Trabzon’da Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu

Trabzon’da iki gün sürecek olan Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu düzenlenen açılış programı ile başladı.

Trabzon’da Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu

Trabzon’da iki gün sürecek olan Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu'nun açılışı Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ile diğer ilgililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu (WIPO), Türk Patent ve Marka Kurumu, Gürcistan Patent Ofisi İşbirliği ve Trabzon Valiliği'nin katkılarıyla düzenlenen sempozyumda coğrafi işaretli ürünlerin yurtiçi ve yurtdışında bilinirliğinin artırılmasıyla şehirlerin iktisadi açıdan büyümelerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

 

MARKA ŞEHİR TRABZON

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Trabzon Valisi Yücel Yavuz, “Burada uluslararası düzeyde çok büyük önem arz eden ve özünde emeğe saygıyı ve üretim sürecinin tescillenmesi anlamında çok büyük bir değeri ifade eden güzel bir organizasyon için bir araya geldik. Bu konuda katkı sağlayan başta komşu ülkemiz Gürcistan’ın çok değerli Patent Enstitüsü yetkililerine, Uluslararası Fikri Mülkiyet Kurumu’nun değerli temsilcisine ve tabii ki artık dünyaya entegre olan ülkemizin en önemli kurumu haline gelen Türk Patent ve Marka Kurumu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

İKİ KARDEŞ ŞEHİR

İKİ KARDEŞ ÜLKE

Sempozyumun açılışında katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise Trabzon ile Batum ve Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilere dikkat çekti. Gümrükçüoğlu, “Teşrif eden herkese Trabzon halkı adına hoş geldiniz diyorum. İki kardeş şehir olan Trabzon ve Batum, iki kardeş ülke olan Türkiye ve Cürcistan’ın bir sloganı var: ‘İki kardeş şehir ve iki kardeş ülke ama tek ve beraber turizm ve kültür destinasyonları’ sloganları ile biz yıllardır Batum Belediye Başkanlığımızla, Gürcistan ile etkinlikler yapmaktayız. Bu sempozyum daha da birlikte olabilmek, ‘tek ve beraber turizm ve kültür destinasyonlarının hayata geçirilmesi yönünden de büyük önem taşıyor. Bu iki gün boyunca bir dünya şehri olan Trabzon’umuzda Sümela’mızdan Uzungöl’ümüze kadar, Şehir Müzesi’nden Ayasofya’mıza kadar, Ortahisar’dan iskenderpaşa Camisi’ne kadar medeniyet ürünleriyle donatılmış olan şehrimizi gezmelerinizi, incelemelerinizi ve kendi şehriniz gibi sahiplenmenizi talep ve arz ediyorum” diye konuştu.

 

Sempozyumda Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu temsilcileri ve Gürcü temsilcilerinin yanı sıra Azerbaycan, Moldova, Bulgaristan, Makedonya ile Romanya temsilcilerinin sunumlar gerçekleştirerek uluslararası düzeyde katılım sağlandı.

 

TÜRK VE GÜRCÜ COĞRAFİ

İŞARETLERİ TANITILIYOR

Protokol konuşmalarının ardından Coğrafi İşaretler Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. İki gün sürecek etkinlik boyunca gezilebilecek olan sergide, Türk ve Gürcü coğrafi işaretleri ile Trabzon ve çevre illerinin coğrafi işaretli ürünleri tanıtılıyor.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21