikkat edilmeden çocuğun ezildiği yer ve an sıkılmadan verilir. Yada deprem olur birkaç aile çıkartılıp göz yaşı dökme seansı yapılır. Yada çok önemli bir olay olur birkaç alakasız haber yapılıp iş geçiştirilir. Bu durumu en son Lübnan’da yaşanan patlamada gördüm. Lübnan sarsıldı bizlerin televizyonları ekrana birkaç kişi çıkartıp yok efendim camlar kırılmışta yok efendim neredeyse evin saksısı başlarına düşecekte. İnanın bana bizlerin televizyonlarının derdini anlamış değilim.

Haber dediğin vatana millete faydalı olacak. İnsanımızın derdiyle dertlenilmesi lazım gelmekte. Yapılan haber insanımıza bir fayda sağlayacak mı?! Yoksa boş manasız bir haber mi olacak. Ona bakılmalı. Böyle her gün insanımızın psikolojisini bozacak haberlerin yapılmasından da mutlak uzak durulmalıdır. Ya nasılsa insanımız böyle magazin haberlerine düşkün nasıl olsa işin iç yüzünü anlamasına gerek yok demek pekte habercilikle bağdaşır bir yanı olmadığını düşünmekteyim. İnsanımız koyun gibi güdülen bir varlık değildir.

Haber yapılırken aileye faydası var mı denmeli. Öyle nikahsız birliktelikler övülerek ailenin temeli dinamitlenmemeli diye düşünmekteyim.

Haber yapılırken ülkeye faydası varsa halkımızın anlayacağı bir dille haber yapılmalıdır. Öyle önemli bir haberi bir iki basit ve yersiz haber yaparak vermek bana göre pekte faydalı olmayacaktır.

Ulusal haber yapımcıları faydalı haberler diye de haber yapması lazım gelmektedir. Ben bunu bir iki televizyonda ve radyoda gördüm. Demek ki oluyormuş. Öyle saçma sapan haberler saçma sapan bir söylemle haber yapılıp verilirse bunun adına haber değil tamamen dedikodudur derim.

Haber yapılırken halkımızın ve ülkemizin menfaatleri öncelenmelidir…

YORUM EKLE

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21